Броварський адвокат Роман Сімутін, який раніше дав корисні поради водіям, на своїй сторінці у ФБ дав відповіді на найпоширеніші запитання щодо підстав для адміністративного затримання, застосування спецзасобів та чи може затримати порушника інший громадянин.
«Підстави затримання — якщо людина вчинила адміністративне правопорушення та лише у випадку, коли: необхідно скласти протокол та не можливо ідентифікувати вашу особу; тривають протиправні дії. Тобто порушник й надалі бешкетує, — пояснює адвокат. — Для першого випадку — застосування будь-яких спецзасобів заборонено. Для другого — в залежності від обставин і небезпеки. Має враховуватися співмірність використання спецзасобу та дій порушника. Приклад: якщо хтось справляє потребу під парканом, а його завалили, забризкали газом, одягли кайданки та провели коридором ганьби — тут ніякою співмірністю і не пахне, навіть якщо хуліганили біля дитячого майданчика. Але якщо цей громадянин напав на поліціянта, тоді його і завалять, і забризкають, і надягнуть кайданки та проведуть коридором ганьби — бо співмірно небезпеці».
За словами адвоката, затримати мають право виключно правоохоронні органи (поліція, СБУ), а також в частині повноважень — прикордонники, нацгвардія тощо.
«Будь-які інші організації (охоронні, добровільні формування, ГО) такими повноваженнями не наділені. При затриманні краще не опирайтеся, бо буде „морда об асфальт“. З незаконним затриманням розберетеся згодом, але з цілими ребрами. Вимагайте адвоката та роз’яснення прав. Якщо ігнорують ваші вимоги — у протоколі затримання та адмінправопорушення обов’язково зазначте про порушення з боку поліції та великими буквами напишіть: „Вину не визнаю“. Якщо є можливість — все фільмуйте. Та запам’ятайте головне: якщо вам запихатимуть до кишені або підкидатимуть в автомобіль невідомі предмети чи пакетики — ніколи їх не беріть».
Раніше юрист Роман Сімутін пояснив, на які виплати претендують рідні безвісти зниклих бійців та як їх отримати.