У середу, 14 квітня, канцелярія президента Фінляндії Саулі Нііністе підтвердила готовність Гельсінкі прийняти можливу зустріч Джо Байдена та Володимира Путіна. «Фінляндія завжди пропонувала свої добрі дипломатичні послуги. Що стосується цієї потенційної зустрічі, то готовність організувати її було висловлено обом сторонам», — йдеться у заяві.
Організувати зустріч глав держав запропонувала владі РФ і США також Чехія. Як повідомив т. в. о. міністра закордонних справ республіки Ян Гамачек, надати майданчик для зустрічі Путіна та Байдена можуть у Празі.
Як уже повідомляли «ФАКТИ», на тлі інформації про посилення російського військового контингенту уздовж кордону з Україною президент США Джо Байден 13 квітня провів телефонну розмову з президентом Росії Володимиром Путіним. У Вашингтоні не підтверджують, але й не заперечують, що Байден вирішив зв'язатися з Кремлем після заяви заступника міністра закордонних справ Росії Сергія Рябкова. Спілкуючись із журналістами, пан Рябков підкреслив, що Росія буде й надалі «захищати російськомовне населення в Україні». «Ми просто відстоюємо наші інтереси і інтереси наших громадян, російськомовного населення, будемо захищати їх і надалі», — сказав він.
Також Рябков звинуватив США у прагненні підірвати позиції Росії на світовій арені і назвав тон Державного департаменту Сполучених Штатів неприйнятним. Саме так Рябков оцінив заяву державного секретаря Ентоні Блінкена, зроблену в ефірі телеканалу NBC. «Питання в тому, чи продовжить Росія діяти агресивно і безвідповідально. Якщо так, то президент США Джо Байден дав зрозуміти: за це доведеться платити, будуть наслідки», — сказав голова Держдепартаменту.
Байден 13 квітня запропонував Путіну провести зустріч на вищому рівні у третій країні протягом найближчих місяців. Американський президент висловив стурбованість у зв'язку з раптовим нарощуванням сил в регіоні, що межує з Донбасом, а також на території анексованого Росією Криму. У зв'язку з цим він вважає за необхідне обговорити при особистій зустрічі «весь спектр тем, з якими стикаються Сполучені Штати та Росія».
Байден закликав Путіна докласти зусиль для деескалації ситуації. Він підкреслив «непохитну прихильність Сполучених Штатів до суверенітету і територіальної цілісності України». Разом з тим Байден підтвердив свій намір побудувати стабільні відносини з Росією. Він хоче вести стратегічний діалог із Москвою з питань безпеки та контролю над озброєннями.
У повідомленні прес-служби Кремля, як зазвичай, акценти розставлені інакше. Підтверджується факт розмови, що відбулася, при цьому підкреслюється, що «обидві сторони висловили готовність продовжити діалог щодо найважливіших напрямків забезпечення глобальної безпеки, що відповідало б інтересам Росії, США, а також всієї світової спільноти». Про те, що однією з головних тем, яку хоче обговорити Байден, є ситуація на кордоні України та Росії, взагалі не йдеться. Україна згадується побіжно.
Також мова йде про те, що президенти «домовилися дати вказівки відповідним відомствам опрацювати порушені у телефонній розмові питання». Чи погодився Путін на проведення двостороннього саміту, Кремль не повідомляє. Однак відомо, що російський президент після розмови з Байденом зв'язався з прем'єрміністром Фінляндії Санною Марін.
Це відразу ж дало підстави припустити, що Путін розглядає Гельсінкі в якості місця майбутньої зустрічі з Байденом. Саме в столиці Фінляндії Путін зустрічався з Дональдом Трампом у липні 2018 року.
Прессекретарка Білого дому Джен Псакі зазначила, що говорити про місце проведення саміту зарано. Вона додала, що зустріч може відбутися влітку. «Ми на ранній стадії цього процесу. Коли буде більше деталей, ми повідомимо», — сказала Дженніфер Псакі.
Як раніше повідомляли «ФАКТИ», на думку політичного аналітика Віталія Портникова, Байден подарував Україні час для перепочинку. Тепер питання в тому, як ми цим шансом скористаємося.