В Україні ранок свята Пасхи був наповнений безліччю важливих церемоній, яких неухильно дотримувалися. Відстоявши всеношну в церкви і привітавши всіх зустрічних зі світлим святом, сім'я поверталася додому і готувалася приступити до застілля.
Повернувшись з церкви, було прийнято вмитися освяченою водою (іноді в воду занурювали принесені з церкви крашанки, срібні монети, прикраси), ще раз окурити ладаном кімнату, де сім'я збирається для розговіння і запалити на святковому столі свічку. У центрі столу мали стояти головні символи свята — паски та крашанки (писанки). Навколо них ставили іншу смакоту: ковбаси, сало, м'ясні наїдки. Часто на свято готували смаженого гусака, а в заможних сім'ях — фаршироване порося. Крім пасхальної випічки, на столі були пиріжки м'ясні та солодкі. Виставлялися домашні вина, настоянки і наливки. Етнографи кажуть, що частувань готували з запасом, щоб вистачило на кілька днів після свята.
До паски ставилися як до священної їжі. У деяких регіонах існував гарний обряд: глава сім'ї торкався верхівкою паски кожного з домашніх, щоб ті перебували в здоров'ї і в благополуччі. Дівчатам, майбутнім нареченим, ставили пасочку на голову як корону, щоб дівчина не втрачала привабливості, а ще більше розцвітала.
У центральній Україні і на сході розговлятися було прийнято з паски. У західних областях традиція веліла починати застілля з крашанки. Залежно від регіону освячене яйце або розрізали на шматочки по числу членів родини, або ж кожен вибирав собі писанку до смаку. Відома і традиція, коли перший шматочок скоромного після тривалого посту вручає голова сімейства: після молитви він сам обходить з ложкою всіх присутніх за столом.
Крихти від паски не викидали, а віддавали домашнім тваринам. Шкаралупу від крашанок або закопували на городі (для кращого врожаю), або кидали в річку. Дуже цінувалися «шишки» з освяченої паски. Вони діставалися дітям, домашні худобі, яка чекає на приплод, або ж служили оберегом для домашнього господарства. Сіль і мак з великоднього кошика використовувалися, щоб посипати в кутах будинку і захистити житло від пожежі, повені та іншої біди.
Про інші традиції, прикмети і заборони на Пасху читайте в статті «ФАКТІВ» «Великдень: як зустріти свято і чого не можна робити весь Світлий тиждень».
Фото pixabay.com