Українці, які виїхали на заробітки в інші країни, мають право на отримання пенсії в Україні, якщо з країною, в якій працювала людина, укладено договір про соціальне пенсійне забезпечення.
Для того, щоб людині для призначення пенсії в Україні зарахували закордонний стаж, необхідно:
- мати легальне працевлаштування там;
- сплачувати пенсійні внески в іншій державі відповідно до її законодавства.
Наразі питання пенсійного забезпечення в Україні регулюються міжнародними договорами, укладеними з 21 країною.
Договори з питань пенсійного забезпечення поділяються на два типи:
- за територіальним принципом;
- за пропорційним принципом.
За територіальним принципом — страховий стаж, отриманий і на батьківщині, і за кордоном, підсумовується, а пенсію зобов'язується виплачувати держава, на території якої проживає отримувач.
Такі договори діють щодо громадян України, які проживають у країнах колишнього СРСР, а також в Угорщині, Монголії та Румунії. Виняток становлять Білорусь та Молдова. Угоди з цими країнами передбачають, що з розрахунку пенсії враховується лише стаж, придбаний на їхній території.
Якщо людина працювала на території Крайньої Півночі або в місцевостях, що прирівнюються до регіонів Крайньої Півночі, то відповідно до особливої угоди між Україною та Росією, за стаж, придбаний після 1 січня 1991 року на зазначених територіях, виплати призначає та проводить Росія, навіть якщо пенсіонер проживає не на її території.
За пропорційним принципом — пенсію зобов'язуються виплачувати обидві держави, пропорційно до страхового стажу, отриманого на території кожної з них окремо.
Застосовується щодо громадян України, які мають стаж у Болгарії, Латвії, Іспанії, Литві, Естонії, Чехії, Словаччині, Португалії та Польщі.
Якщо виплати проводилися в іншій валюті, то при призначенні пенсії в Україні їх перераховують у гривні відповідно до курсу НБУ на дату виникнення права на пенсію.
Також має значення вік, із досягненням якого можна оформлювати пенсію. В Україні він становить 60 років, в інших країнах пенсійний вік вищий. Наприклад, в Естонії, Чехії — 64, у Польщі — 65.
Щоб отримати пенсію за напрацьований в іншій країні стаж, потрібно звернутися до територіального відділення Пенсійного фонду за місцем проживання та надати такі документи:
- паспорт громадянина України;
- копію закордонного паспорта;
- ідентифікаційний код;
- документи, що свідчать про роботу за кордоном (свідоцтво про реєстрацію у соціальному реєстрі; реєстрація в податкових органах; витяг з соціального реєстру; підписані угоди з роботодавцем).
«ФАКТИ» розповідали, як зміниться розмір пенсії пенсіонера, який працює після його звільнення.
Фото: https://ua.depositphotos.com