У неділю, 25 квітня, відбудеться 93-я церемонія вручення премії «Оскар», яка є головною кінонагородою у світі. Через пандемію коронавірусу Американська кіноакадемія вирішила провести нагородження не зовсім у традиційному форматі. Однак телеглядачі побачать і прохід зірок червоним хідником, і промови подяки на сцені.
Раніше «ФАКТИ» публікували повний список номінантів на «Оскар» за підсумками 2020 року. Тепер, напередодні церемонії, ми хочемо більш детально розповісти нашим читачам про режисерів, які претендують на премію Американської кіноакадемії.
У цій номінації представлені Девід Фінчер («Манк»), Томас Вінтерберг («Ще по одній»), Хлое Чжао («Земля кочівників»), Лі Айзек Чун («Мінар»), Емеральд Феннелл («Перспективна дівчина»).
Букмекери віддають перевагу Чжао (на фото у заголовку разом з актрисою Френсіс Макдорманд). 31 березня їй виповнилося 39 років. Чжао народилася у Пекіні. Її батько — впливовий менеджер і бізнесмен — зміг відправити доньку вчитися до Лондону, коли дівчинці було 15 років. Потім Хлое продовжила навчатися у Лос-Анджелесі, а кіновиробництво опанувала у престижній Школі мистецтв Тиша Нью-Йоркського університету.
На сьогодні Чжао зняла три фільми — «Пісні, яким навчили мене мої брати» (2015 рік), «Вершник» (2017 рік), «Земля кочівників» (2020 рік). У всіх трьох картинах вона виступила не лише як режисер, але і як сценарист і продюсер. Справжнім успіхом для неї стала драма «Земля кочівників». Фільм може принести Чжао чотири «Оскари» — за сценарій, за режисерську роботу, за найкращий монтаж і як продюсеру.
Шанси Хлое оцінюються дуже високо. Вона вже отримала за «Землю кочівників» приз «Золотий лев» на Венеціанському міжнародному кінофестивалі, дві премії BAFTA, два «Золотих глобуси». До того ж з огляду на фактор політкоректності, який має сьогодні велике значення для Американської кіноакадемії, на користь Чжао говорить те, що вона жінка та азійка.
Серйозні шанси на перемогу й у Лі Айзека Чуна. Його фільм «Мінарі» став несподіваним відкриттям минулого року. Картина частково заснована на історії родини Чуна, яка переїхала до США з Південної Кореї та після недовгих поневірянь влаштувалася на фермі в Арканзасі. Чуну пощастило здобути освіту в рамках спеціальної Молодіжної програми Сенату США. Він вивчав біологію в Єльському університеті. Однак, коли був студентом, захопився кінематографом і змінив майбутню професію. Заради цього навіть перебрався до університету штату Юта.
Дебютував Чун у 2007 році з драмою «День визволення», яку зняв у Руанді з місцевими акторами. Картину було включено до конкурсної програми Каннського міжнародного кінофестивалю, вона отримала премію Американського інституту кіно.
Через 13 років Чун підкорив критиків фільмом «Мінарі». Драма вже отримала 9 престижних кінонагород, зокрема «Золотий глобус» у категорії «Кращий іноземний фільм».
Ряд американських і британських ЗМІ пророкують все ж перемогу 35-річній Емеральд Феннелл. Її «чорна» комедія «Перспективна дівчина» отримала премію BAFTA як найкращий британський фільм 2020 року, а Феннелл стала лауреатом цієї престижної нагороди як найкращий сценарист. Їй також присудили нагороду «Вибір критиків» у США за сценарій до «Перспективної дівчини». Але преса вважає, що Емеральд заслуговує більшого.
Це перша картина Феннелл. До цього вона була відома як сценарист і актриса. Зокрема, знялася у ролі принцеси Меркалової в «Анні Кареніній» у 2012 році та зіграла Каміллу Паркер-Боулз у серіалі «Корона».
Складається цікава ситуація — серед п'яти режисерів, висунутих на здобуття премії «Оскар», вперше одразу дві жінки. Крім того, три претенденти по суті є дебютантами. Вони зняли небагато картин і досі були мало кому відомі. Їм протистоять два режисери, імена яких давно вже стали синонімом майстерності.
Американець Девід Фінчер працює у кіно з 1992 року. Його першим фільмом став «Чужий 3», який помітно відрізнявся від двох перших частин, знятих Рідлі Скоттом і Джеймсом Камероном. Картина була наповнена глибоким філософським змістом. Потім пішли похмурі трилери «Сім» з Бредом Піттом, Морганом Фріменом і Кевіном Спейсі та «Гра» з Майклом Дугласом і Шоном Пенном. Фінчер зняв також культовий «Бійцівський клуб» з Піттом і Едвардом Нортоном. Додайте до цього списку поліційний трилер «Зодіак», драму «Соціальна мережа» і «Зниклу», і стане зрозуміло, про якого великого майстра йдеться.
Фінчеру «Манк» приніс третю номінацію у кар'єрі на премію «Оскар». До цього він висувався як найкращий режисер у 2009 році («Загадкова історія Бенджаміна Баттона») та у 2011 році («Соціальна мережа»). В активі Девіда вже є купа інших нагород — «Золотий глобус», «Вибір критиків», «Сезар» і BAFTA за «Соціальну мережу», «Еммі» за перший сезон серіалу «Картковий будиночок». «Манк» на початку року вважався одним з фаворитів, проте у підсумку картина поки залишається без будь-яких значущих нагород. І хоча вона зібрала 10 номінацій на «Оскар», є всі підстави вважати, що їй доведеться задовольнитися парою статуеток у так званих технічних категоріях.
Навряд чи скоритися «Оскар» цього разу і данцеві Томасу Вінтербергу. 51-річний однодумець Ларса фон Трієра зняв чудову картину «Ще по одній», яка представлена також у категорії «Кращий іноземний фільм». Вона вже отримала 15 (!) різних кінонагород, зокрема BAFTA, «Сезар» і чотири премії Європейської кіноакадемії.
Головну роль у фільмі виконав Мадс Міккельсен. У Вінтерберга актор знявся також у «Полюванні».
В Європі Вінтерберга оголосили кращим режисером 2020 року. Однак критерії Американської і Європейської кіноакадемій істотно відрізняються.
Тому блискучий режисер вперше номінований на премію «Оскар». А ось його психологічний трилер «Полювання» у 2014 році висувався Американською кіноакадемією у категорії «Кращий іноземний фільм».
Раніше «ФАКТИ» докладно розповідали, хто з акторів претендує цього року на премію «Оскар».Також ми знайомили наших читачів з п'ятьма актрисами, яких було висунуто на здобуття головної кінонагороди у світі.