Останні кілька днів американські ЗМІ аналізують нові санкції, запроваджені адміністрацією Джо Байдена щодо Росії. Дії Вашингтона викликають серйозну критику.
Так, впливова газета The Washington Post у своїй редакційній статті пише: «Президент США Байден пообіцяв покласти край неприпустимій відмові колишнього президента Дональда Трампа притягти Росію до відповідальності за втручання у вибори в США, злом державних установ і, цілком можливо, спонсорування атак на американських солдатів і дипломатів. Однак своїми санкціями Байден не зачепив основ влади Володимира Путіна, а значить, зробив менше, ніж міг би, щоб стримати зловмисні дії Путіна».
Видання вважає введені санкції недостатніми. «Удари були пом'якшені. Банкам США заборонили купувати російські боргові зобов'язання, номіновані в рублях, але тільки на первинному ринку. Інші міжнародні інвестори, швидше за все, як і раніше, будуть купувати російські облігації, знаючи, що вони можуть бути перепродані американським інститутам. Були виділені шість російських кіберфірм, кожна з яких має тісні зв'язки з військовими або розвідувальними службами. Але російські енергетичні компанії, які приносять країні значну частину валютних доходів, залишилися недоторканими, так само як і кілька десятків олігархів, що підтримують режим і управляють особистим багатством Путіна», — вказує газета.
«Чиновники Білого дому заявили, що цей пакет заходів був ретельно відкалібрований з надією, що адміністрація Байдена все ще зможе спонукати Путіна до співпраці у деяких областях… Але помірність США проявляється в той момент, коли Путін діє більш войовничо, ніж будь-коли. Можливо, Путін відреагує на відносну стриманість Байдена своєю власною. Якщо він відведе війська від України й звільнить головного свого опонента Олексія Навального, до чого закликають Сполучені Штати і їх союзники, про ініціативу адміністрації Байдена можна буде судити як про успішну. Але якщо російський лідер відкине ці заходи, які не впливають на основи його влади, і продовжить спроби підірвати економіку, політичну систему та альянси США, адміністрації Байдена доведеться бути готовою до нових санкцій. Таких, які кусають, а не гавкають», — пише The Washington Post.
Агентство Bloomberg вважає, що Путін вже дав зрозуміти, що не збирається бути стриманим. Байден ввів нові санкції багато в чому через різке загострення ситуації на кордоні між Україною і Росією. І сам на цьому наголосив в офіційній заяві, зробленій 15 квітня. Після цього Москва оголосила про висилку українського консула в Санкт-Петербурзі Олександра Сосонюка, звинувативши дипломата в «протиправній ворожій діяльності».
США вислали 10 російських дипломатів. Росія ввела санкції проти цілого ряду високопоставлених американських чиновників і радників, які працюють у сфері національної безпеки.
Тому, як вважає Bloomberg, Байдену доведеться вдатися до більш жорстких санкцій.
Експерти аналітичного центру «Атлантична рада» у Вашингтоні (що визнаний у Росії «небажаною організацією») впевнені, що адміністрація президента Байдена має в запасі достатньо великий арсенал заходів, здатних значно посилити тиск на Путіна.
Перш за все, «Атлантична рада» називає удар по найбільших російських енергетичних компаніях, які поки не потрапляли до американських «чорних» списків. Наприклад, США можуть заборонити будь-які транзакції з «Газпромом». З огляду на, що у Росії вже залишилося не так багато способів доставки свого газу до Європи, подібна міра спричинить серйозні фінансові втрати не тільки для самого концерну, а й для всієї російської економіки.
«Роснефть» вже постраждала від американських санкцій, після того як вони торкнулися кількох філій цієї російської компанії, що займаються видобутком нафти у Венесуелі. Вашингтон звинуватив їх у підтримці режиму Ніколаса Мадуро. Але тепер Байден може завдати удару безпосередньо по самій «Роснефті».
Експерти «Атлантичної ради» пропонують також внести в «чорні» списки й банки ВТБ і «Газпромбанк», що належать російській державі, а також нафтовидобувну компанію «Сургутнафтогаз», компанію «Новатек», співвласником якої є мільярдер Геннадій Тимченко, який входить до найближчого кола Путіна. Ефективними можуть виявитися також санкції щодо контрольованої Романом Абрамовичем компанії «Євраз» і алмазовидобувної державної компанії «Алроса», на чолі якої нещодавно став Сергій Іванов-молодший, син вірного радника Путіна Сергія Іванова.
«Атлантична рада» вважає, що найбільші фондові ринки відреагують на американські санкції тільки в тому випадку, якщо вони будуть спрямовані проти «великих публічних компаній».
По-справжньому «драконівськими санкціями» експерти вважають повну заборону взаємної торгівлі танадання кредитів, заморожування дипломатичних відносин і заборону на авіаперельоти компаніям, які контролюються урядом РФ. І це теж ще не все. США можуть заборонити будь-які операції з уже випущеними борговими паперами Росії та відключити її банки і компанії від міжнародної системи SWIFT. Однак це дійсно крайні заходи. Імовірність того, що адміністрація Байдена вирішить їх застосувати, становить не більше 5%.
Раніше російський політолог Дмитро Орєшкін заявив, що Володимир Путін, намагаючись залякати Захід і стягуючи армію до українського кордону, сам загнав себе в пастку .