У четвер, 29 квітня, Європарламент прийняв по-справжньому жорстку резолюцію по Росії. Її підтримали 569 депутатів, 67 висловилися проти, ще 46 утрималися. Ці цифри говорять про настрої, які сьогодні панують в Європарламенті.
Один з пунктів резолюції присвячений недавньому нарощування Росією військ біля кордонів України та в «незаконно окупованому Криму». Саме таке формулювання міститься в документі. Євродепутати назвали «загрозливим і дестабілізуючим» зосередження біля кордонів України понад 100 тисяч російських військових з танками, артилерією та іншими важкими озброєннями.
Рішення міністра оборони Росії Сергія Шойгу почати відведення сил з 23 квітня можна буде вважати виконаним тільки за умови, якщо війська РФ повернуться в місця постійної дислокації «в повному складі і без зволікань».
«Європарламент підкреслює, що дружні країни повинні посилити військову підтримку України та надання оборонних озброєнь, що відповідає статті 51 Статуту ООН, яка дозволяє індивідуальну та колективну самооборону», — йдеться в резолюції. У документі позитивно характеризується «пропорційна реакція» України на «загрозливі дії Росії».
«Якщо подібне нарощування військ у майбутньому виллється у вторгнення до України з боку Росії, то ЄС повинен чітко дати зрозуміти, що ціна за таке порушення міжнародного права буде високою», — підкреслюється в документі. В такому випадку Європарламент пропонує «негайне припинення імпорту нафти та газу з Росії до ЄС», відключення РФ від міжнародної платіжної системи SWIFT і заморожування всіх наявних в країнах Євросоюзу активів олігархів, близьких до Кремля, а також членів їхніх сімей.
Окремо в резолюції пропонується доповнити режим санкцій за порушення прав людини новою підставою — за корупцію. Документ прямо говорить, що країни ЄС не повинні бути «гостинним місцем для російських багатств та інвестицій сумнівного походження».
«Європарламент вимагає, щоб ЄС зменшив свою залежність від російських енергоносіїв», — заявлено в резолюції. Це означає, що євродепутати наполягають на зупинці будівництва газопроводу «Північний потік-2» та припиненні спорудження «спірних атомних електростанцій, які будує «Росатом».
Цей пункт резолюції підтримує рішення Чехії виключити «Росатом» з тендеру на будівництво АЕС «Дуковани». Як уже повідомляли «ФАКТИ», Прага зробила це після того, як звинуватила російські спецслужби в організації диверсії на збройових складах під Врбетіце наприкінці 2014 року.
Грунтуючись на висновках чеських спецслужб, Європарламент оцінив цей інцидент, що забрав життя двох чеських громадян як порушення суверенітету Чехії та «неприйнятні ворожі дії». Тому резолюція підтримала висилку з Чехії 18 російських дипломатів, які були агентами розвідки РФ. Європарламент також закликав держави ЄС до координованої висилки російських дипломатів.
Ще один пункт резолюції стосується переслідування опозиціонера Олексія Навального та його Фонду боротьби з корупцією (ФБК), який російська прокуратура оголосила «екстремістською організацією».
Європарламент вимагає звільнити Навального «негайно і без будь-яких умов». У резолюції підкреслюється, що судове переслідування опозиціонера є «політично вмотивованим» і повністю суперечить міжнародним зобов'язанням Росії в сфері прав людини. «Європарламент нагадує владі Росії та особисто президенту Путіну як главі російської держави, що вони несуть повну відповідальність за життя Олексія Навального, його тілесну недоторканність», — йдеться в прийнятому документі.
Читайте також: Лондон попередив Путіна про наслідки вторгнення в Україну, — глава британської розвідки
Фото Pixabay.com