У суботу, 15 травня, китайське агентство Синьхуа повідомило про успішну посадку космічного апарату «Тяньвень-1» з марсоходом «Чжужун» на поверхні Марса. До цього часу тільки американцям вдавалося здійснити подібне. Китай став другою країною у світі, яка зуміла доставити на Марс свій апарат.
«Тяньвень-1» названо на честь поеми «Питання до неба» китайського поета Цюй Юаня, який жив у IV столітті до н.е. Апарат складається з орбітального модуля, посадкової платформи та марсохода. Цей невеликий всюдихід має ім'я китайського бога вогню Чжужуна. Зовні китайський ровер нагадує американські марсоходи Spirit і Opportunity, які були доставлені на поверхню Червоної планети у 2004 році. Важить він близько 240 кг. Живиться енергією, яка виробляється сонячними батареями.
Марсохід обладнано спеціальними щоглами з камерами для фотографування та навігації, а також інструментами для аналізу проб ґрунту та пошуку води й льоду. Марсохід має досліджувати геологічну будову Марса, а також проводити хімічний аналіз складу ґрунту та вести пошук біомолекул та біосигнатур. Апарат забезпечено навігаційною та топографічними камерами, приладом для метеорологічних вимірів та двома детекторами. Наявність радіолокаційної станції — одна з основних відмінностей китайської експедиції. Такий прилад вперше опинився на Марсі.
Дослідження Червоної планети, як очікується, триватиме близько 90 марсіанських діб.
«Тяньвень-1» було запущено 23 липня 2020 року за допомогою ракети-носія «Чанчжен-5» з космодрому Веньчан у провінції Хайнань. У лютому апарат після майже семимісячного польоту досяг орбіти Марса. Майже два місяці він перебував там та досліджував потенційні місця посадки. Спуск в атмосфері Марса тривав не більше 9 хвилин. Посадка була проведена у південній частині рівнини Утопія у північній півкулі планети.
Першими привітали Китай з успіхом американці. «Вітаємо команду „Тяньвень-1“ Національного космічного управління Китаю з успішною посадкою першого китайського марсохода „Чжучжун“! Разом зі світовою науковою спільнотою я з нетерпінням чекаю важливого внеску, який ця місія внесе у розуміння людством Червоної планети», — написав у Twitter помічник голови НАСА з питань науки Томас Зурбухен.