Голова благодійного фонду «Свої» Леся Литвинова, який допомагає людям з кисневими концентраторами, попередила рідних пацієнтів з ковідом щодо передчасної виписки з лікарень їхніх родичів.
«- Доброго ранку. Мені доктор Ваш телефон дав. Мені треба маму забирати з лікарні. Нам кисень потрібен, — пише Леся Литвинова на своїй сторінці у соціальних мережах, описуючи одну з ситуацій:
— З якою сатурацією її планують виписати?
- Ну … До 69 падає. Але на кисні тримається добре.
- Вам не можна виписуватися.
- Як? Лікар же сказав Вам зателефонувати…
Пояснюю перспективи. До яких вони явно не готові. Про те, що може статися з пацієнтом, якщо відключать електрику. Або якщо зламається концентратор. Як з'ясовується, про це вони не замислювалися. А лікар забув їх попередити.
За п'ять хвилин у Вайбер стукає лікар. Довго пояснює, що пацієнт лежить давно. Що там крім проблем з легенями панічні атаки від страху задихнутися. Що пацієнт не може жити у стаціонарі, що вдома і стіни лікують.
Дивується, що я відмовляюся дати концентратор тільки тому, що доктор хоче пацієнта виписати. Ще більше дивується з того, що хтось крім нього в курсі, що він може виписати пацієнта з низькою сатурації тільки за згодою пацієнта. І вже зовсім дивується з того, що пацієнт і родичі тепер теж в курсі.
Це я все до чого. Після етапу масових госпіталізацій у нас настає етап масових виписок. Давайте запам'ятовувати прості правила:
1. Пацієнта, який не тримає самостійно сатурацию вище 92, виписати можуть тільки за згодою пацієнта або родичів. Ще раз. ТІЛЬКИ за згодою пацієнта або родичів.
2. Коли лікар говорить, що ковіду у пацієнта більше немає і тримати його у лікарні не мають права — вас вводять в оману, м'яко кажучи. Куди подіти пацієнта з низькою сатурацією — проблема лікарні, а не родичів. Переводити в інше відділення, перевозити в іншу лікарню — не важливо. Цим повинна займатися лікарня. До того часу, доки Ви не погодилися забрати людину додому, він знаходиться під їхньою юридичною відповідальністю.
3. Якщо Ви все-таки вирішили забрати людину додому, Ви повинні розуміти, що концентратор — не панацея. Ви повинні чітко розпланувати, що будете робити, якщо у Вас відключать світло, якщо зламається апарат, якщо пацієнту стане гірше. І тільки у тому випадку, якщо абсолютно впевнені, що життя пацієнта нічого не загрожує, забирайте його додому.
4. Не всі пацієнти виписуються додому тому, що їм стало легше. Деяких виписують для того, щоб не псувати статистику смертності по лікарні. Якщо Вам намагаються віддати додому важкого родича, Ви повинні розуміти до чого готуватися. Багато людей забирають членів сімей додому для того, щоб провести з ними останні дні їхнього життя. Це правильне рішення. Але Ви повинні розуміти, що робите. Якщо Ви не готові, лікарня повинна такого пацієнта перевести у хоспіс. І цим повинні опікуватися знову-таки не Ви.
5. Перечитайте ще раз пункт перший. І пам'ятайте, що телефон гарячої лінії НСЗУ — 1677. Дзвінок зі скаргою на спроби насильницької виписки сильно допомагає. Телефон поліції — 102. Дзвінок з проханням прийняти заяву про те, що лікарня залишає людину у ситуації, яка загрожує життю, допомагає ще краще".
Матеріали, розміщені у рубриці «Блоги», відображають власну думку автора та можуть не співпадати з позицією редакції.