В Україні останні 5 років стрімко розвивається цифровізація. Це стало можливим завдяки інвестиціям мобільних операторів у 3G/4G (понад 74 млрд грн) та доступу до нових мобільних технологій майже для 90% населення. Однак зусилля можуть зійти нанівець через невиконання державою обіцянок.
Жовтень 2019 року став надією для усіх мобільних операторів. У Маріуполі вони підписали з урядом Меморандум про подолання цифрової дискримінації між містами та селами. Представники уряду висловили розуміння масштабності зусиль цифровиків і зобов’язалися допомогти. Щобільше — пообіцяли ухвалити закон про 4-річний мораторій на підвищення будь-якого фіскального тиску на галузь. Аби підкреслити серйозність намірів уряду щодо інтернетизації, президент України у 2019 році підписав указ «Про деякі заходи з покращення доступу до мобільного інтернету».
Минуло 2 роки, протягом яких мобільні оператори добросовісно виконують свої зобов’язання з розвитку 4G, а от обіцяний законопроєкт щодо мораторію на підвищення фіскального тиску на галузь навіть не було подано на розгляд. Натомість уряд у законопроєкті № 5600 намагається підняти ренту за радіочастоти (РЧР) на 5%. До того ж залишає підвищувальні коефіцієнти за концентрацію радіоспектра та фрагментований спектр, які вводилися тимчасово для стимулювання рефармінгу.
Передбачена законопроєктом 5-відсоткова індексація рентної плати за РЧР збільшить податкове навантаження на мобільну галузь на 102 млн грн на рік. Прикро, що підвищення рентної плати стосуватиметься, зокрема, і частот, які вже залучені для розвитку мобільного інтернету 4G у віддалених і важкодоступних районах.
На думку директора з регуляторного забезпечення Київстар Олександра Когута, «в умовах глобальної фінансової кризи та падіння ринків через Covid на перший план виходить створення механізмів для перезавантаження економіки держави, зокрема створення інвестиційних стимулів. Особливо це стосується телеком-галузі, від якої залежить розвиток економіки країни та функціонування тисяч підприємств».
Він наголосив, що ухвалення законопроєкту № 5600 ставить під загрозу не лише підтримку вже наявних технологій, але й розвиток нових:
«Допомога державі у розвитку цифровізації, розвиток нових технологій у неприбуткових, малонаселених і віддалених районах вимагає від мобільних операторів постійного пошуку джерел доходів для інвестицій та їхнього повернення надалі. Тому ми просимо уряд виконувати свої зобов’язання, які були надані мобільним операторам, а народних депутатів України під час розгляду законопроєкту № 5600 не підтримувати положення, які гальмують розвиток телеком-галузі», — підсумував Олександр Когут.
Представники телеком-сфери впевнені, що скасування коефіцієнтів зробить процес адміністрування рентної плати за радіочастоти простим, прозорим і зрозумілим як для платника, так і для уповноважених державних органів.