Слідом за донецькими бойовиками у школах ОРЛО викорінили українську мову. Наступного навчального року такого предмета на окупованій території Луганщини не викладатимуть. Але якщо більшість батьків на цьому наполягатимуть, то на підставі заяв можуть запровадити одну годину на тиждень «Українського читання».
Оголошення про те, що батьки школярів мають письмово виявити своє бажання, з'явилося у класних групах та освітніх порталах окупантів буквально в останній день подання заяв: «Шановні батьки! На 2020 — 2021 навч. м. у навчальному плані виключено вивчення предметів „Українська мова“ та „Українське читання“, але на підставі ваших заяв можуть запровадити 1 годину для вивчення „Українського читання“, якщо охочих у класі буде більшість. Прохання терміново повідомити про ваше рішення сьогодні (27 травня 2020 р.). Ті, хто бажає вивчати „Українське читання“, повинні написати в електронному вигляді заяву на ім'я директора школи» , — каже оголошення.
«Цікаво, а що таке «читання»? Я поставила це питання класній керівниці одного зі своїх дітей-школярів, зазначивши, що читати рідною мовою ми, на щастя, встигли навчитися у молодших класах. На що вона мені парирувала, що нам уже більше нічого вчитися не треба, і якщо діти захочуть почитати українську літературу, то знайдуть в інтернеті — ніхто не забороняє. Я класною ще про наше «законодавство» нагадала. У так званій «конституції ЛНР» написано: «Згідно з частиною 2 статті 19 кожен має право на користування рідною мовою, на вільний вибір мови спілкування, виховання, навчання та творчості». Запитала, як мені тепер вибирати дитині мову навчання з єдиної мови? — обурюється мама школярів, яка хотіла відправити дітей на навчання до вишу, який перебуває на підконтрольній українській владі території. Коли розпочалася війна, діти цієї жінки навчалися у школі з українською мовою викладання.
Нагадаємо, раніше «ФАКТИ» писали, що спочатку окупанти обіцяли, що на території квазіреспубліки вільно функціонуватимуть дві мови та викладання українською мовою в тих школах, де воно було, обов'язково збережеться. Проте вже перший навчальний рік в окупації (у вересні 2014 року) батькам дітей, які навчалися українською мовою, настійно рекомендували писати заяви про перехід на навчання російською мовою. Потім українській мові та літературі відвели лише одну навчальну годину на тиждень.
Остаточна ліквідація української мови у шкільній програмі в ОРДЛО розпочалася після того, як в Україні було прийнято Закон «Про функціонування української мови як державної». Росія побачила в цьому законі порушення прав російськомовного населення України і зажадала термінового скликання Ради безпеки ООН для обговорення цієї «проблеми».
Також раніше повідомлялося, що окупаційна влада ОРДО ще рік тому вимагала, щоб документи, які місцеві жителі здають для отримання «паспортів ДНР» і РФ, були перекладені російською мовою.