В церковному календарі 25 вересня — день, коли православні вшановують священномученика Артемона.
Артемон був єпископом в Італії в місті Пренесте. Протягом свого життя він звертав язичників у християнство й організував велику громаду послідовників, заради якої побудував храм.
У народі Артемона називали Змійовик, тому що вірили, що в день його пам'яті змії низками повзуть з полів у ліси, готуючись піти під землю, щоб перечекати зиму. Нібито Артемон зазиває рептилій в нори, де зачиняє їх до весни.
Люди боялися змій, тому в ліс ходили у високих чоботях. А після Артемона можна було йти, не побоюючись гадюк.
Вбивати змію цього дня вважалося поганою прикметою. Наші предки намагалися в цей день в ліс не ходити, боячись, що навіть «мирні» змії можуть напасти на людину.
Жінки на Артемона зазвичай залишалися вдома, заготовляли на зиму капусту й горобину. Ягода особливо цінувалася взимку, оскільки допомагала впоратися з застудою. Збирали горобину після перших осінніх морозів, готували з неї компоти й настоянки, розтирали з медом.
Крім заборони на похід до лісу, цього дня радять відмовитися від ідеї рубати або ламати горобинове дерево. Це обіцяло голод та неприємності. Дерево служило певним оберегом від нечистої сили в день Артемона.
Наші предки вірили: якщо 25 вересня стригти волосся або нігті, можна сильно захворіти.
Не можна на Автонома байдикувати й лінуватися. Інакше покине удача.
Не можна лихословити й погано думати про людей, інакше змія оселиться в серці та забере його силу.
Якщо 25 вересня багато жовтого листя на деревах — до ранньої та довгої осені. Дощ пішов — до затяжної зими, грім гримить — до теплої осені. Сонячний день — до ясної погоди.
Змія заповзла 25 вересня у двір — чекайте щастя.
Іменини цього дня відзначають Олексій, Опанас, Данило, Іван, Микола, Семен, Федір і Юліан.
Раніше «ФАКТИ» публікували календар церковних свят жовтня.