Після того як з 1 квітня припинили дію обмеженою ціни газу для побутових споживачів, держава підготувала для громадян ще один сюрприз. Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКУ) прийняла постанову, яка регулює умови річного контракту на поставку газу для населення, який за замовчуванням отримають всі споживачі з 1 травня 2021 року. Таким чином, вже з початку травня всі домогосподарства будуть автоматично переведені на газовий тариф, однаковий протягом усього року. Яким він буде і кому він вигідний, спробуємо розібратися.
Своєю постановою, прийнятою 7 квітня, НКРЕКУ зобов'язала всі газопостачальні компанії до 25 квітня оприлюднити на своїх сайтах ціни на газ для споживачів, що будуть діяти з 1 травня 2021 року по 30 квітня 2022 року.
«Рішення надважливе — це введення річного контракту для споживачів України, — заявив голова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг Валерій Тарасюк. - З 1 травня річна ціна буде введена за замовчуванням. Тобто всі споживачі отримають річну ціну на газ. Це позбавить від турбулентності з цінами на газ. Ціна буде одна».
При цьому в НКРЕКУ відзначили, що всі побутові споживачі газу будуть переведені на річний контракт з 1 травня автоматично, без необхідності подавати додаткові документи. Також газовим компаніям дозволено пропонувати громадянам і місячні тарифи на газ. Для переходу споживач повинен подати відповідну заявку. Водночас регулятор дозволив газопостачальним компаніям самостійно приймати рішення про те, чи дозволити споживачеві знову повернутися на річний контракт після переходу на місячну ціну. Також постачальник має право вирішувати, чи приймати назад в обслуговування споживача, який пішов до іншого постачальника. Крім того, протягом дії річного контракту постачальникам не заборонено змінювати ціну в бік зниження, але заборонено збільшувати її.
Але в умовах, що склалися, українців цікавить, як будуть формуватися річні тарифи на газ для населення? Адже впродовж тривалого часу тарифи для споживачів прив'язані до ціни газу не в Україні, а в Нідерландах.
— Раніше тариф на газ був прив'язаний до ціни на нідерландському газовому хабі ТТF, — повідомив «ФАКТАМ» кандидат економічних наук, незалежний експерт Олександр Хмелевський. — У тариф також входила вартість доставки газу з Нідерландів в Україну, яка насправді не проводилася. Також в тариф закладалася вартість послуг розподільних компаній, ПДВ, торгова націнка. Тариф на газ щомісяця переглядався. З запуском ринку газу влітку 2020 року, кожна компанія-постачальник отримала право встановлювати власні тарифи, а споживачі отримали право вибирати постачальника газу. Проте орієнтація на ціну газу на нідерландському хабі залишилася. А там ціни змінювалися дуже істотно. Наприклад, 22 травня 2020 року вартість газу на хабі з НДС и доставкою до кордонів України становила близько 2 500 грн за 1000 кубометрів. А 12 січня 2021 року вона підскочила до 11 400. Очевидно, що такі коливання цін викликали шок у споживачів.
У січні 2021 року виконуючий обов'язки міністра енергетики Юрій Вітренко запропонував нову формулу розрахунку ціни на газ — «хаб мінус». Ціна повинна була встановлюватися на весь рік в залежності від середньої ціни на нідерландському газовому хабі в листопаді плюс ПДВ та націнки постачальників. За розрахунками Вітренко, така ціна склала б 5 900 грн за тисячу кубометрів. На перший квартал 2021 року Кабмін встановив фіксовану ціну на газ на рівні 6 990 грн за тисячу кубометрів. Формула розрахунку її невідома. Очевидно, така ціна була узгоджена з «Нафтогазом».
У квітні, коли період дії фіксованої ціни закінчився, компанії встановили різні ціни на газ: від 6 860 грн до 8 850 грн. Така різниця в цінах пояснюється різним доступом компаній-постачальників до газу, а також бажанням деяких з них отримати надприбуток.
Річна вартість газу у різних постачальників теж буде істотно відрізнятися. Крім ціни на газ на нідерландському хабі, на тариф істотно впливатиме валютний курс, адже ціни в Нідерландах встановлюються в євро. А значить, девальвація гривні призведе до збільшення цін на газ.
Виникає питання, як постачальники можуть спрогнозувати вартість газу, зокрема на нідерландському хабі, протягом цілого року?
— Спрогнозувати ціни на газ в Нідерландах, як і курс гривні, досить складно, — зазначив Олександр Хмелевський. — Постачальники опиняться в досить непростих умовах при визначенні річного тарифу. У такій ситуації вони будуть завищувати річний тариф на газ і пропонувати місячний тариф значно нижче. Це дозволить їм знизити свої ризики і змусить багатьох споживачів відмовитися від річного тарифу. У виграші буде «Нафтогаз», який займає монопольне становище на ринку газу. Крім того, він може розраховувати на допомогу уряду. Якщо прогнозувати, якою буде ціна газу в річному тарифі, то очікується, що вона складе близько 8 000 грн за тисячу кубометрів, тобто 8 грн за кубометр. Хоча у багатьох постачальників вона може бути істотно вище.
Про те, що вартість газу для населення виявиться досить високою і в подальшому буде зростати, кажуть і інші експерти.
— Постачальники блакитного палива в Україну будуть закладати найбільш високий можливий приріст вартості газу в плановому періоді, виходячи з динаміки ціни в попередніх періодах, — розповів «ФАКТАМ» інвестиційний аналітик компанії European Analytical Centre Вадим Бардась. — Тому очікується системне збільшення вартості газу з року в рік. Вартість транспортування буде залежати від цінової політики окремого постачальника: у когось вона буде відносно фіксованою, а хтось її визначатиме у вигляді відсотка від вартості блакитного палива.
Своєю постановою НКРЕКУ передбачила можливість відмови від річного тарифу. Але як це можна буде зробити?
— Споживачі газу зможуть змінити як постачальника газу, так і перейти на місячний або інший тариф, запропонований постачальником, — стверджує Олександр Хмелевський. — Для цього треба буде подати заяву постачальнику. Для зміни постачальника також необхідно подати копію паспорта, ідентифікаційний код, документи, що підтверджують право власності на житло.
Однак тут є нюанси.
— Газовим компаніям дозволено пропонувати громадянам і місячні тарифи на газ, — зазначив Вадим Бардась. — У той же час регулятор дозволив газопостачальним компаніям самостійно приймати рішення про те, чи дозволити споживачеві знову повернутися на річний контракт після переходу на місячну ціну. Тобто, перейшовши зараз на місячний тариф, повернутися потім на річний тариф можна буде тільки за згодою постачальника. І не факт, що він таку згоду надасть.
І тут виникає головне питання: кому вигідніший річний тариф — постачальнику або споживачеві газу?
— Наскільки вигідним виявиться тариф на газ для постачальників і споживачів, поки сказати складно, — вважає Олександр Хмелевський. — До листопада річний тариф буде явно невигідний споживачам і вигідний постачальникам. У зимовий період у виграші можуть бути споживачі. Все залежить від динаміки цін на газ в Нідерландах і курсу гривні. Не виключено, що в разі сильного зростання цін на газ або падіння курсу гривні річний тариф на газ переглянуть чи відмінять.
Інші експерти вважають, що у виграші виявляться постачальники газу.
— Річний тариф, звичайно, вигідніший для постачальників, оскільки не враховує сезонне зниження вартості природного газу, коли українці могли б заплатити за його споживання нижчу ціну, — упевнений аналітик Вадим Бардась. — Однак в нових умовах населенню доведеться платити найвищу ціну в річному вимірі, навіть якщо вартість газу сезонно знизиться в Нідерландах. В цілому річний тариф буде більш витратним для населення в порівнянні з місячним.
Варто відзначити, що в останні місяці в Україні різко подорожчали нафтопродукти, зокрема і скраплений газ. При цьому експерти відзначають зростання кількісоті автозаправок, які торгують контрафактним і неякісним пальним. В уряді пообіцяли провести комплексну перевірку вітчизняного ринку нафтопродуктів для боротьби з нелегалами і порушниками.
Фото Сергія Тушинського, «ФАКТИ»