Хризантему називають королевою осені, але якщо ви хочете милуватися цією квіткою у себе на клумбі із серпня до самих морозів, посадіть її зараз. У перекладі з латинської назва «хризантема» означає «золота квітка», оскільки жовті пелюстки асоціювалися із золотом. Родом хризантема з Китаю, потім була завезена до Японії, де стала національною квіткою. В Європі хризантеми почали вирощувати у 17 столітті. Дуже люблять цю квітку поціновувачі прекрасного й в Україні.
Звичайно, щоб досягти потрібного результату у вирощуванні хризантеми, потрібно прислухатися до порад експертів, які знають різні тонкощі. Про особливості вирощування хризантеми «ФАКТАМ» розповіла квітникарка з Київщини Ніна Щербій.
— Хризантема — квітка дуже гарна, — каже Ніна Щербій. — Яких тільки відтінків вона буває: жовта, біла, рожева, кремова… Навіть синя зустрічається, точніше, цей відтінок ближчий до темно-фіолетового! Минулого року я посадила її вперше. Вона неймовірно гарна.
— Як же виростити хризантему?
— Розкажу, як посадити її з черешка (відростка з коренем). Помістивши його в землю, поливайте під корінь, як і троянди.
— Як часто це потрібно робити?
— Не дуже часто. Взагалі все залежить від погоди. Якщо на вулиці хмарно та не спекотно, хризантема поливається раз на тиждень. А якщо стоїть спека, двічі-тричі на тиждень.
— Що любить хризантема, а що їй «не до вподоби»?
— Ці квіти віддають перевагу пухкому, розсипчастому ґрунту — більш торф'яному. У піщаному та глинистому ґрунті рослина буде засихати — там мало вологи.
— Чим варто удобрювати хризантему?
— Здебільшого ми використовуємо перегній. Також хризантему удобрюють кальцієвою селітрою. Виходити з такого розрахунку: на 10 літрів води потрібно взяти її 5 грамів. Розведіть та поливайте під корінь. Листочки в результаті будуть насичено зеленого кольору, квіти — пишними.
— Як часто потрібно удобрювати хризантему?
— Раз чи двічі на місяць.
— Сусідство з якими рослинами для хризантеми може бути небажаним?
— Знаєте, вона цілком уживлива. У мене хризантеми, наприклад, посаджені між тюльпанами. Сумісні вони і з нарцисами, і з трояндами. Хризантему садять між рядами квітів, і вона чудово росте. Жодних проблем!
— Різні сорти хризантем не конкурують між собою на клумбі?
— Ні. Їх можна висаджувати на відстані 20 сантиметрів одна від одної. Взагалі, я хочу відзначити, що хризантема у вирощуванні невибаглива. Єдине, що їй загрожує, — це попелиця. Коли вона раптом нападає на рослину, слід вирішувати цю проблему. Якщо таке трапиться, необхідно купити спеціальні препарати від попелиці та обробляти. До речі, з подібною проблемою стикаються й ті, хто вирощує троянди.
Читайте також: Сода та рідке мило проти набридливої попелиці на городі: як правильно зробити розчин
— Влітку та восени квітучі хризантеми продають у горщиках. Цвітуть вони досить довго і виглядають неймовірно гарно. А що робити з рослиною, коли вона відцвітає?
— Корінь відцвілої хризантеми зберігають у горщику із землею — наприклад, у підвалі, де не холодно. Весною з'являться пагони. Їх треба живити і садити по одному в землю, щоб вони укоренилися. Краса квітів завжди надихає, тому садіть їх та милуйтеся ними.
Раніше садівниця Раїса Поймало дала поради, як доглядати бородаті іриси після цвітіння.
Фото з альбому Ніни Щербій