Українцям, які активно користуються банківськими кредитами, потрібно бути готовими до того, що незабаром їхні кредитні історії стануть доступні всім потенційним кредиторам та головному фінансовому регулятору країни.
Варто нагадати, що на початку вересня Кабінет міністрів дозволив Національному банку України створити єдиний кредитний реєстр. На думку фінансистів, таке рішення стало першим кроком на шляху створення ефективного механізму, що дозволяє банкам боротися з кредитними шахраями та недисциплінованими позичальниками.
Проте експерти зазначали, що на даний момент існує низка юридичних та технічних обмежень, які не дозволяють НБУ отримувати від комерційних та державних банків повну інформацію щодо їхніх клієнтів. Насамперед перешкодою є таке поняття, як банківська таємниця. На думку фахівців, для запуску кредитного реєстру необхідно на законодавчому рівні запровадити менш суворі норми щодо дотримання банківської таємниці щодо інформації про позичальників при наданні даних Нацбанку.
І ось днями у Верховній Раді було зареєстровано законопроект, який надає Національному банку України повноваження щодо створення та ведення кредитного реєстру. Зокрема, згідно з документом, НБУ зможе отримувати від банків та Фонду гарантування вкладів фізичних осіб інформацію щодо юридичних чи фізичних осіб, які є сторонами кредитних операцій, а також з'ясовувати розміри заборгованості позичальників перед банками. У свою чергу, Нацбанк зможе використовувати відомості з кредитного реєстру для банківського регулювання, а також надавати ці дані комерційним банкам і бюро кредитних історій.
У той же час, комерційні та державні банки будуть зобов'язані передавати інформацію до кредитного реєстру, використовувати її для оцінки кредитних ризиків, а також повідомляти клієнтів про те, що відомості про них будуть передані до кредитного реєстру. З іншого боку, позичальникам надається право доступу до інформації, що міститься про них у кредитному реєстрі, а також можливість вносити до неї зміни у разі незгоди з її змістом.
Варто зазначити, що нещодавно було зроблено ще один крок на шляху посилення контролю за існуючими та потенційними позичальниками. Як раніше повідомляли «ФАКТИ», Національний банк України опублікував ухвалу «Про затвердження Змін до Положення про здійснення банками фінансового моніторингу». Цим документом НБУ дозволив комерційним банкам доручати юридичним та фізичним особам здійснювати ідентифікацію та верифікацію клієнтів-фізичних осіб.
Отриману інформацію можна використовувати для фінансового моніторингу. Тобто банки матимуть змогу збирати відкриту інформацію про клієнтів через своїх агентів.