Днями Кабмін призначив Геннадія Пліса головою Державної аудиторської служби терміном на п'ять років. На цю посаду він був призначений рік тому по «карантинній» процедурі, зараз рішення закріплене урядовим розпорядженням. Кадрове призначення викликало суперечки в експертному середовищі, про що у своєму матеріалі пише видання «Коментарі».
У статті згадується про те, що 15 років тому Плис керував в КМДА управлінням внутрішнього фінансового контролю та аудиту, а у 2012—2013 рр. очолював наглядову раду Державної продовольчої зернової корпорації (ДПЗКУ). За даними ЗМІ, корпорацію створювали під старшого сина Віктора Януковича — Олександра, а фактично керував нею скандально відомий бізнесмен часів президента-втікача Юрій Іванющенко.
«Голова наглядової ради — особа максимально довірена, він відповідав за внутрішній аудит і перевірку контрактів. Тому навряд чи хтось буде заперечувати прямі та тісні зв'язки Пліса з Іванющенко», — пишуть «Коментарі», підкреслюючи, що «саме в період перебування Геннадія Пліса на посаді у корпорації трапилися масштабні розкрадання на 132 млн грн».
Також в статті згадується про те, що після 2014 року Плис повернувся в КМДА вже за Віталія Кличка і міг мати відношення до банкрутства банку «Хрещатик» в інтересах його акціонерів. Зараз голова аудиторської служби фігурує у версіях експертів про причини протистояння двох міністрів — фінансів та охорони здоров'я.
Як відомо, днями було оприлюднено відповідь журналістам про результати аудиту «ковідного фонду», появу якого пов'язують з міністром фінансів Сергієм Марченком та його протистоянням з головою МОЗ Степановим.
«Як відомо, між двома чиновниками вже давно тліє особистий конфлікт… Заочні дебати зводилися до небажання Марченка розширювати фінансування МОЗ шляхом скорочення інших витрат. Степанов же, своєю чергою, доводив пріоритетність виділення коштів на нові ліжка та вакцинацію (та в підсумку виявився прав)», — йдеться в матеріалі.
В ході недавнього інтерв'ю «ЛБ» Марченко назвав Степанова «персонажем з «12 стільців». При цьому міністр відреагував досить стримано: мовляв, з 15 млрд грн, які МОЗ запросив на боротьбу з «ковідом», виділили всього 2 млрд грн.
«Геннадій Пліс та його Держаудиторська служба, згідно з цією версією, повинні продемонструвати, наскільки неефективно Степанов витрачає кошти платників податків («навіщо йому виділяти ще більше»), а можливо, й зовсім на підставі даних про зловживання розкрутити одну або кілька кримінальних справ проти міністра охорони здоров'я», — припускає автор статті.
«Коментарі» також допускають, що Плис міг допомагати Марченко й в інших «проєктах», зокрема, частиною стратегії на відтягування термінів отримання траншу від МВФ міг спрацювати оприлюднений Держаудитслужбою восени звіт про фінансові втрати «Нафтогазу» на рівні 75 млрд грн.