Попри те, що деякі країни (Туреччина, Чорногорія та інші) вже сьогодні раді бачити в себе іноземних гостей навіть без додаткових ПЛР-тестів, більшість членів Євросоюзу все ж тримають свої кордони закритими. Щоправда, найближчим часом ситуація має кардинально змінитись, але лише для тих, хто матиме так звані ковідні сертифікати. Українці також зможуть їх отримати. Наразі МОЗ спільно з Мінцифри та НСЗУ працюють над розробкою та запровадженням ковідних сертифікатів. Цей документ розробляється з урахуванням вимог Digital Green Certificate Єврокомісії та Smart Vaccination Certificate ВООЗ.
Хто, як і коли зможе отримати ковідні сертифікати в Україні, «ФАКТАМ» розповів перший заступник міністра цифрової трансформації та куратор проєкту ковідних сертифікатів у Міністерстві цифрової трансформації Олексій Вискуб.
— Олексію, розробка та впровадження так званих ковідних сертифікатів в Україні супроводжується багатьма чутками. Хтось каже, що це буде винятково паперовий документ з печаткою, інші, навпаки, переконують — йдеться лише про електронну версію. Тож яким насправді буде сертифікат, що відкриє кордони перед нашими громадянами?
— Планується, що цей документ буде як в електронній формі, так і у паперовій. У міжнародному ковідному сертифікаті міститимуться й медичні дані — інформація про вакцинацію людини, чи перехворіла вона на коронавірус нещодавно, пройшла або ні ПЛР-тестування і його результати.
Таким чином, ковідний сертифікат засвідчуватиме, що людина не лише не хворіє на коронавірус, а й не становить небезпеки для інших. Маю наголосити — всі персональні дані цього документу будуть надійно захищені.
— Хто матиме право видавати сертифікати?
— Вони будуть запущені на базі Електронної системи охорони здоров’я (ЕСОЗ). Сімейний лікар зможе видати паперовий документ. Також ми плануємо розгорнути видачу паперових сертифікатів у центрах надання адміністративних послуг. Натомість оформлення та видача електронної версії відбуватиметься у застосунку «Дія», яким вже користується багато українців. Тобто це буде ще один цифровий документ.
— Раніше говорили про те, що буде два сертифікати — для внутрішнього користування та міжнародна версія.
— Так, йдеться про сертифікати двох видів: для внутрішнього та міжнародного використання. Вони відрізнятимуться набором даних. У сертифікаті внутрішнього використання вказуватимуть основні дані — прізвище, ім'я та по батькові людини, дату народження, термін дії та унікальний номер сертифікату. Перевірка відбуватиметься за QR-кодом, власне, як усіх документів у «Дії». Це безпечно, адже цей застосунок не зберігає персональні дані користувачів, а лише показує інформацію з реєстрів.
Сертифікат міжнародного зразка запроваджуватимуть відповідно до рекомендацій Єврокомісії. Зокрема, він міститиме інформацію про тип і виробника вакцини та дату щеплення.
Крім того, сертифікати матимуть різні терміни дії. Довгостроковий для вакцинованих осіб та людей, які перехворіли й одужали від COVID-19, — у ЄС рекомендують 180 днів. А також короткостроковий — для тих, хто отримав негативний ПЛР-тест, який буде чинний 72 години.
Впровадження цих документів дозволить українцям знову вільно подорожувати.
— Але ж всередині країни ми можемо пересуватись без будь-яких обмежень.
— Наразі в уряді тривають дискусії, коли і за яких обставин застосовуватиметься внутрішній сертифікат. Припускаю, що йтиметься про масові заходи, які проходять у закритих приміщеннях, зокрема концерти, вистави тощо.
До слова, міністр охорони здоров'я Максим Степанов вже зауважував, що в країні існує проблема самолікування. Відповідно, багато людей перехворіли на коронавірус, проте вони не звертались за меддопомогою та не робили тести. Запровадження внутрішнього сертифіката надасть відповідні переваги за наявності зроблених тестів, тобто з'явиться ще один стимул не займатись самолікуванням.
— Хто саме надаватиме інформацію, яка буде показана в цьому документі?
— В Україні вже є електронна система охорони здоров'я, яка містить реєстр пацієнтів. Після того як людина перехворіє на коронавірус чи отримає дві дози щеплення, у системі повинна з'явитись відповідна інформація. А вже з цієї бази братимуть дані для застосунку «Дія».
— Коли в Україні можуть з'явитись перші ковідні сертифікати?
— Планується, що у червні буде прийнята відповідна постанова уряду, яка й визначить порядок використання цього документу. Мінцифри спільно з МОЗ та НСЗУ працює над їхньою технічною реалізацією в «Дії». У липні ковідні сертифікати мають почати видавати.
Щоправда, тут є одне суттєве «але». Річ у тім, що Україна поки не отримала від Євросоюзу кінцевий перелік вимог до таких сертифікатів. Хоч й очікується, що буквально за кілька днів вимоги все ж будуть оприлюднені. Тому лише після того, як ми матимемо їхній перелік, й стартуватиме запровадження сертифікатів, які діятимуть в Євросоюзі. Як я вже казав, попередня робота над розробкою цього документу в Україні триває.
Насамкінець зауважу — в процесі роботи над ковідними сертифікатами Україна консультується з Єврокомісією та синхронізує технічні питання. А отримання та використання сертифікату буде максимально безпечним, швидким та зручним для всіх громадян. Щоб українці в умовах пандемії мінімізували соціальні контакти та не витрачали час на додаткові походи до лікарів для отримання документів.
Читайте також: У МОЗ розповіли, чому потрібно вакцинуватися людям, які вже перехворіли на коронавірус