Ближче до півночі 3 грудня футбольний світ дізнався про ім'я нового футбольного короля. Під час гала-вистави у Великому палаці поряд з Єлисейськими полями в Парижі «Золотий м'яч» найкращого футболіста світу вручили 33-річному півзахиснику «Реала» і збірній Хорватії Луці Модричу, який у році, що минає, втретє поспіль виграв Лігу чемпіонів і став віцечемпіоном світу.
Вперше за 10 років титул футболіста номер один на всій земній кулі не дістався комусь із «інопланетян» — Кріштіану Роналду чи Ліонелю Мессі. Хто він цей щуплий хорват зі зростом 172 см та вагою 66 кг, який на футбольному полі перетворюється на диригента світового рівня — швидкий, юркий, з ударом з обох ніг, здатний віддати партнерові по команді не пас, а цукерку. Той самий хлопчик, який завжди був найменшим гравцем у своїх командах, на якому призначені для звичайних дітей віку футболки висіли як ХХL.
«Коли я був дитиною, мріяв грати у великому клубі, але «Золотий м'яч» був для мене чимось більшим. Це неймовірно. Не тільки тому, що я виграв цю нагороду після Роналду та Мессі. Серед тих, хто брав участь у боротьбі за цю нагороду, є величезні таланти. Якщо я виграв, то лише тому, що зробив щось особливе.
Для мене є велика честь бути серед великих футболістів. Намагаюся звикнути до думки, що я увійшов до числа виняткових гравців, які отримували «Золотий м'яч». Ключ до успіху? Важко сказати… Праця, завзятість у скрутні моменти. Завжди непросто досягти того, чого ти прагнеш. Але рано чи пізно з'явиться можливість, але ви повинні бути готові скористатися моментом", — не приховував своїх емоцій Лука Модрич, який отримав престижну нагороду.
Лука не любить розповідати про своє дитинство. Як і у будь-якого хорватського хлопчика, який зростав у 1990-ті, багато спогадів займає війна. Йому було шість, коли його сім'я в страху тікала з дому в рідному селі біля підніжжя Велибіт. Грудневого ранку дід Модрича вийшов пасти кіз. Коли до обіду він не повернувся, рідні кинулися шукати всією родиною. Знайшли надвечір. Мертвим. Луку Модрича-старшого, як і ще шістьох людей похилого віку, стратили люди в сербській військовій формі.
*Так виглядає зараз будинок, у якому народився Лука
Модричі вирішили тікати. Зібрали речі, а їхній спорожнілий будинок за кілька годин підпалили. Маленький Лука з батьками та сестрами Ясминою та Діорою вирушили до міста-примари Обровац, де збудували готель-притулок «Коловарі» для хорватських боснійців. Батьки майбутньої зірки футболу — авіаційний механік Стіпе та текстильниця Радойка — шукали нове місце, де можна заробити.
Незабаром глава сімейства пішов на війну. Щодня маленький Лука виходив на паркування готелю, копав там м'яч і обов'язково щось розбивав. З дзвоном шибок з вікон вилазили злякані обличчя, але замість бомб на вулиці літав футбольний м'яч… Модричі прожили в «Коловарі» сім років і були одними з останніх біженців, які залишили обшарпаний готель.
*У цьому готелі сім'я біженців Модрічей прожила сім років
«Одного разу я отримав дзвінок від співробітника „Коловарі“, який покликав мене подивитися на одного хлопчика, який штурхає м'яч, — згадував Йосип Байло, президент „Задара“, команди з прибережного міста за 40 кілометрів від Оброваца, який покликав Модрича до своєї академії якраз після перегляду на місці для паркування. — Він був дуже худий і маленький для свого віку, але в ньому одразу було видно щось особливе. Хоча ми й не мріяли, що Лука згодом виросте зіркою».
Не зважаючи на те, що у злиденної хорватської родини не було грошей ні на що (два роки жили без електрики та водопроводу, ледве наскрібаючи на їжу), футболки та бутси синові Стіпе Модрич купував завжди. Якось не було грошей на щитки, тоді батько Луки виявив кмітливість і вистругав щитки сам, з дерева. Вже пізніше у хлопчика з'явилася нова пара щитків із зображенням Роналдо, які Модрич носив доти, доки не став грати в «основі» загребського «Динамо». «Я пишався, бо бразилець Роналдо був моїм кумиром. Він був справжнім Роналдо!» — згадував футболіст.
*Лука маленький і Лука «маленький»
До речі, щойно Лука отримав свою першу професіональну зарплату, він купив будинок для батьків. Подивіться на емоції його батька, коли він дізнався, що саме їхньому синові вручать «Золотий м'яч»: «Синку, я найщасливіший батько на світі. Ти мій геній. Я не можу підібрати слова… Я дуже щасливий. Все завдяки твоїм зусиллям та виконаній роботі. Твоя мати, твій батько і твоя родина пишаються тобою. Я щасливий».
Школу великого футболу Лука Модріч проходив у боснійському «Зринські». А згодом знову опинився на батьківщині — у загребському «Динамо» (контракт — на 10 років!), хоч він уболівав за інший хорватський клуб «Хайдук». До речі, такий сюжет повторюється все життя Модрича: вболівав за «Хайдук» — опинився в «Динамо», симпатизував «Челсі» та «Барселоні», а потім потрапляв до рук прямих конкурентів — «Тоттенхема» та «Реала».
Підкорювати Туманний Альбіон Лука вирушив 2008-го, коли «Тоттенхем» заплатив за нього 16,5 мільйона фунтів стерлінгів. А через чотири роки Модріч одягнув футболку мадридського «Реала», ставши найвигіднішим продажем в історії «шпор». Щоб отримати «малюка з Лондона», боси Королівського клубу виклали англійцям 33 мільйони в британській валюті. І, напевно, за ці шість років жодного разу не пошкодували…
* Футболіст «Реала» з Кубком чемпіонів
Модрич не любить галасливі вечірки та світські виходи, воліючи проводити вільний час із сім'єю. Дружина Луки Модріча Ваня Босніч — його особистий аналітик та агент. Вперше вони зустрілися 2004-го у загребському кафе «Рівнини», щоб обговорити майбутнє Модрича у «Динамо».
Про зустріч домовлялися телефоном, говорили три години. Кілька років просто спілкувалися по роботі, а 2010-го Лука та Ваня, яка старша за чоловіка на чотири роки, зіграли весілля. До речі, свідком у них був Ведран Чорлука, який грав разом із Модричем у «Динамо» та «Тоттенхемі». Через кілька тижнів у Модричів народився син Івано, за три роки — дочка Ема, а в жовтні минулого року — ще одна донька Софія. Усі разом у травні 2018-го вони вітали тата з перемогою у Лізі чемпіонів у чаші київського «Олімпійського».
Не зважаючи на популярність чоловіка (до речі, Лука — двоюрідний брат відомого австралійського футболіста хорватського походження Марка Відукі), Ваня уникає публічності — її немає в соціальних мережах. Сімейними фотографіями Боснич та Модрича шанувальники можуть насолодитися лише в обліковому записі Луки. «Ви ніколи не побачите Модрича у нічному клубі, — писала Marca. — Зате в зоопарку — запросто!»
*3 грудня 2018-го. Лука Модрич з дружиною Ванею та трьома дітьми — сином Івано та доньками Емою й Софією — під час церемонії вручення «Золотого м'яча» у Парижі
На ЧС-2010 хорвати не пробилися, поступившись в стикових матчах збірній Англії. На світовій першості-2014 збірна Хорватії не вийшла із групи. А чемпіонат світу 2018 року, на якому Лука був капітаном збірної, став для хорватів найуспішнішим в історії. «Клітчасті» здобули титул віцечемпіонів світу, а Луку визнали найкращим футболістом турніру. Незабаром зірку «Реала», який у дитинстві пас кіз у рідному селі, визнали гравцем року за версією УЄФА, потім футболістом номер один за підсумками референдуму ФІФА. А третій день зими приніс йому «Золотий м'яч» — найвищу індивідуальну нагороду у світовому футболі. І нехай недоброзичливці нагадують, що капітан збірної Хорватії у 2018-му забив за національну команду та клуб лише три голи (у всій історії «Золотого» м'яча" менше точних ударів за календарний рік було лише у… воротаря Лева Яшина — жодного в 1963-му), дід Модрича, на честь якого назвали Луку, напевно пишався б своїм онуком — щуплим, в'юнким, найкращим…
Раніше «ФАКТИ» повідомляли, що Лука Модріча визнано найкращим футболістом року за версією ФІФА.
Фото Getty Images, ФК «Реал»