Православні українці 18 лютого відзначають Вселенську (М'ясопустну) батьківську суботу. Це перша у 2023 році поминальна субота. Цього дня православні віруючі шанують померлих рідних у храмі чи вдома.
Цього дня у храмах проводять особливі служби, а парафіяни відвідують цвинтарі. Вселенською цю суботу називають тому, що цього дня просять про помилування всіх померлих православних християн усіх часів. Вселенських батьківських субот дві — М'ясопустна та Троїцька.
Сьогоднішню батьківську суботу називають М'ясопустною тому, що наступна за нею неділя називається «М'ясопустною неділею» — тобто, це останній день, коли дозволено їсти м'ясо.
У М'ясопустну суботу церква та віруючі особливо посилено моляться за тих, хто був убитий, потонув, замерз, помер від голоду, хвороби, стихійного лиха, загинув на чужині, не встиг покаятись і міг бути не похований.
Цього дня потрібно:
• поминати померлих, молитися — не лише за праведників, а й за грішників;
• сходити до церкви — можна замовити сорокоуст чи літургію, подати записку з іменами померлих родичів; можна принести їжу в храм на пожертву — панахиду;
• сходити на цвинтар і упорядкувати могили — не тільки рідних, а й занедбаних;
• подати милостиню, зробити якусь добру справу.
Зазначимо, що прямої заборони на роботу у батьківську суботу немає, але бажано зробити всі справи заздалегідь, щоб у поминальний день зосередитись лише на молитвах. У батьківську суботу не можна: згадувати про померлих із образою чи злістю; влаштовувати галасливі застілля та поминати померлих алкоголем; відмовляти у милостині.
Також у цей день не слід йти до закінчення служби з храму, не можна голосно сміятися та проводити гучні свята, танцювати та слухати музику. Крім того, цього дня не можна вінчатися.
Як писали «ФАКТИ», днями православні віруючі відзначали велике свято Стрітення Господнього.