Поміж тих, хто зважився замінити хворий суглоб штучним, чимало літніх людей. Вони хочуть активно рухатися, а не доживати в чотирьох стінах, страждаючи від болю і безсилля. Чому виникає остеоартроз? Як загальмувати його розвиток? Які обмеження виникають відразу після операції із заміни суглоба ендопротезом? На ці та інші запитання наших читачів відповів ортопед-травматолог вищої категорії відділення ортопедії Київської міської клінічної лікарні № 12 Максим Донець.
— Вітаю, Максиме Миколайовичу! Телефонує Олена Сергіївна, киянка. У чоловіка (він працює плиточником) почали боліти коліна. Обстеження показало артроз колінних суглобів, хоча чоловікові всього 48 років. Чому виник артроз?
— Через надмірне навантаження, перенапруження колінних суглобів і травматизацію хряща. Коліно не пристосоване до того, щоб тиск на хрящі відбувався через надколінок.
— Чоловік подумує змінити професію. Що для нього неприйнятно?
— Все, що надмірно навантажує кульшові і колінні суглоби. Наприклад, робота, пов'язана з підвищеним рівнем вібрації. Вона пошкоджує не так суглоби, як судини. Але судинні порушення тягнуть за собою і дистрофічні ураження суглобів: порушуються кровообіг і харчування хряща — розвивається остеоартроз.
— Юлія з Черкас. Цікавить, як під час огляду можна запідозрити артроз?
— Досвідчений фахівець складає враження про захворювання вже по тому, як пацієнт заходить до кабінету, сідає на стілець. Буває, на вулиці бачиш людину і розумієш: наш пацієнт, але до лікаря ще не дійшов.
На огляді спеціаліст відкидає інші захворювання, котрі мають схожі симптоми, проводить спеціальні проби. А щоб підтвердити припущення, направляє на рентгенографію, при необхідності — на МРТ або КТ.
— Вас турбує Микола Якимович. Днів десять тому раптово заболіло ліве коліно, хоча начебто ніде його не пошкодив. Пару разів почув хрускіт, відчув скутість в суглобі. В аптеці мені порадили мазь. Що ще можна зробити?
— Перш ніж призначати лікування, необхідно поставити діагноз. Для цього лікар проводить огляд, виконує певні проби, щоб сформувти первинне уявлення про проблему. Для уточнення діагнозу раджу вам зробити МРТ — золотий стандарт в обстеженні колінного суглоба.
— Юрій Федорович із Березані Київської області. Уже два роки мучить артроз колінного суглоба — дошкуляє біль. В анонсі ви згадали препарати гіалуронової кислоти. Вони є в аптеках?
— Так, але це не мазі або таблетки, а внутрісуглобні ін'єкції. Тому краще спочатку поспілкуватися з лікарем.
— А хондропротектори, які зміцнюють хрящ, ефективні?
— Доведено, що вони зменшують застосування нестероїдних протизапальних препаратів і захищають хрящ від подальшого руйнування. На жаль, запущений механізм остеоартрозу незворотній. Опинившись на льодяній гірці, в наших силах реально лише посипати її пісочком, щоб не так швидко ковзати донизу.
— Тимофій Ілліч з Дніпра. Мені майже 80 років. Ви таким літнім людям беретеся міняти ушкоджені колінні суглоби?
— Чимало операцій зроблені тим людям, котрі мають 90 і більше років. Нещодавно оперували пацієнта 94-х років, який під час Другої світової війни був розвідником, а зараз зламав шийку стегна. Після операції він відразу вставав, ходив і повернувся до звичного життя за лічені дні.
Важливо знати
Вікових обмежень для заміни суглоба ендопротезом немає.
— «ФАКТИ»? Це Станіслав Львович, 70 років. У мене вже давно артроз колінних суглобів. Спочатку біль трохи відпускала, а останнім часом тримається майже постййно. Хочу спробувати плазмотерапію або введення жирової тканини в суглоб…
— Плазмотерапія ще називається PRP-терапія. Це введення в суглоб збагаченої тромбоцитами плазми крові. Вона прискорює загоєння, утворюючи рубцеву тканину в місці пошкодження хряща, і частково відновлює його.
Ефективно також лікування ін'єкціями препаратів, отриманих із жирової тканини пацієнта. Суспензія жиру прокручується на центрифузі і розшаровується. Одна з фракцій має цілющі властивості, адже містить стовбурові клітини і фактори, що сприяють регенерації тканин.
— Ніла Володимирівна турбує. У моєї сестри (їй 73 роки) чотири роки тому стався інсульт, після якого вона насилу відновилася. Але через рік її спіткав повторний інсульт, а у вересні 2018 року сестрі замінили кульшовий суглоб ендопротезом. Тепер потрібна операція на колінному суглобі, який зігнутий, при найменшому русі дуже болить, докучають часті судоми. Що робити?
— Ситуація складна. Спазми (спастичні скорочення) м'язів кінцівок можуть звести нанівець результат навіть ідеально зробленої операції. Неврологічні порушення перешкоджають нормальному руху ноги, а іноді призводять навіть до втрати штучного суглоба. Думаю, вашій сестрі треба починати з лікування в невролога, щоб зняти спастичний синдром, зменшити контрактури.
Читайте також: Чому виникають закреп, задишка й набряки у людей похилого віку та як це пов’язано зі щитоподібною залозою, — терапевт
— Телефонує Галина Борисівна, 75 років. Мені поставили два протези колінних суглобів. Один працює ідеально, а з іншим — проблема: відчуваю, що нога буцім перебуває в гіпсі. Чим це пояснити?
— Якщо рухливість суглоба збережена, рух у ньому і опора на ногу безболісні, а скарги пов'язані з відчуттям скутості, то, можливо, справа в неврологічній патології.
— Була в невролога, МРТ виявило протрузії міжхребцевих дисків.
— Раджу звернутися до нейрохірурга. Якщо через протрузії страждають нерви нижніх кінцівок, то може виникати багато симптомів: слабкість м'язів, оніміння, неприємне відчуття жару, мурашок, що бігають.
— Мене звати Євгенія, телефоную з Житомира. Лікар сказав, що потрібно замінити колінний суглоб ендопротезом. Які обстеження слід зробити?
— Рекомендую пройти фіброгастроскопію. Вочевидь, ви приймаєте нестероїдні протизапальні препарати, через які на слизовій нерідко виникають виразки або ерозії. Часто виразки «німі», ерозії також нічим не проявляються, і людина не здогадується про них. Небезпечно, якщо під час операції або після неї виникне шлунково-кишкова кровотеча.
Потрібно здати загальний аналіз крові і сечі, біохімічний аналіз крові і зробити коагулограму. Лікар з'ясує, які є неврологічні або кардіологічні проблеми, чи немає гнійних захворювань. Якщо у людини фурункули, панарицій, парапроктит, гайморит або інші гнійні ураження м'яких тканин, то доти, поки вона не пролікується, позбувшись активних вогнищ інфекції, про операцію мова не йде. Також бажано проконсультуватися з судинним хірургом, щоб запобігти тромбозу вен.
— Петро Євдокимович, 71 рік. У мене діабет, зайва вага і дуже болять коліна. Мені можна встановити ендопротез?
— Це вирішить лікар після обстеження. Важливо, щоб рівень цукру в крові був скомпенсований, а також нормалізувати тиск, стабілізувати ритм серця, перевірити нирки. Також раджу вам трохи схуднути. Іноді огрядний чоловік, прислухавшись до лікаря, худне і … більше до спеціаліста не звертається. Потреба в операції часто відпадає, якщо зникає підвищене навантаження, від якого страждають суглоби.
Обстеження перед плановою операцією
- Загальні аналізи крові та сечі.
- Біохімічний аналіз крові.
- Коагулограмма.
- Фіброгастроскопія.
- Консультація профільного фахівця.
- Огляд судинного хірурга.
— Пряма лінія? Телефонує Надія з Кривого Рогу. Лікар сказав, що причина артрозу у мами (їй 58 років) — травма, отримана ще замолоду. Мама згадала, що колись сильно забила коліно. Що ще призводить до руйнування суглобів?
— Часта причина остеоартрозу — вроджене порушення розвитку суглоба (дисплазія), яке робить його уразливішим. Також нерідко остеоартроз виникає внаслідок травм: пошкодження менісків, розривів зв'язок, виникнення крововиливу в суглоб (гемартроз).
Небезпечний реактивний артрит, спровокований вірусною чи сечостатевою інфекцією, або загальним захворюванням. Ревматоїдний артрит часто зустрічається у молодих людей, проявляючись хворобливістю і скутістю суглобів. Згодом він, як і більшість ревматоїдних захворювань, може призвести до деформації суглобів, розвитку остеоартрозу.
— Ольга з Миколаївської області. Потрібна операція по заміні суглоба, але боюся оперуватися в спеку. Це має значення?
— Однозначної відповісти не можна. Одні лікарі не бачать великої різниці, коли робити операцію, а інші побоюються активного ультрафіолету, який пригнічує флору шкіри: тривале перебування на сонці погіршує імунітет. Крім цього, у людей, котрі страждають ожирінням, влітку загострюються серцево-судинні проблеми: виникають набряки, задишка. Підвищена пітливість теж додатковий ризик, хоча і невеликий, для загоєння рани.
— Де в Києві можна зробити операцію?
— У багатьох клініках, зокрема в Київському ортопедичному центрі хірургії та реабілітації, що працює на базі столичної клінічної лікарні № 12 (вулиця Професора Підвисоцького, 4а).
— Оксана з Білої Церкви Київської області. Як скоро після операції по заміні суглоба пацієнт починає ходити?
— Якщо оперуємо до обіду, і дія спинальної анестезії закінчилася, м'язова сила повернулася в ноги, то до вечора намагаємося пацієнта підняти. Думка, що цій нозі можна довіряти і спиратися на неї, відкладається в голові — і реабілітація пришвидшується. Перший день пацієнт пересувається з ходунками, другий — з милицею або ціпком. За пару днів збільшує відстань, навчається ходити сходами, розучує вправи, що допомагають відновити м'язи, поліпшити рухливість суглобів. На третій-п'ятий день зазвичай ми проводжаємо пацієнта додому.
Що провокує розвиток остеоартрозу
- Ревматоїдні захворювання.
- Порушення розвитку суглобів.
- Травми.
- Інфекції та хронічні захворювання.
Раніше під час прямої лінії «ФАКТІВ» судинний хірург Олександр Борківець розповів, які ознаки вказують на появу тромбозу та як його уникнути.
Фото Оксани ЛЕВЧУК, «ФАКТИ»