У суботу, 13 березня, стало відомо, що німецька компанія BioNTech домовилася з кількома великими фармацевтичними компаніями про створення альянсу з виробництва вакцини проти коронавируса. Йдеться про першу в світі вакцину на основі матричної РНК, яку BioNTech розробила в минулому році і виробляє в даний час у співпраці з американським концерном Pfizer. Однак їхніх потужностей не вистачає, щоб задовольнити наявний попит.
Як повідомляє The Wall Street Journal, переговори були розпочаті ще в жовтні 2020 року, за кілька тижнів до того, як BioNTech і Pfizer оголосили про завершення третьої фази випробувань вакцини. Німецька компанія ставить перед собою амбітну мету — зробити до кінця поточного року 2 мільярди доз вакцини!
Видання стверджує, що в альянс увійшли вже 13 компаній, переважно, європейських. Це німецькі фармацевтичні фірми зі світовим ім'ям Merck, Rentchler Biopharma, Evonik Industries, Dermapharm, Siegfried AG і Baxter Oncology, французькі Sanofi і Delpharm, швейцарська Novartis, австрійська Polymun Scientific Immunbiologische Forschung GmbH і канадська Acuitas Therapeutics.
При цьому BioNTech розширює і власне виробництво. Уже в квітні запрацює новий завод компанії, який буде щорічно випускати 750 мільйонів доз вакцини.
В Євросоюзі зі схваленням зустріли цю новину. Темпи масової вакцинації в країнах ЄС залишаються поки незадовільними, що змушує окремі держави шукати власні шляхи вирішення проблеми, порушуючи при цьому домовленості, досягнуті в Брюсселі.
Тим часом, 11 березня Європейське агентство лікарських засобів (EMA) дозволило до застосування на території ЄС вакцину американського концерну Johnson & Johnson (J & J). Єврокомісія в той же день підтримала EMA. Таким чином, в Євросоюзі схвалено масове застосування четвертої вакцини проти коронавірусу. Першою дозвіл отримала вакцина BioNTech / Pfizer, потім препарат американської компанії Moderna, після нього вакцина британсько-шведської фірми AstraZeneca.
Результати третьої фази клінічних випробувань вакцини Johnson & Johnson показали, що даний препарат зменшує ризик захворювання ковідом середнього та тяжкого ступеня тяжкості на 66% через чотири тижні з моменту уколу. Вакцина однаково ефективна як для людей похилого віку, так і для молоді. При цьому третина випробуваних була старше 60 років. Після вакцинації не було встановлено випадків смерті або госпіталізації людей, яким було зроблено щеплення.
Вакцина Johnson & Johnson має низку переваг у порівнянні з іншими препаратами. Головне з них — необхідний тільки один укол. Друга перевага — вакцину можна зберігати і транспортувати при температурі, яку забезпечує звичайний побутовий холодильник.
Вакцина є векторною, її основу становить простий простудний вірус. Як і вакцина AstraZeneca, препарат концентрується на спайковому білку на поверхні коронавірусу, викликаючи імунну відповідь.
У 2021 році концерн Johnson & Johnson планує випустити мільярд доз вакцини. Виробляти її будуть в США, Європі, Індії та ПАР. США отримають перші 100 мільйонів доз вакцини, які компанія повинна поставити вже до початку липня. На другу половину року уряд Сполучених Штатів зарезервував ще 200 мільйонів доз. Євросоюз замовив 400 мільйонів доз.