43-річна водійка позашляховика збила 13-річного школяра у Вінниці. В крові у жінки було 3,3 проміле алкоголю, що в 16,5 раза перевищує норму! Хлопчик із дуже важкими травмами в лікарні. Захист підозрюваної наполягає, що вона перебуває на обліку із діагнозом алкоголізм.
— Мій брат навчається у сьомому класі. Відмінник та гарний баскетболіст, — розповіла «Фактам» старша сестра хлопчика Марина. — 24 травня він із класом чергував у школі. Уроки розпочинались о 10-й годині, але Андрійко пішов раніше. Він мав йти з однокласниками — другом та подружкою. Однак приятель проспав, а дівчинка забула зошита. Тож ці діти дивом уникнули трагедії. До школи йому йти декілька хвилин. Але у поворот дороги зненацька не вписався великий китайський позашляховик. Машина врізалась у стовпа та вдарила брата у спину, підкинувши його у повітря та кинувши на паркан. Далі машина ще врізалась у сусідський паркан та перекинулась (цей момент потрапив на відео. — Авт.).
Сусіди розповіли, що з автівки вилізла жінка, яка не тямила, що накоїла. З її рук випала сумка. А сама жінка впала у калюжу, лише зробивши пару кроків. Сусіди терміново викликали «швидку» та поліцію. Моя бабуся їхала у маршрутці й бачила, як до «швидкої» несуть якогось хлопчика. Негайно зателефонувала моїй мамі, чи Андрійко не вдома? Тоді ми зрозуміли, що брат потрапив у біду. Згодом я сама бачила неадекватну водійку, яка лежала на задньому сидінні свого автомобіля. У салоні стояв запах горілки наче зі спиртового заводу. Я крикнула їй: «Що ж ти накоїла?!» А жінка пробурмотіла, запинаючись на кожному слові: «Я не пьяная, это тот мальчик сам был пьяный…»
— Медики діагностували у водійки 3,3 проміле алкоголю в крові, — повідомила «Фактам» адвокат родини хлопчика Сніжана Чубенко. — Це у 16 з половиною разів (!) перевищує норму. Правоохоронні органи спрацювали професійно, слідчий максимально швидко провів усі необхідні першочергові дії. Вже наступного дня після вчинення аварії водійці оголосили про підозру у вчиненні злочину.
— Ця жінка офіційно має водійське посвідчення, — пояснив «Фактам» головний спеціаліст відділу комунікацій Головного управління національної поліції України у Вінницькій області Вадим Кобзар. — Кримінальне провадження розслідує слідче управління обласної поліції. За нетверезу їзду, яка призвела до травмування людей, підозрюваній загрожує до восьми років позбавлення волі. Слідчий та прокурор клопотали в суді про арешт водійки на час слідства. 26 травня Вінницький міський суд задовольнив це клопотання та водночас призначив грошову заставу в сумі 181 тисяча гривень. Вже 27 травня її родичі знайшли необхідну суму. Тож підозрювану відпустили зі слідчого ізолятора. Вона зобов’язана носити електронний браслет, перебувати за місцем проживання та з’являтись за першим викликом до слідчого, прокурора або судді. Також вона зобов’язана здати закордонний паспорт. Наші співробітники слідкують за дотриманням цього режиму.
Вінницькі активісти обурювались тим, що жінку привезли на судове засідання не в автозаку, а на поліційній машині. Та тією ж машиною відвезли після засідання. Вадим Кобзар прокоментував це так:
— Дану громадянку доправили до суду з ізолятора тимчасового утримання на службовому поліційному автомобілі. Жінка була під конвоєм, обов’язково у наручниках. У конвої була й жінка-поліцейський згідно з вимогами чинного законодавства. Тому про жодні «преференції» мова не може йти… Цією ж машиною жінку доправили після засідання до ІТТ. А вже зі слідчого ізолятора за нею прибув конвой на спеціальному автозаку.
Сотні вінничан, громадські активісти і просто небайдужі мешканці зібрались перед судом, щоб підтримати батьків постраждалої дитини та домогтися справедливості. Однак через карантинні обмеження до зали суду не пустили всіх. Мати Андрійка знепритомніла під час судового засідання, тому до суду довелось викликати медиків «швидкої»…
— Водійка заперечувала, що була напідпитку. За її словами, випила напередодні лише келих вина, — каже Сніжана Чубенко. — Але, коли суддя запитав її про 3,3 проміле алкоголю в крові, то знизила плечима: мовляв, не може цього пояснити. Вона не надто щиро вибачилась перед рідними й близькими хлопчика. Відразу після ДТП її родина дала на лікування Андрійка п’ять тисяч гривень. Вони запевняли на суді, що перерахували ще п’ятнадцять тисяч гривень, але поки рідні хлопчика не отримала цих коштів. Водночас 181 тисячу гривень застави сім’я водійки зібрала досить швидко. Це величезний цинізм та байдужість до людської біди! За неофіційною інформацією, водійка із рідними раніше щось святкувала декілька діб поспіль. А вранці сіла за кермо та поїхала кудись на великій швидкості…
Рідні й близькі Андрійка дуже вдячні усім небайдужим людям, які підтримують їх у страшній біді. Бо саме завдяки реакції громадськості цю справу не «спустили на гальмах».
За життя постраждалого підлітка борються вінницькі медики. Батьки та сестра не відходять від Андрійка.
— Хлопчика госпіталізували до реанімаційного відділення обласної дитячої клінічної лікарні у критичному стані, — повідомила «Фактам» заступник директора Департаменту охорони здоров’я та реабілітації Вінницької облдержадміністрації Тетяна Бондаренко. — Школяра рятували нейрохірурги, реаніматологи, щелепно-лицьові та дитячі хірурги, інші фахівці… Згодом стан дитини дещо покращився. Хлопчик опритомнів, вже може самостійно їсти. Він перебуває під постійним наглядом медиків.
— В Андрійка важка черепно-мозкова травма. Пошкоджена кора головного мозку, розбиті кістки черепу, — каже адвокат Сніжана Чубенко. — Під час п’ятигодинної надважкої операції медикам вдалось витягти шматки арматури з його голови. Розбите й понівечене усе тіло… Коли організм Андрійка дещо оговтався після першої операції, йому прооперували ще й розтрощену руку. За словами батьків, друга операція теж пройшла успішно. І це ще не остання операція. Наслідки цих травм для дитячого організму важко передбачити. До того ж це величезні кошти. Батьки Андрійка — прості вінничани. Тому родина вдячна усім знайомим та незнайомим людям, які зараз жертвують на здоров’я дитини хто скільки зможе… А от родина винуватиці трагедії, схоже, самоусунулась від допомоги дитині…
— Десь за півтора місяця Андрійкові робитимуть операцію на черепі. А згодом пластичні хірурги мають відновити обличчя брата з правого боку. Попереду операція із встановлення спеціальної пластини, — втирає сльози сестра хлопчика. — Добре, що Андрійко вже впізнає маму, тата, мене… Через трубочку організм отримує вітаміни та глюкозу. Брат взагалі не пригадує момент аварії. Згодом медики розповіли нам, що після ДТП скривавлений Андрійко тримався мужньо. Він був притомний. Лише повторював увесь час, що рука дуже сильно болить.
— У суді адвокат водійки та її рідні запевняли, що жінка мусить вживати спеціальні пігулки і їй потрібен лише домашній режим. Наголошували, що вона, мовляв, має дуже серйозні вади фізичного та психічного здоров’я. Тож на момент вчинення ДТП, нібито, взагалі не усвідомлювала свої дії. Що «викрала ключі від машини і поїхала собі десь кататись тихцем…» І навіть надали довідки, що вона офіційно перебуває на обліку у наркодиспансері з діагнозом «алкоголізм», — зазначає Сніжана Чубенко. — То як людина із таким діагнозом отримала водійське посвідчення? Чи проходила вона кожні два роки обов’язкову медичну комісію на підтвердження права керування транспортними засобами? Якщо так, то хто визнав її придатною до керування транспортними засобами? На жаль, у мене немає змоги перевірити правдивість цих документів. Сподіваємось, що слідство з’ясує всі обставини. Можливо, доведеться провести відповідну психологічну та психіатричну експертизу. Бо наразі це все виглядає лише спробою за всяку ціну пом’якшити її провину у трагедії. Відомо, що ця жінка працює головним бухгалтером. Тому слова захисників підозрюваної про наявність проблем зі здоров’ям, що не дозволять усвідомлювати значення своїх дій, керувати ними чи негативно впливають на свідомість, суперечать дійсності.
Навесні, минулого року, ця громадянка вже вчинила ДТП. На тому ж китайському позашляховику у Вінниці вона пошкодила елітну іномарку «Інфініті» та втекла з місця пригоди. Згодом була затримана патрульною поліцією. На неї склали два адмінпротоколи за статтями про вчинення ДТП та втечу. Справу розглядав той самий Вінницький міський суд і той самий суддя, який зараз обирав їй міру запобіжного заходу. Тоді їй загрожував штраф або позбавлення водійського посвідчення на термін від шести місяців до одного року. Суддя присудив саме штраф у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів. Якби тоді у неї вилучили права, можливо, не сталось б цієї трагічної ДТП та каліцтва дитини.
— Чи наполягали вінницькі патрульні поліцейські рік тому на вилученні прав у порушниці? І чи тоді десь повідомлялось, що підозрювана перебуває на медичному обліку по алкоголю та має інші вади здоров’я?
— Дійсно, захисник підозрюваної надав довідку, що вона перебуває на медичному обліку із діагнозом про алкоголізм з березня цього року, — повідомили «Фактам» у пресслужбі Вінницького міського суду. — Тому він просив суд застосувати більш м’який запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту. Підозрювана підтримала думку свого захисника. Наразі триває досудове розслідування, тому достовірність довідок буде досліджуватись після надходження обвинувального акту до суду. Стосовно грошової застави, то це сторона обвинувачення -прокуратура, запросила таку максимальну щодо даного виду злочину суму.
— Слідство обов’язково буде з’ясовувати, чи перебуває підозрювана на обліку у медичних установах, чи усвідомлювала вона свої дії, коли саме та де отримувала посвідчення водія, чи проходила необхідні медичні огляди, — пояснив Вадим Кобзар.
Заступник начальника департаменту охорони здоров’я Тетяна Бондаренко зазначила, що після відповідного запиту правоохоронців медики проведуть службове розслідування за цим фактом. А от у пресслужбі Управління патрульної поліції Вінниччини коментувати ситуацію категорично відмовились.
Раніше «ФАКТИ» повідомляли про жахливу аварію у Запоріжжі — постраждали підліток і дворічна дитина. А під час ДТП на трасі Київ — Чоп загинуло дві особи, у тому числі дитина.