Міська комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Києва ухвалила рішення щодо продовження карантинних заходів в українській столиці до кінця поточного місяця. Щоправда, не всі кияни з розумінням поставились до цього. Особливе невдоволення викликала заборона пересуватись громадським транспортом без відповідної перепустки. І це при тому, що, згідно з дослідженнями, саме там інфікується до 30% громадян.
Голова Держпродспоживслужби Києва Олег Рубан розповів «ФАКТАМ» про те, який штам «вкладає» на лікарняні ліжка жителів столиці, чим він небезпечний та чи вдасться цьогоріч посвятити паски у храмах.
— Олегу Миколайовичу, на вашу думку, який штам сьогодні поширюється Україною, зокрема столицею?
- Щодо циркуляції штамів: відповідно до даних Всесвітньої організації охорони здоров'я, у світі циркулює понад шість вже актуальних штамів, їхня кількість постійно збільшується. Щодо актуальних штамів, виявлених і підтверджених в Україні, — це уханський, південноафриканський та британський. За даними Центру громадського здоров'я, серед хворих киян, які перебувають в госпіталях, у 80% випадків циркулює британський штам. Він не лише агресивний, а й викликає захворювання у людей віком від 20 до 40 років. Його особливістю є те, що хвороба протікає важче та триває довше.
Читайте також: Локдаун в Україні: KSE прогнозує вихід з «червоної» зони 6 регіонів, Донецькій області — приготуватися
— Виходить, що цей штам чи не найнебезпечніший серед інших?
— Сьогодні цей штам дійсно небезпечний, але минулого року було зафіксовано 12 тисяч мутацій даного збудника. Вчені світу щотижня фіксують нові мутації коронавірусу, й вони ще з'являтимуться. Сьогодні головне завдання людей — у випадку виявлення будь-якого симптому захворювання одразу звертатись за медичною допомогою, необхідне встановлення діагнозу та ізолювання хворого. Адже у людей з ослабленим імунітетом є ризик виникнення нового мутаційного штаму.
— За вашою інформацією, як часто люди повторно хворіють?
— Це скоріш виняток, ніж правило. Здебільшого вдруге чи й втретє хворіють люди з ураженою імунною системою та ті, хто за своєю професійною діяльностю частіше стикається зі збудником. Сьогодні, можна сказати, у світі поодинокі випадки повторного зараження. Водночас варто пам'ятати, нові збудники та штами, які з'явились після мутації, можуть викликати захворювання й воно протікатиме не з тими клінічними проявами, як це було при першому інфікуванні.
— Чи можна говорити, що ті, хто важко перехворів, приміром, був госпіталізований, мають нижчі шанси повторно інфікуватись?
— Подібне неможливо стверджувати. Українські вчені проводили дослідження, але, на жаль, такої кореляції між складним перебігом хвороби та антитілами до вірусу не існує сьогодні. Водночас після тяжких випадків, дійсно, антитіла виявляють протягом чотирьох-шести місяців. Слід пам'ятати, що основний захист від COVID — не на рівні Б-клітинного імунітету, тобто антитіл, а на рівні Т-клітинного, який, на жаль, в Україні неможливо виявити та підтвердити. Тому антитіла не завжди вказують на захист людини від інфікування, проте їх наявність — це добре.
— Локдаун у столиці подовжено, і багато киян скаржаться на проблеми з транспортом, мовляв, доїхати до офісів просто немає можливості. Чому виник транспортний ажіотаж?
— Передусім, при запровадженні локдауну й введенні транспортних обмежень у столиці було прораховано весь контингент, який забезпечує життєдіяльність міста — це 500 тисяч населення. Тобто саме ця кількість людей може забезпечити потреби міста на період жорсткого карантину.
На жаль, був негатив від роботодавців, які не перевели на дистанційну роботу працівників. Це й призвело до того, що столиця була вимушена ввести обмеження транспорту з 18 березня. Адже 90% роботодавців змушували їздили в офіси співробітників, які працювали у закритих приміщеннях. Відтак, це сприяло поширенню інфекції.
Наголошую — працівники, чия діяльність не пов'язана з критичною інфраструктурою, зобов'язані працювати чи навчатись дистанційно, тобто з дому.
Читайте також: Локдаун у Києві продовжать до 10 травня, — ЗМІ
— Чи планується додаткова видача пільгових транспортних перепусток?
— Це не потрібно і не доцільно. Адже може призвести до нівелювання протиепідемічних заходів у Києві.
— Чи є дані, де саме найчастіше інфікуються українці?
— У закритих приміщеннях, транспорті. Сьогодні найчастіше хворіють там, де виявляють інфікованого коронавірусом і де не можна провести обмежувальні заходи. На другому місці організовані колективи, в яких не дотримуються протиепідемічних заходів. Зокрема ігнорують маски, антисептики. Також місця, в яких не працює вентиляція, адже для даного збудника — це основне. Третє — транспорт. 30% підтверджених випадків інфікування припадає на транспорт.
— Як ви вважаєте, які шанси, що локдаун у столиці звершиться раніше 30 квітня?
— Це буде рішення міської комісії, на засіданні якої розглядаються показники захворюваності, дотримання протиепідемічних заходів тощо. Все залежатиме від ситуації. Сьогодні зарано говорити про продовження чи завершення локдауну в столиці.
— На вашу думку, столиці потрібні мобільні госпіталі для лікування хворих на коронавірусну хворобу чи все ж стаціонарних вистачає?
— Місту Києву не потрібні мобільні госпіталі. У нас досить великий ліжкофонд, який можна забезпечити медичним персоналом, обладнанням та киснем. Є достатня кількість інших структур. Зокрема Національна академія медичних наук (приблизно 11 тисяч ліжок). Сьогодні ми спостерігаємо позитивну динаміку: незначне зниження показників госпіталізації хворих на коронавірусну хворобу.
— Попри пандемію, життя триває і вже скоро Великдень. Киянам вдасться цьогоріч посвятити паски у храмах?
— Кияни зможуть посвятити паски, проте, в якому режимі це відбуватиметься, сьогодні ще встановлюється. Наразі проводяться консультації з представниками всіх конфесій, а вже найближчим часом надамо пропозиції щодо запровадження додаткових заходів, особливого порядку при проведення цих свят.