Напередодні великого християнського свята Покрови Пресвятої Богородиці, яке відзначають з XII століття, церква шанує святого Григорія, просвітника Вірменії, а також преподобного Григорія — засновника Пельшемского монастиря.
За народними повір'ями 13 жовтня лісовики перестають бродити в лісах, але розводять безлад — виють, намагаючись перекричати вітер, виривають з корінням кущі, ламають дерева.
Найголовніший обряд у цей день пов'язаний з соломою. З давніх-давен на ній не тільки народжувалися, а й вмирали. На соломі спали, нею ж в зимовий період завішували вікна, а також годували худобу.
Тому перед Покровою молоді жінки спалювали солом'яні ліжка для порятунку від пристріту й позбавлення від хвороб. Матраци набивали новою соломою. Поки стара горіла, читався спеціальний наговір та молитва преподобним Михайлу і Григорію.
Також у цей день проводили обряди від пристріту. Бабусі спалювали домашнє взуття. Водою поливали поріг будинку, щоб захистити житло від темних сил та всіляких захворювань.
На Григорія потрібно здійснювати найбільше добрих справ.
А ось сваритися, ображатися, конфліктувати, негативно мислити та нецензурно виражатися, ображати когось заборонено. Також не можна запрошувати в гості малознайомих людей або ходити в гості до них. У будинку повинні знаходитися тільки найближчі.
Не можна лінуватися, щоб не гнівити святого Григорія.
Заборонено приймати подарунки від сторонніх, оскільки вони можуть бути прокляті.
Крім того, сьогодні не рекомендується відправлятися в ліс або на природу.
Наші предки вірили, якщо на Григорія випаде сніг, буде пізня зима. Лелеки відлітають у вирій — наближаються морози. Сухий сніг — до урожайного літа. Розсип зірок на небосхилі та каламутний місяць в тумані — до негоди.
13 жовтня також відзначається Міжнародний день костюма, Всесвітній день боротьби з тромбозом, День народження «Бітломанії», Міжнародний день по зменшенню небезпеки стихійних лих, Міжнародний день дзиґи, а також День без бюстгальтера і Міжнародний день простої мови.
Фото: https://ua.depositphotos.com