Одеський ресторатор Савелій Лібкін, який постійно ділиться своїми рецептами простих, але дуже смачних та корисних страв, розповів, як приготувати літній борщ по-одеськи.
За його словами, літній борщ — одне з улюблених його страв з самого дитинства. Він гарний з кінця травня до середини червня, коли в Одесі з'являються ранній буряк, зелена цибуля, огірки й редиска.
«Саме наявність редиски відрізняє наш суп від знаменитого білоруського холодника. Подібний суп готують і в Литві — там він називається шалтібарщай», — уточнив Лібкін.
«Інгредієнти на 5−6 тарілок борщу:
400 г дрібного раннього буряка;
100 г бадилля буряка;
2,5 л води;
1 ч. л. оцту або лимонного соку;
3 яйця;
200 г огірків;
400 г редиски;
1 пучок ранньої зеленої цибулі;
1 пучок кропу й петрушки;
Цукор, сіль та лимонний сік до свого смаку;
150 г домашньої сметани
Ложечка гірчиці «
«Приготування:
Спочатку потрібно вимити буряк й відрізати від нього бадилля. Бадилля тонко нарізати поперек та відкласти.
Буряк залити 2−2,5 л холодної води з чайною ложкою оцту або лимонного соку. Води потрібно рівно в два рази більше, ніж буряка.
Варити буряк 15−17 хвилин, охолодити й вийняти з відвару, чистити та різати потрібно дрібними кубиками.
Нарізаний буряк опустити в охолоджений відвар. Відвар посолити й при необхідності довести до смаку лимонним соком та цукром.
Свіжі огірки очистити й нарізати дрібними кубиками. Теж зробити з редискою.
Кріп та листя петрушки порубати в крихту. Зелену цибулю дуже тонко нашаткувати. Варені яйця охолодити й нарізати дрібними кубиками.
Бадилля, редиску, яйця, огірки й зелень з цибулею перемішати та залити холодним відваром з буряком.
Довести суп до смаку сіллю, цукром та лимонним соком.
Холодний борщ з буряка готовий, і тепер саме час відправити його в холодильник на пару годин.
«Температура подачі такого борщу в спекотні дні літа може бути і 10 градусів. А ось в травні краще подавати при температурі 16 градусів. Так смакові рецептори краще сприймають смак. Сметану попередньо заправте кропом, сіллю та маленькою ложечкою гірчиці. На стіл можна поставити нарізану зелень й залишилися нарізані овочі та яйця», — додав ресторатор.
«Це один з найпопулярніших літніх супів Одеси. Борщ, приготований за перевіреним часом рецептом, в наших південних краях йде на ура. І в кожній хаті його готують по-своєму. Деякі навіть додають варене м'ясо або докторську ковбасу та заливають все квасом, перетворюючи блюдо на подобу окрошки. Але я цього робити не рекомендую: нехай окрошка залишається холодником, а борщ — борщем», — порекомендував Лібкін.
Раніше ресторатор ділився рецептом зеленого борщу.