У 2020 році обсяги емісії електронних грошей в Україні в порівнянні з попереднім періодом знизилися в 3 рази до 60 млн грн. Обсяг транзакцій з електронними грошима склав 19,3 млн грн (зростання на 15%), а кількість електронних гаманців виросла на 7%, досягнувши 79 млн, говориться у звіті Національного банку України.
Нагадаємо, у грудні 2019 року Верховна Рада проголосувала за «Закон про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» відповідно до рекомендацій FATF та Директивам ЄС про відмивання коштів та фінансування тероризму.
Також Законом передбачені нові правила фінансового моніторингу банків — суб'єкти первинного фінансового моніторингу повинні проводити перевірку нових і вже існуючих клієнтів (у тому числі користувачів електронних грошей).
У вересні 2020 року НБУ своєю постановою ввів обов'язкову ідентифікацію користувачів електронних грошей. З цього моменту банки повинні ідентифікувати і верифікувати користувачів електронних грошей так само, як і при відкритті рахунків, а перекази з використанням електронних грошей повинні супроводжуватися інформацією про платника і одержувача.
При цьому емітентом електронних грошей в Україні може бути тільки банк. У той же час небанківські фінансові установи та інші комерційні компанії можуть бути агентами і надавати послуги з розповсюдження електронних грошей, з поповнення електронних гаманців та здійснення розрахунків.
Так, у період з 11 грудня 2020 року по 11 лютого 2021 року Нацбанк проводив позапланову виїзну перевірку ТОВ «ГлобалМані» за період з 1 травня 2019 року до 10 грудня 2020 року на предмет виконання законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення. Аналогічна перевірка у даний час проводиться щодо емітента GlobalMoney АТ «Банк Альянс».
Про результати цих перевірок регулятор поки офіційно не повідомляв.
фото Pixabay