ІНДІЙСЬКА ПРИНЦЕСА
Країна: Іспанія
Мануфактура: Lladro
Рік створення: 1994
Скульптор: Regino Torrijos
Розмір: 50×31 cm
Лімітований випуск 3000 виробів
17 травня 1995 року на аукціоні Sotheby's було продано алмаз на ім'я «Ді». Шейх Ахмед Фітайхі з Саудівської Аравії заплатив за дорогоцінний камінь грушоподібної форми вагою 100,1 карати рекордні на той час 16 548 750 доларів.
Подальша доля цієї унікальної покупки невідома. На відміну від інших найвідоміших у світі алмазів, історії пригод яких обагрена кров'ю колишніх власників і оточена ореолом таємничості, яка змушує задуматися над тим, наскільки сильна і аж ніяк не завжди позитивна енергія, властива подібним коштовностям.
Про долю найбільшого у світі алмаза — Куллінана, або «Зірки Африки», як його ще називають — я вже одного разу розповідав. Знайдений у 1905 році в колишній британській колонії Трансвааль (зараз це провінція ПАР), камінь таємно доставили до Лондону та презентували королю Едуардові VII. Пізніше коштовність розділили на 9 частин, найбільша з яких прикрасила королівський скіпетр, що зберігається наразі у лондонському Тауері.
Абсолютно неймовірною, майже детективною, виглядає історія іншого знаменитого алмазу, який також має подвійне ім'я — Піт («Регент»). Рівно 320 років тому, у 1701 році, один з рабів, який проливали піт і кров на алмазних копальнях у Південній Індії, знайшов алмаз вагою 410 карат. Щоб надійніше сховати скарб від чужих очей, нещасний володар рідкісної коштовності розрізав собі стегно і, якимось чином укривши камінь у рані, перемотав ногу закривавленою пов'язкою. Пізніше йому вдалося домовитися з капітаном англійського судна про втечу, пообіцявши за це половину суми, за яку алмаз можна було б продати.
Подальша історія виглядала вже сумно. Володар каменю був убитий і викинутий у море. Капітан, який продав вкрадений камінь коменданту форту Святого Георгія серу Вільяму Пітту (до речі, колишньому пірату), отримані гроші незабаром пропил і від горя повісився. Пітт, проживши багато років в остраху, нарешті, продав алмаз регенту Франції Філіпу II Орлеанскому. Потім алмаз прикрашав шпагу Наполеона під час його коронації. Потім був вкрадений і довго переходив з одних вельможних рук до інших… Зараз огранований кращими ювелірами «Регент» виставлений у Луврі, де побачити його може будь-хто.
Можна було б навести ще чимало прикладів, що підтверджують стару істину — багатство, що дісталося злочинним шляхом, нікому ще справжнього щастя не приносило. Але мені здається, особливої потреби у цьому нема. Все ж таки правий був Бенджамін Франклін, який якось сказав: «Багатство належить не тому, хто володіє ним, а тому, хто вміє отримувати від нього задоволення…»
Всім сьогоднішнім іменинникам дозвольте побажати добра і щастя. А вам, друзі мої, гарного дня. Як завжди, щиро ваш.