За ініціативи голови Хмельницької обласної ради Віолети Лабазюк на Хмельниччині реалізується соціальний проєкт з протидії насильству «#школа без булінгу», перший етап якого стартував у лютому 2021 року. Тоді на засідання круглого столу запросили директорів хмельницьких шкіл, представників поліції, служби у справах дітей та психологів, аби обговорити питання щодо формування безпечного середовища у закладах освіти та толерантних стосунків у суспільстві.
Віолета Лабазюк наголосила, що проблема насильства, зокрема булінгу та проявів агресії до особистості з метою її приниження, залишається критичною не лише в Україні, але й в усьому світі. Мільйони дітей та підлітків страждають від їх проявів з боку інших людей, сторонніх та навіть рідних.
«Сьогодні ми не повинні стояти осторонь теми булінгу. Важливим та дієвим кроком у цьому є правове виховання як вагомий аспект будь-якої правової держави, основні цілі якої — навчити дітей правових знань, формувати громадську культуру, засновану на повазі до прав і свобод людини, необхідності суворо дотримуватися вимог закону, — наголосила голова Хмельницької обласної ради. — Маємо спільно з батьками та педагогами брати активну участь як у навчальному, так і у виховному процесах. Разом з тим увага має бути акцентована на патріотичному вихованні дітей, популяризації здорового способу життя, занять спортом та участі у різноманітних фестивалях та конкурсах. Таким чином, маємо допомогти нашим дітям виживати у цьому агресивному суспільстві».
До слова, на території Хмельниччини вже були зафіксовані випадки булінгу. Є як постраждалі, так і булери. Правоохоронці склали майже пів десятка адмінматеріалів. Частина винних вже понесла відповідальність.
«На території області за 2019−2020 роки нами було зафіксовано 14 таких фактів. Частину матеріалів було спрямовано до суду, деякі з них досі знаходяться на розгляді», — зазначив начальник відділу ювенальної превенції управління превентивної діяльності ГУНП у Хмельницькій області Сергій Цимбалюк.
Саме тому було ініційовано запровадження хмельницького обласного соціального проєкту з протидії насильству «#школа без булінгу», аби спільно з педагогами та батьками викорінити це ганебне явище на території області.
Також, як зазначила Віолета Лабазюк, за підсумками круглого столу були внесені зміни до обласної програми «Молодь Хмельниччини на 2021−2025 роки». Зокрема, це проведення заходів, спрямованих на впровадження системного підходу до протидії боулінгу серед молоді, що сприяє безпечному освітньому середовищу; розробка занять з протидії булінгу для учасників освітнього процесу закладів освіти з урахуванням управлінського (аналіз, інформування, визначення обов’язків) та просвітницького аспектів (анонімне анкетування, проведення фокус-груп, тренінгів, акцій); організація та проведення культурно-масових, спортивних заходів, передбачених пробаційними програмами; реалізація соціального проєкту з протидії насильству «Школа без булінгу».
24 лютого відбувся навчальний тренінг для педагогічних працівників, спрямований на покращення обізнаності з питань профілактики булінгу. Участь у ньому взяли психологи, співробітники ювенальної превенції, служба у справах дітей та вчителі.
Третій етап соціального проєкту «Школа без булінгу» стартував 25 травня. До нього залучили безпосередньо дітей. Першими стали школярі із Волочиської, Наркевицької та Війтовецької територіальних громад. Під відкритим небом з учнями 6−8 класів працювали педагоги, психологи, працівники ювенальної превенції. У формі гри та завдань вони розповіли учням про приховані прояви булінгу, як вберегти себе від агресії інших та правильно реагувати на різні провокації.
Залучили до проєкту також акторку популярного серед підлітків телесеріалу «Школа» Анну Трінчер, яка поділилася зі школярами своєю історією та зізналась, що довгий час теж була жертвою булінгу, й порадила обговорювати цю проблему з педагогами та батьками.
Протягом наступних трьох днів такі заходи під відкритим небом проведуть ще у декількох громадах області. Таким чином, Хмельниччина буде однією з пілотних областей, яка рекомендуватиме звертати увагу на проблеми булінгу серед дітей та молоді та протидіятиме насильству.