У день пам'яті апостола Андрія Первозванного, 13 грудня, гріх щось робити без поважної причини — так вважали пращури.
Так, щоб не накликати лиха, жінки не шили і не пряли, не пекли хліб. Втім, під забороною була не лише фізична, а й будь-яка інтелектуальна праця. Казали, що через це можна було збожеволіти.
Оскільки 13 грудня припадає на Різдвяний піст, то цього дня на столі не було м'ясних та молочних страв, яєць — подавали лише пісні страви. Дозволені продукти — крупи, овочі, фрукти та сухофрукти, горіхи та бобові.
А ще за погодою на день Андрія Первозванного передбачали, якою буде зима та врожай наступного року.
Вважалося, що якщо вода на річках тихо поводиться, то зима буде спокійною, а якщо вирує і шумить, то неминучі завірюхи. Сніг, що випав, віщував холодну зиму з хуртовинами. Немає снігу — зима буде теплою. На свято холодно, але сонячно — бути хорошому врожаю, а якщо день без опадів і світить сонце — до коротких холодів, а от урожай очікується рясніший.
Віруючі на день Андрія ходили вранці до церкви на службу Божу, незаміжні дівчата ставили святу свічку і казали: «Не свічка горить, а моя душа. Як я до тебе, то ти до мене». У молитвах просили святого про порядного чоловіка та щасливе сімейне життя.
Повний текст ексклюзивного матеріалу «Кусання каліти», ворожіння на чоботях та свічках: як дізнатися про свою долю та ім'я нареченого напередодні свята Андрія" читайте на сайті «ФАКТІВ».
Фото з Вікіпедії