У неділю, 6 червня, президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган виступив зі спеціальною заявою про екологічну катастрофу, яка загрожує Мармуровому та Чорному морям. Йдеться про так звані «морські соплі». Узбережжя Мармурового моря біля Стамбула на початку червня покрилося товстим шаром коричневого слизу з фітопланктону. Турецькі експерти заявили агентству AFP, що слиз присутній не тільки на поверхні моря. У деяких місцях товщина шару досягає 30 метрів!
Слиз не пропускає кисень. Це призводить до загибелі морських організмів. У першу чергу це стосується устриць, мідій, морських равликів, морських зірок. Турецькі рибалки не можуть виходити у море, тому що слиз забиває мотори їхніх човнів та судів, а також сіті.
Ердоган пообіцяв зробити все можливе, щоб вирішити проблему «морських сопель». Він попередив, що слиз загрожує також екології Чорного моря. «Потрібно негайно діяти! Я боюся, що слиз пошириться на Чорне море. Це буде величезною проблемою», — підкреслив президент Туреччини.
Ердоган закликав розслідувати причини явища. Турецька влада вже направила до району екологічної катастрофи групу з 300 фахівців, яким доручено вивчити ситуацію.
Експерти вважають, що утворенню «морських сопель» сприяє температура води, що зростає у морях. Вони пов'язують це зі зливом відходів та каналізації у море.
Вперше утворення морського слизу було зафіксовано у Туреччині у 2007 році. Тоді ж феномен спостерігався в Егейському морі біля узбережжя Греції.
Нинішнє поширення слизу у Мармуровому морі стало наймасштабнішим в історії. За словами експертів, вони попереджали про проблему протягом останніх 40 років.
Професор Байрам Озтюрк з Турецького центру морських досліджень заявив BBC, що проблема слизу не зникне сама собою. Влада повинна вкласти значні кошти у програму очищення каналізаційних зливів у Стамбулі. Така ж екологічна катастрофа може статися й в Чорному морі, куди шкідливі викиди потрапляють з Дунаю.
Раніше «ФАКТИ» повідомляли про екологічну катастрофу біля берегів Шрі-Ланки. Там після вибуху та пожежі затонуло судно з отруйними хімікатами.