У багатьох українців часто виникає питання, чому при однаковій кількості років трудової діяльності принципи обліку стажу для різних груп пенсіонерів істотно різняться. Зокрема, мова йде про військових, підприємців, робітників і студентів, пише «Ліга.нет».
Також ресурс наводить відповідь Центру з надання безоплатної правової допомоги, співробітники якого пояснили, що відмінності пов'язані зі вступом в силу з 1 січня 2004 року Закону «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», де з'явилося поняття страхового стажу. До цього весь стаж вважався трудовим.
З 1 січня 2004 року після набрання чинності Законом «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» до страхового стажу зараховуються лише періоди, за які були сплачені страхові внески.
При цьому проявляються різні підходи до обліку страхового стажу для різних груп пенсіонерів.
Так, при роботі на підставі трудового договору до 1 січня 2004 року стаж зараховується на підставі записів у трудовій книжці. У разі відсутності трудової книжки, а також якщо в трудовій книжці немає необхідних записів, записи неправильні або записані неточні дані про періоди роботи для підтвердження трудового стажу приймаються інші документи, видані за місцем роботи або архівними установами. Після 1 січня 2004 року стаж зараховується за даними персоніфікованого обліку, виходячи з суми сплачених внесків.
Військова служба до 1 січня 2004 року зараховується до стажу на підставі військових квитків, довідок військових комісаріатів, військових частин і установ Міноборони, довідок архівних і військово-лікувальних установ. Після 1 грудня 2004 року військова служба зараховується за даними персоніфікованого обліку.
Період здійснення фізичною особою підприємницької діяльності за спрощеною системою податкового обліку до 1 січня 2004 року підтверджується спеціальним торговим патентом або свідоцтвом про сплату єдиного податку. До страхового стажу для визначення права на призначення пенсії відповідно до ст. 26 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» включаються періоди ведення підприємницької діяльності щодо застосування спрощеної системи оподаткування, а також із застосуванням фіксованого податку. Після 1 січня 2004 року цей період зараховується за даними персоніфікованого обліку виходячи з суми сплачених внесків за встановленою формулою.
Навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах до 1 січня 2004 року враховується тільки період з денною формою навчання і підтверджується дипломами, посвідченнями, свідоцтвами, а також довідками та іншими документами, виданими на підставі архівних даних і які містять відомості про період навчання. Після 1 січня 2004 року не зараховуються до страхового стажу періоди навчання в училищах, вищих, середніх та інших навчальних закладах.
Як писали «ФАКТИ», незважаючи на те, що керівництво «Укрпошти» обіцяло продовжити доставку пенсій і грошових виплат усім пенсіонерам, ситуація в останні дні змінилася: Кабмін прийняв постанову, якою вводиться конкурсний механізм відбору постачальників послуг з виплати та доставки пенсій, грошової допомоги за місцем проживання одержувачів.
Фото Сергія ТУШИНСЬКОГО, «ФАКТИ»