Ліга чемпіонів. Фінал
«Реал» (Мадрид, Іспанія) — «Ліверпуль» (Англія) — 3:1
«Реал»: Навас, Карвахаль (Начо, 37), Варан, Рамос, Марсело, Каземіро, Кроос, Модрич, Іско (Бейл, 61), Кріштіану Роналду, Бензема (Асенсіо, 89).
«Ліверпуль»: Каріус, Александер-Арнольд, ван Дейк, Ловрен, Робертсон, Хендерсон, Мілнер (Емре Джан, 83), Вейналдум, Мане, Фірміно, Салах (Лаллана, 31).
Голи: Бензема (51), Бейл (64, 83) — Мане (55).
Пізнього вечора 26 травня погляди футбольного світу були прикуті до Києва, який став 26-м в історії містом, що отримало право прийняти вирішальний матч головного клубного турніру Старого Світу. Раніше фінал Кубка європейських чемпіонів (пізніше Ліги чемпіонів) сім разів проводив Лондон, п'ять разів — Париж, чотири — Мадрид, Брюссель, Відень, Мілан, Рим і Мюнхен. Столиця України отримала таку честь з боку УЄФА вперше.
В останні дні у Києві тільки й чути було, що про футбол. А ще про тих киян, які вирішили вмить розбагатіти, піднявши ціни на житло для гостей міста до немислимих масштабів, і про таких же жителів столиці та передмість, котрі розмістили у себе іноземних гостей… безкоштовно. «Щоб не вважали Київ столицею бидла», — пояснював мені своє рішення знайомий, який прийняв удома у Вишгороді журналіста з Вірменії та кількох його колег.
«Ціни в деяких готелях Києва підняли не вдесятеро, а в сто разів. Обурливо!» — не приховував свого обурення віце-президент УЄФА Григорій Суркіс .
Кусалися ціни і на продукцію в офіційному фан-шопі Ліги чемпіонів на Хрещатику: офіційний м'яч фіналу коштував 4 500 гривень, копія м'яча — 900, міні-м'яч — 500, шарф — 750, офіційна програма до поєдинку «Реал» — «Ліверпуль» — 350 (до речі, цілий розділ у ній присвячений Валерію Лобановському).
При цьому, коли ще, скажіть, як напередодні фіналу, можна було просто так (як у випадку з вашим покірним слугою), йдучи однією з центральних вулиць столиці, зіткнутися ніс до носа з колишнім форвардом «Фіорентини», «Роми» та збірної Аргентини Габріелем Батістутою — знаменитим Баті-голом. Або знову побачити на футбольному полі (в турнірі легенд, що відбувся 25 травня на Хрещатику) Шевченка та Реброва, Луїша Фігу та Роберто Карлоса, Зеєдорфа та Десайї.
«Серце каже „Ліверпуль“, а мозок — „Реал“. Якщо подивитися на атаку обох команд, неможливо уявити, що ми не побачимо видовища у цьому матчі», — заявив напередодні поєдинку на «Олімпійському» колишній нападник «Ліверпуля» та тренер «Реала» Джон Тошак.
Нестачі в прогнозах напередодні битви на «Олімпійському», ясна річ, не було. «Білі» стверджували, що «Реал» першим в історії виграє три фінали Ліги чемпіонів поспіль (Зідан виставив такий самий стартовий склад, як у торішньому фіналі проти «Ювентуса»!), «червоні» свято вірили у шостий успіх «Ліверпуля» в Кубку європейських чемпіонів. Букмекери віддавали перевагу підопічним Зінедіна Зідана: коефіцієнт на перемогу мадридців — 2,25, на нічию в основний час — 3,75, на успіх земляків «Бітлз» — 3,2.
До речі, саме англійці були останніми, кому Королівський клуб з Мадрида програв у вирішальній зустрічі головного євротурніру. У далекому вже 1981-му «Ліверпуль» обіграв «Реал» у паризькому фіналі. Після тієї осічки на «Парк де Пренс» іспанський гранд у вирішальних матчах Кубка чемпіонів незмінно перемагав — 1998-го, 2000-го, 2002-го, 2014-го, 2016-го та 2017-го.
Як відомо, футбольний люд у більшості своїй забобонний. Ось і менеджери з Мадрида, обираючи для команди готель у Києві, схоже, аж ніяк не випадково зупинили свій вибір на Opera. Наприклад, Серхіо Рамос у складі збірної Іспанії жив там і під час переможного для піренейців Євро-2012, і перед успішною зустріччю з командою України 2015-го. Торік Лука Модрич, переночувавши там, обіграв «жовто-синіх» у складі хорватів, а Кріштіану Роналду (до речі, на сьогоднішньому фіналі була його мама) після перебування в цьому готелі ще «зеленим» (2007-го) вивозив з Києва три очки у футболці «Манчестер Юнайтед».
Хоча з однією традицією у команди Зінедіна Зідана цього разу все ж не склалося. На кожен із трьох своїх останніх фіналів (до Лісабона 2014-го, до Мілана 2016-го та до Кардиффа 2017-го) футболісти та тренери «Реала» літали на тому самому літаку з одним і тим же екіпажем. Але цього разу, плануючи подорож до Києва, клуб змушений був порушити традицію. З'ясувалося, що капітан Хуан Рамон Бонет, перший пілот Алехандро Буксонат та штурман Роза Делія Соса не вирушать на фінал через розмір літака. Вони літали на Airbus A321, а нинішню поїздку мадридці здійснили на Airbus A340 з більш широким фюзеляжем і більшою кількістю місць («фартовий» екіпаж не мав кваліфікації для роботи з цим типом літака, а щоб перевчитися, потрібно було пройти тримісячні курси).
Чи на фарт таке порушення традиції? Відповідь мала дати дуель на «Олімпійському», перед початком якої посол фіналу Андрій Шевченко на захоплення публіки виніс головний трофей турніру (кубок важить 7,5 кг), у чаші арени заспівала британська поп-зірка Дуа Ліпа, а гімн Ліги чемпіонів виконав дует віолончелістів 2Cellos (один із роликів хорвата та словенця вже набрав у YouTube понад 118 мільйонів переглядів!).
Зазначу, що, попри побоювання, київський матч не став першим з 1980 року фіналом Кубка чемпіонів (тоді в Мадриді билися англійський «Ноттінгем Форест» та німецький «Гамбург»), який не зібрав на трибунах аншлаг. Хоча кілька десятків вільних місць у секторах уболівальників «Реала» справді були.
— Багато хто думає, що у Зінедіна Зідана не так багато знань у тактиці. Втім, те саме думають і про мене. Це буде дуже кумедно — у фіналі зійдуться два тренери, які не мають уявлення, що таке тактика, — злегка зняв напругу перед фіналом головний тренер «Ліверпуля» Юрген Клопп.
Рівно о 21.45 суддівський свисток рефері Мілорада Мажича з Сербії (до речі, директора м'ясокомбінату) кинув у бій суперників, склади яких оцінюються в 1,5 мільярда євро (обойма «Реала» на 414 млн євро дорожча). Активніше зустріч розпочали англійці, хоча перший небезпечний момент виник саме біля їхніх воріт, коли Кріштіану Роналду потужно «вистрілив» над поперечиною (напередодні під час передматчевого тренування на «Олімпійському» португалець м'ячем випадково розбив брову телеоператору і як вибачення подарував йому свою футболку).
З відповіддю команда Клоппа, у якої підтримка на трибунах була значно серйознішою, ніж у суперника, не затрималася: на 24-й хвилині щільний удар 19-річного Александера-Арнольда (до речі, наймолодшого футболіста основного складу у фіналі за останні 12 років) намертво взяв голкіпер Навас. На жаль, невдовзі англійцям довелося вимушено міняти свого лідера Мохамеда Салаха, який не зміг продовжити гру через травму (до речі, єгиптянин в одному з матчів Ліги чемпіонів розвинув найвищу швидкість у сезоні — 33,8 кілометра на годину!). До речі, напередодні родина найкращого футболіста минулого чемпіонату Англії навіть принесла в жертву трьох телят, щоб благословити сина перед фіналом. Не надто допомогло…
Щоправда, минуло всього-нічого, а зі сльозами на очах поле залишав уже захисник «Реала» Карвахаль, що підвернув ногу. Довелося Зідану, за якого в чаші арени вболівали дружина Вероніка та сини Лука і Енцо, кидати в бій Начо.
Варто зазначити, що закінчення першого тайму активніше провели іспанці. Вони навіть забили, коли Кріштіану Роналду після подачі праворуч пробив головою, Каріус насилу парирував удар, а Бензема, який добив м'яч у сітку, перебував в офсайді.
Лише по одному удару в площину воріт один одного за 45 хвилин гри — не густо. Хоча майже 112 кілометрів гравці «Реала» та «Ліверпуля» спільними зусиллями в першій половині все ж набігали.
Який же шанс втратили хлопці Зідана на 48-й хвилині, коли після помилки оборони британців Іско пробив з 11 метрів у поперечину!
Але це, як виявилось, ще були квіточки. Ягідки пішли згодом. Спочатку після грубої помилки голкіпера англійців Каріуса, який вводив м'яч у гру рукою, Бензема просто виставив ногу і м'яч закотився в сітку — 1:0. До честі хлопців Клоппа, вони швидко відігралися: після удару головою Ловрена в'язкий сенегалець Мане випередив суперника, забивши свій десятий м'яч у поточній Лізі чемпіонів — 1:1 (стільки ж точних ударів у Фірміно та Салаха).
Гуляти так гуляти, вирішив, мабуть, валлієць Бейл, що тільки-но вийшов на заміну, і шикарним ударом через себе знову вивів «Реал» вперед — 2:1.
Так, «Ліверпуль» не думав здаватися (на 70-й хвилині Королівський клуб після «пострілу» Мане врятувала штанга воріт), але цей явно був не вечір їхнього німецької воротаря. На 83-й хвилині Каріус припустився ще однієї помилки, не втримавши м'яча в руках після удару Бейла, який «розперезався» і остаточно поховав надії «червоних» — 3:1. Може, «Реал» забив би ще, але перед самим фінальним свистком відзначитися Кріштіану Роналду завадив уболівальник, що вибіг на поле.
Як не крути, а вирішальні матчі явно не коник глибоко шанованого у футбольному світі герра Юргена Клоппа. Тільки вдумайтеся: зі своїми командами — «Боруссією» Д. та «Ліверпулем» — німецький фахівець програв у Києві шостий (!) поспіль фінал у всіх турнірах. Просто прокляття якесь…
«Реал» подарував своїм уболівальникам 13-й в історії (і третій поспіль!) успіх. Крім того, Кріштіану Роналду — п'ятиразовий переможець Ліги чемпіонів (один трофей він здобув ще у футболці «МЮ»), а Зідан Зідан — перший в історії тренер, який виграв турнір тричі поспіль. Одні рекорди! Ліверпуль у смутку, а Мадрид, який прийме фінал Ліги чемпіонів наступного року, тріумфує.
До речі, володарю «Золотого м'яча» Кріштіану Роналду є ще чого прагнути, адже якщо Паоло Мальдіні, Альфредо ді Стефано та Хосе Марія Саррага також п'ять разів перемагали у Кубку чемпіонів, то в активі колишньої зірки «Реала» Пако Хенто — шість тріумфів.
Дивіться відео матчу тут
Нагадаю, що «Реал» як переможець Ліги чемпіонів не лише заробив у Києві 15,5 мільйона євро (фіналіст — 11 мільйонів), а й отримав право оскаржити 15 серпня в Таллінні в дуелі з земляками з «Атлетико», що виграли Лігу Європи (а заразом ще 4 млн євро), Суперкубок УЄФА.
Раніше «ФАКТИ» повідомляли, що у Києві визначився тріумфатор жіночої Ліги чемпіонів.
Фото uefa.com