Ситуація на сході України зараз досить напружена. Після шести місяців відносного перемир'я на Донбасі знову мало не кожен день гинуть українські воїни. Росія в свою чергу нарощує військову присутність уздовж українського кордону. Поки що складно прогнозувати, чим це все може обернутися найближчим часом.
У четвер, 15 квітня, на засіданні Ради національної безпеки і оборони розглянуть ситуацію, що склалася на сході України.
Як повідомляють в Офісі президента, це питання буде розглядатися в закритому режимі. «Держава цілком розуміє всі наявні ризики, прораховує будь-які варіанти розвитку подій, має відповідну інформацію з усіх актуальних напрямків, постійно корелює свої позиції з партнерами», — йдеться в повідомленні.
Про можливість повномасштабної війни з Росією «ФАКТИ» поговорили з колишнім заступником начальника Генерального штабу ЗС України генерал-лейтенантом Ігорем Романенком.
— Ігорю Олександровичу, останнім часом все частіше можна почути від різних експертів, що в цьому році Україна, як ніколи, близька до повномасштабної війни з Росією. Путін, який, можливо, раніше робив ставку на політичну недосвідченість президента Зеленського, тепер розуміє, що йому не вдалося змусити керівництво нашої країни піти на суттєві поступки Кремлю. Можливо, саме тому так активізувалися на сході України російські окупаційні війська і проросійські бойовики. Останнім часом мало не кожен день знову отримуємо з фронту інформацію про наші втрати. Як ви вважаєте, чи буде широкомасштабний наступ Росії на Україну?
— Для ведення широкомасштабних військових дій проти України у Путіна поки не вистачає чисельності військ, зосереджених на нашому кордоні. Для відкритого вторгнення в нашу країну Росії потрібне угруповання, яке б нараховувало понад 240 тисяч чоловік.
— А скільки російських військових зараз знаходиться поблизу українського кордону? Військові експерти повідомляють про те, що зараз їх там безпрецедентно багато. Навіть у 2014 році було менше, ніж зараз.
— Ну, дивіться. Наразі 40 тисяч російських військових зосереджено на сході. Така ж кількість — у Криму. Безпосередньо в ОРДЛО — близько 30 тисяч російських військових. Виходить — 110 тисяч російських військових, які перебувають біля українського кордону і на захоплених територіях. Для повномасштабної війни, за нинішніми мірками, це дуже мало.
— Але ж необхідну кількість живої сили можна з часом перекинути до українського кордону. Хіба це велика проблема для Путіна?
— Це дуже дорого. Йдеться про сотні мільйонів рублів. Зараз у Росії не найкраща економічна ситуація.
— То з приводу повномасштабного наступу на Україну можна поки не хвилюватися?
— Розслаблятися і радіти тому, що повномасштабної війни з Росією найближчим часом поки не буде, зарано. Путін може нарощувати свої війська у наших кордонів поетапно. Ось зараз підсохнуть дороги, і приблизно протягом тижня Кремль може розпочати перший етап військової ескалації.
Російські пропагандисти, три тижні тому заслані в Донецьк, розповідали місцевому населенню про плани Путіна захопити території України в межах Луганської та Донецької областей, об'єднати їх в одну республіку і поставити на її чолі колишнього міліціонера (мається на увазі біглий міністр внутрішніх справ України Віталій Захарченко. — Авт.) або колишнього есбеушника (Олександр Якименко — колишній голова Служби безпеки України. — Авт.). А потім прийняти її до складу Росії. Не випадково в ОРДЛО почали говорити про це саме зараз. Цілком можливо, що це не тільки елемент пропаганди, але і реальні плани Кремля на найближче майбутнє.
Ми також знаємо про те, що Генштаб Росії розробляв операцію з захоплення інфраструктури, що забезпечує подачу води до Криму…
— Це ж на території Херсонської області?
— Так. Ця інфраструктура знаходиться всього в 14 кілометрах від лінії зіткнення з Кримом. Нещодавно росіяни завели до кордонів Херсонській області 76-у гвардійську десантно-штурмову псковську дивізію. Крім того, там зараз знаходиться десантно-штурмова бригада з Волгограда. Це війська атакуючого характеру. Крим цілком може стати плацдармом для наступу на Україну.
— Мабуть, не тільки Крим. Росіяни ж можуть вторгнутися в Україну і з боку Білорусі?
— Авжеж! Російська Федерація на випадок бойових дій може використовувати територію Білорусі як свою. На території цієї країни розміщена авіаційна база РФ. Після останніх навчань росіяни залишили там свої засоби протиповітряної оборони. У Білорусі зараз є все необхідне для того, щоб вторгнутися в Україну з їх території.
— Чи потрібен Путіну якийсь особливий привід для повномасштабного вторгнення в Україну?
— Вони самі собі створюють ці самі приводи вже деякий час. Зараз в Росії щосили розкручується історія з п'ятирічним хлопчиком, яого нібито було вбито бомбою з українського безпілотника в районі населеного пункту Олександрівське, який знаходиться на тимчасово окупованій території. Російські пропагандисти розповідають про те, що українські військові обстрілюють цивільне населення і вбивають місцевих жителів. І ось дивіться: відразу ж після заяви росіян про вбитого на Донбасі хлопчика активізувалися бойовики, які почали за допомогою дронів скидати бомби на позиції ВСУ. Як наслідок, тепер майже кожен день гинуть українські солдати. Росіяни спочатку створили ситуацію, показали її інформаційно, а потім почали вбивати наших військових.
Подібні приводи будуть накопичуватися з боку Кремля. Це все буде робитися для того, щоб одного разу заявити, що вони мають повне право захищати не тільки російськомовне населення в ОРДЛО, але і громадян Російської Федерації, які проживають на території нашої країни. А вони там у себе заявляють, що за останній час російські паспорти на тимчасово окупованій території отримали нібито 700 тисяч тепер уже колишніх громадян України.
Але в нашій країні існує ще одна небезпека — це п'ята колона, проросійські партії та політики, які знаходяться всередині України і дозволяють собі говорити, що в нашій країні триває громадянська війна, а Росія тут мало не миротворець. І все це на восьмому році війни їм сходить з рук. Це неприпустимо. Путін робить на цю п'яту колону великі ставки. Він розуміє, що якщо почнеться війна, то нам доведеться воювати вже на два фронти: з зовнішніми ворогами та внутрішніми. Тому внутрішній фронт в Україні необхідно ліквідувати, якщо ми маємо намір чинити опір.
Я вважаю, що у ворогів можна і потрібно вчитися. Давайте подивимося на Росію. Там в законодавстві існує кримінальна відповідальність за невизнання того, що на сході України відбувається внутрішній конфлікт. У них в жодному разі не можна говорити, що на Донбасі йде війна з Росією. Не можна також заперечувати, що Крим — це територія Росії. В Україні мають бути подібні закони.
— Президент США Байден сам зателефонував Путіну і запропонував йому зустрітися. Що це означає для України?
— Поки новий президент Сполучених Штатів Америки є для Путіна стримуючим фактором в агресії проти нашої країни. Господар Кремля ще не знає, чого можна очікувати від Байдена. Не знає, як він себе поводитиме в разі можливого повномасштабного наступу Росії на Україну. Путін буде спостерігати за президентом США, за його діями. Чи буде Байден проявляти слабкість, чи піде на компроміс?
Днями Байден і Путін дійсно говорили по телефону. Під час цієї бесіди обговорювали зокрема й ситуацію на Донбасі. Президент США навіть запропонував Путіну зустрітися на нейтральній території і обговорити все більш детально. Господар Кремля це сприйняв як власну перемогу. Адже згадайте: раніше Путін чотири рази намагався зв'язатися з президентом Обамою, щоб поспілкуватися особисто. Але Обама весь час відмовлявся від цієї зустрічі. До одного моменту. Поки Росія не провела в Сирії успішну для них операцію із захисту режиму Асада, примусивши тим самим Обаму почати говорити з Путіним.
Зустрічі з Байденом Путін домігся меншою кров'ю, без проведення будь-якої військової операції. І ось вже після того, як Байден назвав Путіна вбивцею, президент США висловив бажання зустрітися з російським президентом.
До зустрічі з Байденом Путін точно не буде здійснювати проти України радикальних дій. Більш того, днями була заява міністра оборони РФ Шойгу про те, що через два тижні Росія буде відводити війська від українського кордону. Для нього дуже важливо, чим закінчаться ці переговори. Чи зможе Путін висувати будь-які вимоги до президента США чи ні.
— Україна, напевно, мала б скористатися цією паузою і щось зробити, щоб запобігти агресії Росії?
— Україні потрібно звернутися до своїх союзників, до країн, які нас підтримують, щоб вони допомогли нам зберегти державність. Необхідно зміцнити сили протиповітряної оборони: закрити повітряний простір від російської військової авіації. Також дуже важливо забезпечити прикриття з моря.
Окрім того, я вважаю, що найближчим часом Україні потрібно організувати спільні навчання з НАТО з заводом їх військ на територію нашої країни. Пам'ятаєте, в минулому році американці до нас заходили зі стратегічними бомбардувальниками, британці — з десантними літаками? Нам конче потрібно провести подібні навчання найближчим часом.
Раніше «ФАКТИ» писали про те, що, на думку генерала Кривоноса, для вторгнення на територію України росіянам знадобляться три-чотири тижні.