У середу, 28 квітня, у Нью-Йорку пройшли обшуки у квартирі та офісі Рудольфа Джуліані, особистого адвоката 45-го президента США Дональда Трампа і колишнього мера Нью-Йорку. Їх провели співробітники федеральної прокуратури Манхеттену. Вони вилучили комп'ютери та смартфони Джуліані. Офіційна влада поки не коментує цю інформацію, однак газета The New York Times опублікувала велику статтю, в якій пояснюються причини обшуків.
Видання стверджує, що прокуратура взялася за розслідування спроб Джуліані лобіювати інтереси ряду українських бізнесменів у США, а також діяльності особистого адвоката Трампа в Україні.
Приводом для початку цього розслідування став скандал, відомий як «Українагейт». Він вибухнув у США після телефонної розмови між Трампом і президентом України Володимиром Зеленським, в ході якого тодішній господар Білого дому попросив українського лідера зібрати компромат на Хантера Байдена, сина Джо Байдена.
Коли під час виборчої кампанії 2020 року Джуліані збирав компромат на Хантера, щоб зашкодити іміджу кандидата від Демократичної партії Джо Байдена, він заручився допомогою декількох українських політиків. Як відомо, Хантер Байден протягом декількох років був членом ради директорів української газодобувної компанії Burisma. Зараз він також є фігурантом федерального розслідування, пов'язаного з можливими фінансовими порушеннями під час його роботи в Україні та Китаї.
Налагоджувати зв'язки з українськими політиками та олігархами Джуліані активно допомагали бізнесмени з сумнівною репутацією Лев Парнас і Ігор Фруман, вихідці з колишнього СРСР. У 2019 вони були арештовані ФБР за звинуваченнями у порушенні правил фінансування виборчих кампаній у США.
Парнас і Фруман допомагали Джуліані й при цьому переслідували особисті корисливі інтереси. Вони прагнули влізти до енергетичного сектору української економіки. Їхнім планам протистояла посол США в Україні Мері Йованович. За розпорядженням Трампа її відправили у відставку і відкликали з Києва.
У рішенні, що було затверджено Великим журі присяжних Манхеттену, йдеться, що Парнас і Фруман допомогли неназваному громадянину іноземної держави незаконно робити пожертвування у виборчі фонди американських політиків. Парнас і Фруман також звинувачувалися у фінансовому шахрайстві з інвестиціями, що були отримані створеною ними компанією Fraud Guarantee. Джуліані працював у цій компанії як консультант і отримав за свою роботу понад 500 тисяч доларів. Які конкретно послуги особистий адвокат Трампа надав фірмі, встановити так і не вдалося. Тому прокуратура Манхеттену розглядає виплату такої великої суми як одержання хабаря.
Слідчі вже намагалися раніше отримати ордер на проведення обшуків у квартирі та офісі Джуліані, але тоді їм завадив лояльний до Трампа генеральний прокурор США Вільям Барр. Він заблокував проведення будь-яких слідчих дій. Після приходу до влади Джо Байдена і зміни президентської адміністрації пост генерального прокурора посів Меррик Гарленд. Розслідування скандальної справи відновилося.
В обшуках брали участь також агенти ФБР. Вони прийшли до квартири Джуліані на Медісон-авеню і до офісу на Парк-авеню о 06:00. Адвокат Роберт Костелло, який представляє інтереси Джуліані. заявив журналістам, що в обшуках не було жодної необхідності, оскільки його клієнт нічого не приховує від прокуратури.
Ще один обшук було проведено у Вашингтоні у будинку адвоката Вікторії Тоенсінг, яка тісно пов'язана з Джуліані. Вона також добре знайома з українськими бізнесменами, представляла інтереси Дмитра Фірташа, до якого Джуліані, копаючи під Байдена, звертався за допомогою.
Як пише The New York Times, вилучення комп'ютерів і інших електронних пристроїв у Джуліані говорить про те, що прокуратура має намір відновити всі зв'язки й контакти особистого адвоката Трампа з цілою низкою колишніх українських чиновників і політиків, зокрема з Петром Порошенком, Віктором Шокіним і Юрієм Луценком. З Луценком також зустрічалася і Вікторія Тоенсінг. Вона планувала здійснити поїздку до Києва разом з Джуліані у травні 2019 року, але відмовилася від цих планів. Не поїхав і Джуліані, оскільки в американських ЗМІ тоді піднялася хвиля критики на його адресу і на адресу Трампа. Їх звинувачували у спробі втручання у внутрішні справи України.
Це завадило також реалізації угоди, яку обговорювали Джуліані та Луценко, стверджує The New York Times. Особистий адвокат Трампа хотів отримати кілька сотень тисяч доларів за «консультаційні послуги» від Луценка. За відомостями видання, було навіть складено чернетку контракту, але угоду в результаті так і не було укладено. Джуліані заявляє, що відхилив її. За його словами, контракт передбачав його допомогу у питанні виявлення грошей, вкрадених в Україні й виведених за кордон, і повернення їх українському уряду.