22 грудня християни східного обряду відзначають зачаття праведної Анною Пресвятої Богородиці. Ця дата святкується не з таким розмахом, як у католицьких країнах (догмат про непорочне зачаття Діви Марії не прийнятий православ'ям та деякими іншими християнськими течіями), але у церковному календарі свято вказане.
У святковий день у храмах читають молитви святим Іоакиму та Анні, просять добра, миру та злагоди для всіх сімей, правильного виховання дітей з повагою до заповідей Євангелія.
У народі дату називають днем Анни Холодної, Анни Темної або Анни Зимової (на відміну від Анни Літньої — 7 серпня). Прикмети цього дня здебільшого стосувалися жінок та особливо майбутніх матерів.
Жінки в день Анни Зимней не працювали, не допускалася навіть звичайна домашня рутина. Поганою прикметою вважалося навіть підходити до прядки, брати в руки голку, в'язання, плетіння. Казали, що все розпочате на свято пізніше доведеться переробляти, та й праведна Анна не похвалить за таку непошану.
Вагітні намагалися у свято не підходити до печі, не розводити вогонь, щоб це не позначилося на майбутній дитині. Іноді сім'ї разом із господинею не лише постували, а й обходилися без гарячого, щоб не примушувати вагітну порушувати традиції.
На свято Анни Холодної не влаштовували веселих гулянь, намагалися уникати сварок та не запрошували додому чужих людей, особливо якщо невдовзі у сім'ї очікувалося поповнення.
Святій Анні молилися про те, щоб сім'я була міцною, щоб усім християнам було послано добро і благоденство.
У день Анни Темної стежили за погодою та раділи, якщо до свята були рясні снігопади — урожай буде добрим. На день Анни зазвичай посилювалися морози, тому пасічники навідували своїх бджіл, переконуючись, що рій добре переносить холоди.
Читайте також: Церковний календар: Різдвяний піст та ще 5 важливих дат для православних у грудні
Фото pomisna.info