Народного депутата Віктора Медведчука, якого підозрюють у державній зраді, так і не взяли під варту. Одному з лідерів ОПЗЖ призначили цілодобовий домашній арешт до 9 липня, зобов'язавши носити електронний браслет, здати закордонний паспорт, а також утриматися від спілкування з іншими підозрюваними у цій справі. Крім того, Медведчука зобов'язали за першим викликом прибути до слідчого. Таке рішення прийняв Печерський районний суд Києва.
Нагадаємо, що 11 травня на спільному брифінгу ГПУ і СБУ генеральна прокурорка Ірина Венедіктова повідомила, що підписала повідомлення про підозру двом народним депутатам Віктору Медведчуку і Тарасу Козаку в державній зраді та замаху на розграбування національних ресурсів у Криму. Як з'ясувалося, один з підозрюваних — Козак — устиг вилетіти до Росії. А другому фігуранту — куму російського президента Віктору Медведчуку — деякий час не могли особисто вручити підозру про вчинення злочину. 11 травня співробітників СБУ до будинку лідера ОПЗЖ не пустила охорона, заявивши, що Медведчук відсутній.
Вже на другий день він сам прийшов на допит в Генеральну прокуратуру. Очікувалося, що політик буде незабаром заарештований, але цього не сталося. Під час судового засідання щодо Медведчука у дворі Печерського суду трапилися бійки між представниками Нацкорпуса та молодими людьми спортивної статури. У сутичку втрутилися поліція та Нацгвардія і розвели протиборчі сторони.
Кримінальні проваждення щодо Віктора Медведчука були відкриті незабаром після візиту держсекретаря Ентоні Блінкена до України. Чи це не збіг?
Про перспективи кримінального переслідування одного з керівників ОПЗЖ Віктора Медведчука, а також багато про що ще, «ФАКТИ» поговорили з політичним консультантом Петром Охотіним.
— Петре, поговорімо про перспективу кримінального провадження щодо державної зради Медведчука. Звинувачення дуже серйозне. Чи вдасться довести факт державної зради, або справа розсиплеться? Наскільки взагалі все серйозно?
— Мені здається, що західні еліти та керівництво України зараз дійшли консенсусу: потрібно у нашій країні максимально послабити вплив проросійських сил на внутрішню політику. А олігарх Віктор Медведчук — як раз і є одним з основних агентів російського впливу, — говорить Петро Охотін. — Незважаючи на критику президента Зеленського з боку опозиційних політичних сил, хочу сказати, що його дії все-таки послідовні. Дивіться, адже санкції проти того ж Медведчука вже себе показали як дуже дієвий механізм. Почнемо з телеканалів кума Путіна. Те, чого не вдавалося колишньому керівництву України, вдалося Зеленському: ці телеканали закриті. Крім того, відкрита низка кримінальних проваджень щодо Віктора Медведчука. І, як мені здається, навіть якщо звинувачення у державній зраді буде відхилене судом, то знайдуться інші справи.
— Наприклад?
— Це може бути справа про торгівлю з окупантами, або справа про видобуток вугілля на тимчасово окупованій території компаніями, пов'язаними з Медведчуком. Я думаю, що в цьому напрямку зараз українські правоохоронні органи працюють разом із західними колегами. У будь-якому випадку, мені здається, в Україні зараз немає нікого, хто міг би у нас дати гарантії безпеки куму російського президента.
— Як відреагує Росія на це? З одного боку, вже пролунала заява з Кремля про те, що Росія нібито не збирається втручатися у внутрішні справи України, але буде стежити, щоб не було політичної розправи над Медведчуком і все було по закону. А з іншого боку, ми за цей час вже вивчили, чого варті подібні запевнення з Москви…
— На мою думку, може початися чергове розгойдування ситуації на сході України. Але я не бачу зараз жодної причини, яка зашкодить розслідуванню кримінальних справ щодо Медведчука.
— Військове загострення на Донбасі можливе? Чи буде Путін намагатися таким чином тиснути на Україну, щоб не допустити кримінального переслідування свого кума Медведчука?
- Вважаю, що Путін точно буде захищати Медведчука. Але не через те, що він його кум, а тому що ця людина змогла консолідувати проросійські сили в Україні.
Серйозної альтернативи Медведчуку в Україні для Путіна зараз, можна сказати, немає. Якщо згадаємо початок 2000-х, то побачимо, що тоді у Росії було кілька подібних проєктів. Одним з «гаманців» ідей «русського миру» тоді був бізнесмен Макс Курочкін. Крім того, до проросійських сил можна віднести й Комуністичну партію, й проросійське крило Партії регіонів. Після вбивства Курочкіна, заборони КПУ та Партії регіонів основним рупором ідей «русського миру» став якраз Віктор Медведчук. Ослаблення кума Путіна дуже сильно впливає на Російську Федерацію.
Загострення буде. Путіну дуже важливо тиснути на Україну. Але це не обов'язково військова операція. Розгойдування можна влаштувати і за допомогою внутрішніх сил, так званої п'ятої колони.
— Деякі експерти стверджують: те, що відбувається зараз з кримінальним переслідуванням Медведчука в Україні, це звичайне шоу. Мовляв, все як почалося швидко, так само і закінчиться…
— Ні, те, що відбувається навколо Медведчука, — це не шоу. Давайте згадаємо частину газової труби, яку кум Путіна у 2017 році фактично приватизував. Зараз цієї частини труби у Медведчука немає. Вона націоналізована. Знову ж таки, повторюся, були відключені три телеканали, які належали Медведчуку і були основними творцями картини «русського миру» в Україні.
Такого тиску на Віктора Медведчука з боку влади ще не було ніколи. Він років 25 спокійно займався бізнесом, ріс, міцнів. Ясно, що одним ударом грунт з-під ніг у нього не виб'єш. Потрібна послідовна копітка робота.
— Можете оцінити дії правоохоронних органів? Генеральна прокурорка Венедіктова публічно говорить на брифінгу, що стосовно Медведчука відкривається кримінальне провадження за досить важкою статтею — «державна зрада», а співробітники СБУ два дні не могли йому особисто оголосити про підозру. То охорона не пустила, то Медведчука не знайшли. Хіба правоохоронцям в цій ситуації не варто діяти рішуче?
— Деякі «гарячі голови» радили контррозвідці та СБУ взяти штурмом будинок Медведчука для вручення йому підозри… Але так не можна робити. Потрібно діяти за законом. Існує відповідна процедура. Якщо ми будемо брати штурмом будинок Медведчука, то тільки зіграємо проти України. Потім в світі, а особливо в Росії, по телевізору будуть показувати, як в нашій країні порушують права людини.
Нагадаю, що проросійське лобі, яке буде підтримувати Медведчука, досить активне не тільки в Україні, але і в Європі. Ви ж пам'ятаєте, як в деяких країнах нам виставлялися перепони на шляху до євроасоціації. Отож, представники цих проросійських лобі будуть тільки радіти, якщо в Україні почнуть грубо порушувати права людини. Ми не Росія і не Білорусь. Ми повинні вести себе цивілізовано.
— Підозра у скоєнні державної зради з'явилася незабаром після візиту в Україну держсекретаря Сполучених Штатів Ентоні Блінкена. Ці дві події, на ваш погляд, якось пов'язані між собою?
— Сказати, що ці дві події між собою якось пов'язані, не можна. Просто був дан старт процесу, який готувався задовго до візиту держсекретаря США в Україну. На мій погляд, візит Блінкена був присвячений не стільки Медведчуку, скільки переговорам з міжнародної архітектури України в контексті можливого вторгнення Росії до нашої країни.
— Телеканали п'ятого президента України Петра Порошенка «П'ятий» та «Прямий» не так активно висвітлювали брифінг генеральної прокурорки Венедіктової та керівника СБУ Баканова, присвячений відкриттю кримінального провадження стосовно Віктора Медведчука. Чому, як ви вважаєте?
— Якщо ми згадаємо політичну кар'єру Медведчука, то можна побачити, що він в 1998 році стояв біля витоків Соціал-демократичної партії (об'єднаної). У політраді цієї політичної сили був на той час Петро Порошенко. А якщо вірити даним оприлюднених аудіозаписів розмов, на яких можна почути голос, схожий на голос Медведчука, то можна побачити, що п'ятий президент України міг бути ознайомлений з деякими угодами щодо енергетичної торгівлі з Росією. І мені здається, що в нашій ситуації деякі олігархи, до яких відноситься й Порошенко, могли досягти необхідного консенсусу між собою, щоб спробувати послабити Зеленського. Це вигідно як Коломойському, так і Ахметову. Ну і Порошенку, звичайно. Тому тема «державної зради» Медведчука на телеканалах п'ятого президента висвітлювалася не настільки активно, як на інших.
— У світлі відкритих кримінальних справ проти Медведчука, яка доля може очікувати ОПЗЖ, лідером якої він є? Часто читаю в інтернеті заклики заборонити цю партію.
— Якщо не буде знайдено доказів того, що діяльність цієї партії могла фінансуватися в спосіб, який порушує закони України, ОПЗЖ не заборониш. «Опозиційна платформа — За життя» — це таке своєрідне акціонерне товариство з майже легальним фінансуванням.
— Підсумуємо. Буде обвинувальний вирок Віктору Медведчуку при президенті Зеленський?
— Я думаю, що Володимир Зеленський робить все можливе для того, щоб Медведчук сів у в'язницю. Судячи з того, як розвиваються події, в найближчі три місяці ми побачимо результат: або Медведчук опиниться під арештом, або втече з України.
Раніше «ФАКТИ» наводили думку відомого журналіста та блогера Віталія Портникова про те, що Медведчуку навіть вигідно, що українська влада почала боротьбу з ним. Адже тепер саме Медведчук стає головною фігурою для всього проросійського електорату і може навіть подумати про висунення своєї кандидатури на пост президента.
Фото в заголовку з сайту zagittya.com.ua