У спекотні дні кожен рятується, як може (нагадаємо, за синоптичними прогнозами, в більшості регіонів України, як і раніше, спекотно і без опадів, а на півдні очікуються навіть екстремальні температури — до 40−42 градусів). Щоб допомогти організму, важливо дотримуватися кількох найпростіших правил.
-
Краще відмовитись від ситних щільних страв. У раціоні мають переважати овочеві салати та тушковані овочі, кисломолочні продукти — кефір, натуральний йогурт, нежирний сир. Також добре їсти нежирну рибу, дієтичне м'ясо курки, індички. Не забувайте про ягоди та фрукти. Наприклад, біла черешня має охолодний ефект, містить багато води.
-
Їжу краще не солити, а рясно приправляти зеленню: кріп, петрушка, кінза, базилік, шавлія покращують травлення. Гострі спеції — мелений перець, чилі, імбир — краще відкласти до осені.
-
Допоможуть охолодитись і напої з кислинкою: морс зі свіжих ягід, компот без цукру, домашній квас із скибочками лимона. Добре вгамовують спрагу трав'яні чаї з м'ятою, мелісою, відвар шипшини.
-
Тим, хто не мислить свій день без першого блюда, краще перейти на охолоджені супи: окрошку, томатний суп, ботвину.
-
Слід уникати вживання будь-якого спиртного, навіть холодного пива. Алкогольні напої викликають судинний стрес і призводять до додаткового зневоднення. Крім того, вони надмірно активують центральну нервову систему. Не можна налягати на гарячі напої — каву, чай. Їх краще вживати у теплому чи навіть холодному вигляді.
-
Пережити спеку допоможе правильний одяг. Він має бути світлих відтінків, які краще відбивають сонячні промені, і максимально вільний, виготовлений з натуральних тканин — бавовни, льону. Майки, що облягають, і вузькі джинси не підходять. Голову краще прикрити легким капелюхом або панамою. Щоб привести себе до тями після перебування на сонці, можна змочити холодною водою віскі, шию, руки до ліктів, пахвові западини і область під колінами. Тут знаходяться великі судини, які відразу відреагують на холодовий фактор. Вдома корисно прийняти теплий душ.
-
У спеку бажано зменшити фізичні навантаження. Людина, яка виходить на пробіжку, може протягом години втратити близько літра рідини. Це небезпечно різким зневодненням, яке може закінчитися непритомністю.
-
Якщо в офісі або в квартирі є кондиціонер, виставляйте температуру, яка на п'ять градусів нижче, ніж на вулиці. Різкий перепад може призвести до переохолодження та виникнення застуди.
-
На прогулянку виходьте рано-вранці або коли спека починає спадати — після 17 години. У сонцепек намагайтеся ходити по тіньовому боці вулиці. Іноді заходьте в приміщення, де є кондиціонери, наприклад, магазини.
Раніше «ФАКТИ» публікували поради лікаря-невролога, як уникнути теплового удару і що робити, якщо він трапився.
Фото Сергія ТУШИНСЬКОГО, «ФАКТИ»