Відносини між Вашингтоном і Москвою переходять в нову фазу. Це стало очевидним після жорсткого інтерв'ю, яке дав президент США Джо Байден телеканалу ABC News. З главою держави 17 березня поговорив журналіст Джордж Стефанопулос. Він поставив Байдену таке питання: «Тобто ви знаєте Володимира Путіна. Ви думаєте, що він убивця?»
На якусь мить американський президент забарився, після чого відповів прямо: «Хм-м. Так». Слова Байдена процитували практично всі світові ЗМІ.
Показово, що той же Стефанопулос задавав саме таке питання Дональду Трампу, коли той займав президентське крісло. «Ви говорите, що він вбивав людей? Я цього не бачив», — відповів містер Трамп.
До речі, 45-й президент США був змушений щонайменше двічі публічно відповідати на питання про те, чи вважає він Путіна вбивцею. Перший раз Трампа запитав про це ведучий телеканалу MSNBC Джо Скарборо. Журналіст заявив, що, на його думку, Путін «вбиває журналістів і своїх політичних опонентів». Трамп тоді відповідати не став, сказав лише, що російський президент «керує своєю країною і є лідером».
Байден відповів прямо і жорстко, хоча питання стало для нього, як видно, несподіваним. Стефанопулос міг би і попередити помічників президента про те, що зробить це. У журналіста прекрасні зв'язки в Білому домі. При Біллі Клінтоні він обіймав посаду прес-секретаря і політичного радника президента.
Проте відповідь Байдена не стала несподіваною, принаймні для американських ЗМІ. «Під час виборчої кампанії Байден постійно відгукувався про російського лідера як про „бандита з КДБ“, який зробив Трампа своєю маріонеткою», — нагадує експерт вашингтонського Інституту Брукінгса Марвін Калб.
І все ж факт залишається фактом — президент однієї ядерної держави публічно називає вбивцею лідера іншої ядерної держави.
Раніше американські президенти такого собі не дозволяли. Барак Обама в 2016 році назвав Путіна «бандитом і головорізом». Джордж Буш-молодший дозволив собі назвати російського лідера «погано поінформованим».
З американських політиків, що обіймали високі державні посади, мабуть, тільки колишній міністр оборони США Роберт Гейтс в своїх мемуарах зробив це. Ось цитата: «Я подивився в очі Путіну, і, як і очікував, побачив холоднокровного вбивцю…»
Дуже показовим для розуміння різниці між позиціями Байдена і Трампа є діалог між 45-м президентом США і Біллом О'Райлі, ведучим телеканалу Fox News, який є вельми консервативним і підтримував Трампа. Це інтерв'ю було показано на початку лютого 2017 року
«Чому ви так поважаєте Путіна? Він же вбивця. Путін — вбивця», — сказав О'Райлі.
«Взагалі існує багато вбивць. У нас є багато вбивць. Ви що, думаєте, що наша країна така безневинна?» — відповів Трамп.
До речі, інтерв'ю з О'Райлі досі залишалося єдиним, на яке Кремль відреагував. Але вибачень Москва зажадала не від президента США, а від журналіста.
«Ми вважаємо подібні слова кореспондента Fox News неприпустимими, образливими. І ми хотіли б отримати вибачення на адресу президента Росії від такої поважної телекомпанії», — заявив тоді прессекретар Путіна Дмитро Пєсков.
«Як стало відомо, адміністрація Путіна в Москві вимагає, щоб я, ваш скромний кореспондент, вибачився за те, що назвав старину Влада вбивцею. Я працюю над цими вибаченнями, але це може зайняти трохи часу, отже давайте повернемося до цього питання… в 2023 році», — уїдливо відповів О'Райлі в прямому телеефірі.
Тепер все інакше. Спочатку вибухнули коментарями російські депутати різного рівня. Депутат Держдуми Артур Чилінгаров назвав Байдена «хворою людиною, божевільним». «Політик шукає якісь слова, а тут зовсім знахабніла людина», — заявив Чилінгаров в ефірі радіостанції «Ехо Москви».
Перший віце-спікер Ради Федерації Андрій Турчак назвав заяву Байдена «тріумфом політичного маразму США і вікової деменції їх керівника». «Це крайній ступінь агресії від безсилля і виклик усій нашій країні», — вважає Турчак.
Голова Держдуми В'ячеслав Володін написав в Telegram: «Байден своєю заявою образив громадян нашої країни… Це істерика від безсилля. Путін — наш президент, нападки на нього — це нападки на нашу країну».
Подібна реакція, в принципі, була очікуваною. Однак потім пішов виклик посла Росії в США Анатолія Антонова до Москви для консультацій. Це вже серйозно. Посол вилетить на батьківщину 20 березня. Скільки часу він пробуде в Москві, поки не ясно. Консультації у Антонова пройдуть не тільки в МЗС, але і в Держдумі.
Показово, що офіційний представник МЗС РФ Марія Захарова поки не пов'язує це з інтерв'ю Байдена. За її словами, Антонова запросили до Москви, щоб обговорити нові санкції, введені США відносно Росії з 18 березня.
«Запрошений до Москви на консультації, що проводяться з метою проаналізувати, що робити і куди рухатися в контексті відносин з США. Нова американська адміністрація перебуває при владі майже два місяці, незабаром символічний рубіж в 100 днів, і це відповідний привід постаратися оцінити, що у команди Джо Байдена виходить, а що не дуже», — заявила Захарова.
Водночас російські ЗМІ почали активно розганяти тему втручання США у внутрішні справи РФ. Це відповідь на доповідь ФБР, яку Байден отримав 16 березня. У ній говориться, що Росія, безумовно, намагалася втрутитися в президентські вибори в США. У Москві заявляють, що ці звинувачення лунають в Вашингтоні вже кілька років, однак доказів немає. А ось росіяни можуть хоч зараз викласти на стіл «неспростовні докази прямого втручання США». Це «десятки методичок і інструкцій американських політтехнологів і неурядових організацій щодо впливу на виборчі кампанії в Росії, які спрямовані на просування агентів впливу на виборні посади». Про це заявив депутат Держдуми Василь Піскарьов.
Віце-спікер Ради Федерації Костянтин Косачов 18 березня написав в Facebook, що відкликання посла Антонова з Вашингтона до Москви для консультацій може бути «не останньою реакцією, якщо не буде роз'яснень і вибачень з американської сторони».
«Президент Байден в телеінтерв'ю з самовпевненістю, гідною кращого застосування, ствердно відповів на питання журналіста, чи вважає він президента Росії „вбивцею“. Це межа. Будь-які очікування нової політики нової адміністрації США на російському напрямку списані цією хамською заявою в утиль. Подібного роду оцінки в принципі не припустимі з вуст державного діяча такого рангу», — підкреслив Косачов.
У тому ж інтерв'ю Байден, давши жорстку невтішну характеристику Путіну, нагадав, що США і Росія продовжили договір про заходи щодо подальшого скорочення і обмеження стратегічних наступальних озброєнь. «Одне одному не заважає, і в світовій політиці є сфери, де в наших інтересах працювати разом», — підкреслив американський президент. Водночас Байден заявив, що Путіну доведеться заплатити за те, що він зробив. «Я не буду зараз анонсувати, що збираюся зробити, але він скоро це зрозуміє», — сказав американський лідер.
ЗМІ в США вважають, що Байден мав на увазі нові санкції. Вашингтон розширює їх через замах на російського опозиціонера Олексія Навального. З 18 березня введена заборона на експорт і імпорт озброєнь, а також на надання послуг оборонного призначення. Вона стосується всіх американських компаній, що працюють з Росією. Вашингтон прагне позбавити Москву доступу до американських технологій подвійного призначення, які можуть бути використані для розробки і виробництва хімічної зброї.
Британська газета The Guardian відзначає, що американського лідера могли роздратувати висновки спецслужб щодо того, що Путін особисто санкціонував проведення кампанії дискредитації Байдена в ході передвиборної кампанії 2020 року. Робилося це з метою очорнити сім'ю Байдена і сприяти переобранню Трампа.
Як пише Bloomberg, це може підштовхнути нинішню американську адміністрацію ввести персональні санкції проти осіб з найближчого оточення Путіна.
Але найцікавіше те, які кроки зробить Кремль. Байден показав, що не відчуває ні страху, ні боязкості перед російським лідером. Це було вкрай важливо, тому що за два місяці в Білому домі 46-й президент США подавав Москві сигнали, які могли бути невірно тлумачені Путіним. Байден пролонгував договір про СНО, не став вводити санкції проти німецьких компаній, що беруть участь в будівництві «Північного потоку-2». Він все ще не провів ґрунтовні телефонні переговори з президентом України Володимиром Зеленським.
Путін міг розцінити все це як слабкість або зайву обережність Байдена. Тепер американський лідер дав ясно зрозуміти, що він думає про російського президента. Однак пан Путін вкрай образливий, що він уже не раз доводив за роки при владі. Найбільше він не любить, коли його вважають слабким. А «вбивця» для Путіна — синонім сильного лідера.
У 2013 році Барак Обама заявив, що не дозволить Росії перейти «червону межу». Йшлося про війну в Сирії. Під «червоною межею» Обама мав на увазі застосування хімічної зброї військами Башара Асада. Однак Асад кілька разів використовував заборонену зброю проти мирного населення. І що? Він досі займає пост президента за підтримки Кремля. Ні Росія, ні Путін не понесли покарання за це. Більш того, російські спецслужби з того часу кілька разів використовували «Новачок» чи ще страшнішу зброю, намагаючись усунути неугодних. Причому робили вони це не тільки в Росії (отруєння Навального), але і на території інших держав (отруєння Сергія Скрипаля та його дочки Юлії в Великобританії).
Байден вважається продовжувачем політичного курсу Обами. Адже він в ті роки займав пост віце-президента США. Путін цілком може вирішити, що і тепер Байден обмежиться лише невтішними епітетами та попередженнями. І це може тільки роздратувати російського лідера.
Якщо вважати інтерв'ю Байдена попередженням, настійною рекомендацією Путіну не робити різких кроків, то все це цілком може здобути зворотний ефект.
Після схожого попередження Обами в 2013 році Росія ввела свої війська в Сирію, потім в 2014 році захопила Крим і підтримала сепаратистів на Донбасі.
Зараз Путін цілком може захотіти перевірити Байдена «на слабину». Перший крок — розправитися з рештою опозиціонеров. Логіка проста. Ви вводите санкції через Навального? Він уже в колонії і нескоро звідти вийде. Але ми покажемо вам, як ставимося до ваших санкцій. Плювали ми на них! Розгонимо опозицію остаточно.
Другий крок — вдарити по американських компаніях. Хто з них сьогодні заробляє в Росії? Google, Facebook, Twitter та інші інтернет-гіганти. Заборонимо їх діяльність в Росії або змусимо підкорятися російським законам. Не вірите? У 2016 році Роскомнадзор заблокував діяльність американської соцмережі LinkedIn. Зараз Twitter отримав місяць на видалення акаунтів організацій і осіб, які порушують російське законодавство. В іншому випадку Twitter в Росії буде заблокований.
Третій крок — загострення конфлікту на Донбасі. Для цього теж є всі передумови. Українська влада ввела санкції проти Віктора Медведчука і його дружини Оксани Марченко. Путін, вочевидь, обурений тим, що його кум постраждав. Крім того, в Україні офіційно створена «Кримська платформа», покликана забезпечити повернення анексованого Росією півострова. Кремль цілком може відповісти офіційним визнанням «ЛНР» і «ДНР».
Фото з сайтів kremlin.ru та whitehouse.gov