До першого червня в усіх відділеннях «Укрпошти» будуть відключені всі банківські термінали. Такий крок гендиректор «Укрпошти» зробив у відповідь на рішення уряду про перехід з готівкової форми видачі пенсій та субсидій на карткову — через банки. З червня у поштових відділеннях будуть працювати лише термінали «Укрпошти». До того ж цього року національний оператор поштового зв'язку готується придбати невеликий банк без проблемних активів.
Прем'єр-міністр Денис Шмигаль на своєму Telegram-каналі запевнює, що перехід на карткову форму буде поступовим і лише за бажанням отримувачів коштів. На його думку, це підвищить безпеку листонош, що доставляють пенсії, та пенсіонерів, які ходять за грошима на пошту. Смілянський же на своїй Facebook-сторінці заявляє, що управління соцзахисту та Пенсійний фонд намагаються на банківське обслуговування в обовʼязковому порядку перевести всіх своїх клієнтів — навіть малорухливих пристарілих пенсіонерів та інвалідів.
«Головний листоноша» вважає, що саме розвинена мережа «Укрпошти» (особливо в сільській місцевості) має обслуговувати пенсіонерів, а не банки, що вже закрили свої нерентабельні відділення. Певно, це закид у бік «Ощадбанку», відділення якого закрились або перейшли на режим роботи по 2−4 години на тиждень. Але поштові відділення у невеликих населених пунктах також закриваються, Є багато сіл, куди один-два рази на тиждень просто на дві години приїжджає «мобільне відділення». І «спіймати» його селянам, зайнятим роботою, вдається не завжди. Наразі поштарі розказують клієнтам, що скоро за пенсіями їм доведеться їздити до банкоматів у райцентри (дістатись до яких людям нелегко, бо автобусне сполучення на периферії не дуже добре).
Нагадаємо, монополіст з адресної доставки пенсій — «Укрпошта» — не раз вказував на нерентабельність тарифів на доставку та вимагав їх підвищення. В той же час багатьом пенсіонерам листоноші гроші не носять — вони самі приходять за пенсіями у відділення (там, де відділення ще працюють) або ж доручають робити це родичам. У відповідь уряд прийняв постанову про конкурс з «відбору надавачів послуг з виплати та доставки пенсій, грошової допомоги за місцем проживання одержувачів». Згідно з нею, з 1 вересня цього року більшість виплат будуть здійснювати через поточні рахунки уповноважених банків. Виняток: люди з інвалідністю першої групи; не здатні до самообслуговування особи; отримувачі, яким виповнилось 80 років; особи, що не мають права на пенсію та отримують державну соціальну допомогу. Вони можуть вибрати, отримувати кошти через установу, відібрану Пенсійним фондом на конкурсі, або через один з уповноважених банків. Цим особам доставка коштів додому буде здійснюватись за рахунок Пенсійного фонду чи держбюджету. Всі інші зможуть замовити адресну доставку в уповноважених банках за свій кошт. Щоправда, після заяв Смілянського Шмигаль пообіцяв у майбутньому внести зміни до постанови уряду, які нададуть пенсіонерам право не переходити на безготівкову форму виплат.
По версії уряду, ці нововведення допоможуть знизити вартість доставки пенсій та грошової допомоги. Зауважимо, що на даний час «Укрпошта» обслуговує 3,5 мільйона пенсіонерів. За рік вони отримують 100−150 мільярдів гривень. Якщо ці гроші перевести на рахунки в банках, які зможуть використовувати їх в обороті, банки отримають мільярдні прибутки.
Тим часом 1 червня перерахують пенсії громадянам, які оформили виплати до 1 березня 2019 року, але продовжують працювати. Право на перерахунок визначає страховий стаж, набутий на 1 березня 2021 року. Зробити це планувалось ще 1 квітня, такий перерахунок передбачений Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Але зміни у законодавстві збільшили затримку із внесенням даних про сплату єдиного соціального внеску до Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування з місяця до трьох. Тому перерахунок буде «заднім числом» — переглянуть розмір пенсії з 1 квітня та виплатять різницю. Його проведуть автоматично — звертатись до Пенсійного фонду не потрібно.
Ті ж пенсіонери, що вийшли на пенсію пізніше й продовжують працювати, можуть або очікувати на автоматичний перерахунок в майбутньому, або ж особисто звернутись до Пенсійного фонду через 2 роки після оформлення пенсії.
Наступне підвищення пенсій планується 1 липня. Пів мільйона пенсіонерів, яким у 2019−2020 пенсії не індексували, отримають доплату в 100 гривень, обіцяє міністр соцполітики Марина Лазебна.
Очікувалось, що після обов'язкового переходу на річні тарифи на газ та підписання президентом закону про механізм встановлення тарифів на комунальні послуги, який передбачає, зокрема, плату за абонентське обслуговування, з червня подорожчають теплова енергія, гаряча й холодна вода та водовідведення, а також вивезення побутових відходів. На щастя для споживачів, поки що цього не сталось, але як довго будуть триматись ціни, невідомо. Фактично вони можуть змінитись у будь-яку мить.
Зате мінімум на місяць зафіксовано ціну на електроенергію. Майже подвійне зростання сум у платіжках планувалося після 1 червня — через те, що у травні спливав термін покладення спеціальних обов’язків (ПСО) на учасників ринку електричної енергії, яке утримувало ціну «електрики» для населення на рівні 1,68 грн за кВт-год. Уряд подовжив механізм ПСО до 30 червня. На думку деяких експертів, можна очікувати, що Кабмін і надалі буде продовжувати термін дії цього механізму з політичних мотивів.
У всякому разі, перед голосуванням у ВР за призначення на посаду глави Міненерго Герман Галущенко заявив, що міністерство до 1 липня розробить нову модель ПСО. А заступник (на той час) міністра енергетики України Юрій Бойко на своїй фейсбук-сторінці 11 травня опублікував інформацію про те, що реальна вартість електрики — 2,6−4 гривні за кВт-год (залежно від регіону і тарифів на розподіл і транспортування). І обґрунтував, що саме такі цифри мають бути враховані у новому ПСО, яке мало набути чинності 1 червня, але було відтерміноване до 1 липня 2021-го.
Наразі невідомо, що буде за місяць, але розглядаються кілька варіантів розвитку подій. Найприємніший для населення — «заморозка» нинішніх 1,68 грн за кВт-год до кінця року. Серед менш приємних — підвищення ціни кіловата до 2,22 грн з 1 липня або 1 вересня та її поступове зростання до 3,48 грн у 2023 році.
Як вже повідомлялося, з 1 травня всі побутові споживачі газу в Україні переведені на контракт, який фіксує ціну газу на наступні 12 місяців. Перейти на місячний тариф споживач може, просто написавши заяву до газової компанії. Але частина постачальників скасувала такі тарифи. Також споживачі можуть перейти до іншого постачальника, чиї тарифи їм видадуться більш вигідними. Але ці тарифи можуть змінюватись (хоча річний тариф для тих, хто підписав контракт, дозволено змінювати тільки в нижчу сторону). Але якщо місячний тариф перевищить річний, повернутись назад буде важко — тільки зі згоди постачальника (яку той може й не надати). Також постачальник може відмовити й в поверненні на обслуговування споживачів, які раніше «втекли» до конкурентів.
Очікуваного зниження ціни газу з 1 червня (через те, що опалювальний сезон закінчився та споживання газу знизилось), за даними сайту «Газотека», практично ніде не відбулось. А деякі постачальники навіть підвищили місячні тарифи — хто на відсоток, хто на 10. Більшість же тримають ціну, заявлену на травень, і у червні. Річний тариф «Нафтогазу» — 7,96 грн/куб. м (з ПДВ, без вартості доставки), біля третини постачальників тримають річний тариф 7,99 грн/куб. м. Загалом же ціна газу в червні — від 7,8 до 13,5 грн/куб. м (у травні була від 7,8 до 13,72 грн/куб. м).
Але перший заступник голови Комітету ВР з питань ЖКП Олексій Кучеренко на своїй фейсбук-сторінці попереджує про неминуче зростання в півтора рази цін на тепло: «Мав розмову з директором теплокомуненерго одного обласного центру України. Вони уклали контракт з „Нафтогазом“ з новою річною ціною, перерахували тариф на тепло згідно з існуючою методикою та подали заявку в НКРЕКП з проханням затвердити новий тариф. Зростання від існуючого +57%!» Станеться це тому, що у травні закінчився термін дії ПСО для підприємств теплокомуненерго. Відтепер вони купуватимуть паливо за ринковими цінами і, якщо держава не відновить режим ПСО хоч на опалювальний сезон, тепло й гаряча вода катастрофічно подорожчають. Експерти вважають, що це призведе до зростання боргів населення за комунальні послуги та боргів ТКЕ перед постачальниками.
Наприкінці травня набули чинності зміни в оплаті адміністративних штрафів за порушення Правил дорожнього руху (ПДР): паперові оригінали постанови про адмінпорушення не будуть розсилатись автовласникам, які, не очікуючи оригіналу, вже сплатили штраф (отримавши 50-відсоткову знижку) протягом 10 діб після винесення постанови. До цього часу, щоб не мати проблем, порушники були змушені або сплачувати штраф двічі, або марнувати час, доводячи, що вони вже не мають боргів перед державою. Також отримувати інформацію про порушення (і навіть сплатити штрафи) водії зможуть за допомогою мобільного додатку МВС «Штрафи ПДР».
З 1 червня заборонено рух дорогами загального користування державного значення у денну пору великовагових транспортних засобів (вагою понад 24 тони й навантаженням на вісь більше 7 тон), якщо температура повітря перевищує 27 градусів тепла. Для відстою великоваговиків в очікуванні ночі відведено близько тисячі майданчиків. Це сезонне обмеження запроваджується вже не перший рік. Заборона руху не стосується засобів, що перевозять живих тварин, небезпечні або швидкопсувні вантажі чи задіяні в запобіганні надзвичайним ситуаціям чи ліквідації їх наслідків.
А до 10 червня платники податків ще можуть погасити податкові борги, що виникли до 1 листопада минулого року, без штрафних санкцій та пені. Зміни у законодавство, які дозволили таку норму, були внесені з огляду на введення антиковідного карантину — в межах соціальної підтримки платників податків. Застосовуватись вона може лише за умови відсутності нових боргів з поточних податкових зобов’язань. Але скористатись нею не зможуть великі платники податків, особи під судовою процедурою банкрутства, або стосовно яких набрали законної сили судові рішення про розстрочення стягнення податкового боргу, або ж вони мають податковий борг з митних платежів чи не сплатили штрафи за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності. А також банки у стадії ліквідації.
З 1 червня спрощується процедура приєднання до електромереж. Відповідну постанову прийняла НКРЕКП 28 квітня. Вона зменшує кількість документів, що додаються до заяви про приєднання (потрібні лише дані з електронних реєстрів та графічні матеріали з позначенням точки приєднання). Також замовникам не потрібно буде погоджувати з виконавцями на відповідність технічним умовам проєктну документацію з будівництва, реконструкції та технічного переоснащення електричних мереж внутрішнього електрозабезпечення, якщо напруга в точці приєднання не перевищує 27,5 кВ.
Згідно з постановою оператори систем розподілу не зможуть навʼязувати додаткові умови при укладанні договорів, в односторонньому порядку збільшувати строк надання послуги, змінювати умови договору та порядку сплати вартості послуги з приєднання тощо. Договір про приєднання віднині вважається укладеним з дати подання замовником належним чином оформленої заяви про приєднання. Але технічні умови набирають чинності після оплати послуги, а якщо оплата не була здійснена протягом 20 днів після отримання рахунку, договір вважається розірваним.
Підвищення цін на проїзд у громадському транспорті у Києві поки тільки планується, а в інших містах «квиточки» вже дорожчають. Так, з 27 травня у громадському транспорті Львова одна поїздка коштує 10 грн (раніше — 6−7). Але пасажири трамваїв та тролейбусів можуть зекономити, придбавши квитки у кіосках по 9 грн, або за допомогою електронних сервісів — по 8,5 грн. Студентам надають додаткові знижки — водій їм продасть квиток за 5 грн, а в кіоску — за 4. Проїздні абонементи поки що лишаються по старій ціні.
У Вінниці з 1 червня удвічі дорожчає проїзд у маршрутках: до 10 грн у звичайній і 12 — на нічному маршруті та маршрутах, які сполучують місто з приєднаними до нього громадами (раніше проїзд коштував 5−6 грн і 8 грн — у нічній маршрутці).
У Полтаві готуються підвищити ціну проїзду в автобусі до 8 грн (поки що 5), а в тролейбусі — до 6 грн (зараз 3). Проїздні абонементи також подорожчають. А от у Кривому Розі вже місяць, як містяни їздять у комунальному транспорті (включно з місцевим «метро» — підземним трамваєм) безплатно. Але тільки ті, які вже отримали «картку криворіжця». Таких у Кривому Розі близько половини від 600 тисяч населення. Інші та гості міста платять 2,5 грн за поїздку.
У перший день літа YouTube оновлює умови використання цього сервісу для користувачів за межами США (у Сполучених Штатах ці умови було оновлено в листопаді минулого року). Зокрема, правилами чітко визначено заборону на використання програм з розпізнавання облич без дозволу особи, яку ідентифікують.
Відеохостинг заявив про «право монетизувати будь-який контент, розміщений на платформі, а також показувати рекламу у відео з каналів, які не є учасниками Партнерської програми YouTube», або стягувати плату з користувачів за доступ до контенту. При цьому авторам, хоча за ними й зберігаються права власності на свій контент, не надається автоматично право отримувати виплати за нього. Виплата ж доходів для авторів, які уклали окремі угоди з YouTube, буде вважатись нарахуванням роялті, а компанія Google утримуватиме податки з цих виплат згідно з правилами оподаткування в США. Нові умови стосуються також дітей, яким батьки дозволили користуватися сервісом YouTube Kids.
Також у заяві YouTube підкреслено, що компанія може припинити доступ до сервісу чи блокувати обліковий запис з низки причин. Серед яких — порушення закону, вимога правоохоронного органу, можливе завдання шкоди сервісу, його користувачам чи третій особі. Наприклад, як заблокували канал Толіка Масона, чернігівського блогера, який поширював відео, на яких фіксував, як бʼє людей чи влаштовує стрілянину на вулицях.
Фото у заголовку https://ua.depositphotos.com/