Наші пращури визначали погоду на осінь за погодою, яка була на свято Преображення (19 серпня), цей день вважався днем зустрічі осені: «Прийшов Спас — пішло літо від нас». Оскільки починало холодати, особливо ночами, люди також говорили: Прийшов Спас — готуй рукавиці про запас. Якщо на Яблучний Спас суха погода, то осінь буде без дожів. Опади ж віщують дощову осінь.
Наші пращури помітили, якщо в цей день погода буде непогожою, то і осінь буде такою. Наші пращури помітили, якщо у цей день погода буде непогожою. Дощ, отже, січень буде морозним.
Тим часом, синоптики в інтерв'ю «ФАКТАМ» пообіцяли, що у вересні буде 30-градусна спека.
Чи справді ця осінь очікується теплою? Із цим питанням «ФАКТИ» звернулися до відомих спеціалістів.
Як розповів «ФАКТАМ» народний синоптик Володимир Деркач, ця осінь трохи помиє дощами та двічі зігріє бабиним літом.
— Перший місяць осені захопить з кінця серпня помірне тепло вдень та холодні ночі, — каже Володимир Деркач. — Вже у середині першої декади температура підвищиться. Тепло буде майже всю другу декаду вересня, і тільки потім температура знизиться. Також можливі короткочасні дощі. Остання десятиденка вересня теж порадує гарною погодою, її можна буде вважати бабиним літом. Помірне тепло вдень, прохолодні ночі, але без заморозків і відсутність дощу — ось таким буде кінець вересня.
— У перші дні жовтня утримається досить тепла погода, але вже з середини першої декади місяця вона трохи зіпсується — зачекає, температура зменшиться, — продовжує синоптик. — Щоправда, це триватиме недовго, за кілька днів потеплішає. Це потепління захопить і початок другої десятиденки місяця. Потім погода буде прохолодною та з дощами, але не дуже сильними. А наприкінці декади знову потеплішає на кілька днів. Останні десять днів жовтня очікуються прохолодними, ночами можливе сильне зниження температури і навіть заморозки.
— Останній місяць осені на початку буде дощовим, але десь у середині першої декади прийде бабине літо, потеплішає, — розповідає Володимир Деркач. — Це тепло захопить і перші дні другої декади листопада. А з середини місяця погода зіпсується, прийдуть середньої інтенсивності дощі, які переходять у сніг. На щастя, зниження температури триватиме лише 2−3 дні, потім знову потеплішає. У третій декаді листопада температура хоч і знизиться, але не критично — мінусова спостерігатиметься ночами і зрідка вдень.
— Зима почнеться з незначного похолодання, але потішить і нетиповим для цього періоду теплом — «зимовим» бабиним літом, — зазначає Деркач. — Після цього температура підвищиться, часом невеликі опади. Під кінець першої та на початку другої декади грудня спостерігатиметься незначне зниження температури. У середині місяця потеплішає, вдень та вночі збережеться плюс. На День святого Миколая, 19 грудня, вночі можливе зниження температури. Остання декада грудня теж очікується теплою з нетиповою для зими погодою. Тільки під кінець року можливі незначні заморозки та сніжок.
За словами іншого народного синоптика Леоніда Горбаня, у вересні можливі невеликі дощі: 5-го, 11-го, 12-го, 15-го та 27-го числа. «У першій половині місяця вдень буде 25−27 градусів тепла, а в другій половині похолодає до 16 — 24 вище за нуль. Ночами очікується плюс 8−17», — сказав в інтерв'ю «ФАКТАМ» синоптик.
— У жовтні також можливі невеликі дощі. Так, несуттєвих опадів варто очікувати: 9 -10 жовтня, з 14 по 18, а також 28 жовтня, — говорить Леонід Горбань. — У першій половині місяця термометри в Україні показуватимуть 16 — 17 вище за нуль, а в другій — 17 — 18 градусів тепла. Ночами температура повітря опуститься до 2 — 4 вище за нуль.
Раніше «ФАКТИ» розповідали, скільки триватиме нинішня спека і коли чекатиме зниження температури. Нагадаємо, перша осіння ніч у Києві стала найтеплішою за 140 років кліматичних спостережень.
Фото Сергія ТУШИНСЬКОГО, «ФАКТИ»