Південний офіс Держаудитслужби очолив колишній голова регіональної держекоінспекції Олександр Ставнійчук, діяльність якого місцеві підприємці порівнювали з діяльністю сомалійських піратів через непередбачувані і необґрунтовані перевірки суден. Ставнійчук працював в органах екологічного контролю, сам притягався за порушення у держзакупівлях, а тепер перевірятиме використання коштів платників податків, написав у блозі політолог Володимир Манько.
Блогер відзначає, що наприкінці 2009 року Ставнійчук потрапив в патронатну службу міністра екології в уряді Юлії Тимошенко Георгія Філіпчука.
«Ймовірно, не в останню чергу — через зв’язки своєї матері, Вікторії Георгіївни, яка у Верховній раді 6 скликання (якраз у період закінчення перебування на посадах урядовців Тимошенко) була помічницею одіозного нардепа і підприємця Миколи Злочевського», — додає він.
Манько нагадує, що протягом правління Януковича Ставнійчук працював першим заступником начальника Держуправління екології Одеській області, згодом став директором Департаменту екології Одеської ОДА. Саме в цей час, як повідомляли ЗМІ, Держфінінспекція склала на нього протокол за порушення при держзакупівлях. У січні 2016 року провадження закрили. Одним із подальших призначень став пост начальника екоінспекції Кримсько-Чорноморського округу.
Після зміни уряду в 2019 році Держекоінспекцію очолив Єгор Фірсов. Під час однієї з нарад в Одесі йому надійшли масові скарги від підприємців на Ставнійчука. Зокрема, йшлося про схему перевірки ізольованих баластових вод, яку призначають виключно для штучної затримки суден у портах.
«Інспектори захоплюють судна, як пірати Сомалі, а щодня простою судна коштує десятки тисяч доларів. Тож потім доводиться домовлятися. Виписуються штрафи від ліхтаря, коли немає методики визначення шкоди. Немає підстав для розрахунку штрафу», — заявив тоді співзасновник та директор компанії Risoil Шота Хаджішвілі.
Представниця сфери морського страхування Наталія Свертилова тоді навіть заявила, що в договорах між судновласником та фрахтувальником страхування відбувається від ризиків при заході в територіальні води Нігерії, Аденської затоки з боку Сомалі та при зустрічі з українською екологічною службою. Нарада тоді закінчилась пропозицією / вимогою для Ставнійчука звільнитися з посади. Проте згодом він поновиться через суд і продовжить свою інспекційну діяльність.
З вересня 2022 року Ставнійчук працював в Мінекології на непримітній посаді в Управлінні екологічного контролю та методології. Втім, саме тут Ставнійчука стали пізнавати ЗМІ, як головного фахівця з питань екологічних збитків, завданих військовою агресією Росії.
З червня 2023 року — очолив Південний офіс Держаудитслужби.
«За даними джерел в Держаудитслужбі, призначення Ставнійчука проходило „за спрощеною процедурою“ — без підтвердження знання державної мови, без обов’язкового для цієї посади диплома про освіту за фахом економіка або фінанси / аудит. І — що найцікавіше — без допуску до державної таємниці. Як це позначиться на якості його роботи? Які ризики несе для Держаудитслужби в цілому і для її керівниці Алли Басалаєвої, на яку зараз і без того спрямовано дуже багато прискіпливих і критичних поглядів?», — пише політолог Манько.
На його думку, це питання набагато ширше, ніж просто нові проблеми для підприємців і держзамовників в трьох регіонах України.
«З огляду на майбутні виклики повоєнного відновлення і необхідності здорового, прозорого контролю за витратою багатомільярдних коштів — це велике запитання до кадрових принципів і в цілому адекватності і ефективності менеджменту діючого керівництва Держаудитслужби», — резюмує експерт.