Ще три місяці тому Максим Білий понад усе хвилювався про те, як він з товаришами по команді «Рух» (Львів) виступлять у другій половині сезону. Вони не сподівались наздогнати два провідних клуби — донецький «Шахтар» та київське «Динамо», але вдала перерва в середині сезону у Туреччині вселила впевненість в тому, що вони займуть міцне місце в середині турнірної таблиці української прем’єр-ліги.
Статтю публікує британське видання The Sun.
Власник ФК «Рух» (Львів) Григорій Козловський хотів, аби його команда виграла Лігу чемпіонів, проте тепер головне — залишитись в живих.
Команда української прем’єр-ліги може похизуватись однією з кращих футбольних споруд у країні.
Тепер центральний півзахисник Білий роздумує не над тим, чи вирушить він на передову у війні своєї країни з росією, а коли саме це станеться.
Приголомшливу швидкість руйнувань в Україні чудово ілюструє те, як перевернулось життя кожної людини в одному з провідних футбольних клубів країни.
«Рух» (Львів) — перспективна команда, яка може похвалитися найновішою та найкращою тренувальною базою країни, про що свідчать слова співробітників клубу, які гордо говорять: «краще навіть за „Шахтар“».
ФК «Рух», керований багатством та амбіціями місцевого бізнесмена-мільйонера, позаминулого сезону досяг вищого дивізіону національного футболу. Вони прагнуть затвердитися в українській прем’єр-лізі, проте амбіції власника клубу Григорія Козловського сягають ще далі.
Поруч з виходом «Руху» у Лігу чемпіонів він мріє, що колись весь основний склад клубу буде сформований з вихованців нової молодіжної Академії футболу. Та це мрії на майбутнє, адже кожного — від офіціанта до власника клубу — хвилює лише повсякденна й кривава реальність війни.
Григорій Козловський евакуював свою родину, пресаташе клубу проводить свої дні на сільському блокпосту, а працівники харчового блоку годують понад 700 тимчасово переміщених осіб на стадіоні клубу.
Деякі співробітники «Руху» приєднались до підрозділів Збройних Сил України, і навіть гравці думають про те, аби долучитися до армії.
31-річний Максим Білий, гравець вищої ліги упродовж 13 років, включаючи два сезони в хорватському клубі «Гайдук Спліт», сказав:
«Якщо російські солдати прийдуть сюди, ми візьмемо до рук зброю. Ніхто більше не думає про футбол. Раніше ми постійно думали про нього, багато тренувались і весь час думали про наступний матч. Футбол домінував у нашому житті, але зараз він більше не здається важливим. Раніше ми дбали про перемоги в матчах, тепер ми дбаємо лише про те, щоб вижити. Ми поїхали до Туреччини на перерву в середині сезону, і це було добре. Ми мали хороші результати, усі гравці були у відмінній формі. Уболівальники з нетерпінням чекали матчів, а персонал був зайнятий підготовкою та продажем квитків на першу гру Але незадовго до цього почалася війна».
ДУЖЕ СТРАШНО
Товариш Білого по команді, Богдан Бойчук, був у страху за своїх батьків після того, як вони залишились у пастці в Херсоні, одному з великих міст, яке дуже постраждало від натиску окупантів.
«Вони (батьки) дуже налякані, але принаймні припинилася стрілянина, і я все ще можу зателефонувати їм. Я телефоную їм щодня».
На питання, чи готовий він за потреби взятися за зброю, щоб захищати батьків і свою країну, Бойчук відповів так само рішуче, як і його одноклубник Білий. Не вагаючись він сказав: «Так, звичайно».
37-річний пресаташе Богдан Тимовчак зазвичай проводив свої дні, координуючи висвітлення матчів клубу у ЗМІ. Він також був зайнятий підготовкою до урочистого відкриття тренувальної бази «Руху» — дев’яти футбольних полів та ультрасучасних тренажерних залів, оточених комерційними об’єктами для збільшення прибутків, зокрема, готелем та лижним витягом.
Пишну церемонію, заплановану на травень, скасували, як і пресконференції у день матчу.
Натомість він став одним з тисяч людей, які несуть службу на блокпостах у селах. Вони зараз по всій країні, і ці сцени нагадують Другу світову війну.
Тимовчак говорить: «Раніше нас хвилювало, чи підготовлені наші гравці й чи виграємо ми три очки. Зараз нас хвилює лише війна».
«Якщо війна дійде до Львова, усі ми будемо битися, в тому числі й гравці. Наш обліковий запис в Instagram був переповнений публікаціями про гравців. Тепер ми використовуємо його аби організувати волонтерів для допомоги біженцям та військовим», — говорить Григорій Козловський.
Як і власник клубу, Тимовчак відправив свою вагітну дружину та їх трирічного сина за кордон, якомога далі від небезпеки.
Він сказав: «Я радий, що вона у безпеці, та я знаю, що вона буде хвилюватися, тому що може прийти час, коли мені доведеться воювати».
Козловський, якого співробітники клубу називають паном Президентом, займає кабінет на верхньому поверсі тренувального центру з балконом, звідки відкривається краєвид на поле, де в мирний час буде тренуватися перша команда.
Одягнений у жовту тренувальну майку, на якій, згідно з футбольною традицією, написані його ініціали GK, він вибухає сміхом, коли йому говорять, що вони також означають «воротар» (англійською — goalkeeper).
Він пишається своєю кар’єрою воротаря, хоча йому так і не вдалося вийти на топовий рівень.
Це рідкісний момент легковажної веселості, коли розмова знову повертається до війни.
Він сказав: «Якщо війна прийде до Львова, ми всі будемо битися, зокрема й гравці. Кожен візьме до рук зброю. Ми будемо битися до кінця. путін пошкодує, що здійснив вторгнення».
Війна прийшла до Львова ще у перший день, згодом чотири крилаті ракети, кожна з яких несла 400-кілограмову неядерну боєголовку, влучили у міський аеропорт всього лише за кілька кілометрів від тренувальної бази клубу.
Лінія фронту, на якій футболістам доведеться грати зі зброєю в руках, можливо ще не досягла заходу України, та Львів все ще відчуває себе містом війни.
Внизу, в опустілій їдальні, центральний напівзахисник Білий розмовляє з гідною захвату скромністю, якою наділені не всі футболісти.
Він визнає, що захоплення фанатів тепер нічого не значить, і що він та його товариші по команді нічним не відрізняються від всіх інших в країні, де живуть 44 мільйони героїв.
Він сказав: «Футболісти є героями у всьому світі, тому що вони забивають голи та виграють матчі. Але в Україні це вже не так. Ми більше не герої. Солдати — це герої, та звичайні люди, які допомагають біженцям й волонтерять для армії. Ми такі ж як і всі. Ми допомагаємо біженцям і візьмемо до рук зброю, якщо знадобиться. Ми стоїмо разом зі всіма нашими вболівальниками й всіма іншими в Україні. Ми всі однакові».
Нагадаємо, що президент ФК «Рух» Григорій Козловський отримав «Знак пошани» за допомогу ЗСУ.