У п'ятницю, 8 вересня, король Великобританії Чарльз III записав офіційне звернення, присвячене першим роковинам від дня смерті королеви Єлизавети II. У ньому він говорить про місце, яке його мати назавжди зайняла у серцях людей та в історії.
«У першу річницю від дня смерті Її Величності та мого воцаріння ми з великою любов'ю згадуємо її довге життя, віддане служіння і все, що вона означала для багатьох із нас», — сказав король.
Чарльз вперше оприлюднив кольорову фотографію королеви, зроблену у 1968 році фотографом Сесіль Бітон у момент, коли Єлизавета позувала придворному портретисту.
На знімку 42-річна королева стоїть у мантії з Орденом підв'язки — найвищим лицарським орденом Великобританії. На голові в неї тіара під назвою «Володимирська». Вона перейшла до Єлизавети II у спадок, а першою її власницею була дружина великого князя Володимира, брата російського царя Олександра III.
Єлизавета II померла 8 вересня минулого року у віці 98 років у своїй шотландській резиденції Балморал. За кілька місяців до цього британці пишно відзначили її платиновий ювілей — 70-річне перебування на троні.
У своєму зверненні Чарльз також подякував підданим за любов і підтримку, яку вони надали йому та королеві Каміллі в перший рік його правління, і пообіцяв служити кожному з них.
Король і королева у цей день були у Балморалі. Вранці вони взяли участь у закритій службі у церкві Краті Кірк, що розташована поблизу королівської резиденції.
Принц і принцеса Уельські, Вільям та Кейт, здійснюють візит до Уельсу. Вони відвідали Собор святого Давида для приватного молебна.
Принц Гаррі, який напередодні прилетів до Лондона для участі у церемонії благодійної організації WellChild, несподівано відвідав каплицю у Віндзорському замку. Він був там один.
У своїй промові напередодні Гаррі сказав, що королева дивиться на те, що відбувається, зверху, і закликав тих, кому вона дорога, бути гідними її.
Герцог Сассекський прилетів до Лондона без дружини.
Британські політики також віддають данину покійній королеві. Прем'єр-міністр Ріші Сунак заявив, що через рік після її смерті масштаби її спадщини здаються ще більшими.
«Її відданість народам Сполученого Королівства та Співдружності здається ще глибшою. І наша подяка за таке незвичайне життя, сповнене почуття обов'язку, все більше», — сказав Сунак.
Він сказав, що завжди дбайливо зберігатиме спогади про особисті зустрічі з королевою, під час яких Єлизавета вражала його своєю мудрістю, теплотою та благородством.
Лідер британської опозиції сер Кір Стармер сказав, що той нескінченний потік людей, який кинувся попрощатися з нею в дні, коли труна з її тілом була виставлена у Вестмінстерському палаці, говорить сама за себе.
«У неї завжди був нерозривний зв'язок із народом. Ці відносини є результатом її служіння цій великій нації. Вона розуміла, що служіння — це нитка, яка пов'язує суверена та підданого», — заявив він.
О першій годині дня за британським часом дзвони Вестмінстерського Абатства пробили в ознаменування річниці сходження на престол сина Єлизавети II — короля Чарльз III.
Нагадаємо, у дні прощання з королевою Єлизаветою II у Лондоні, Единбурзі та Віндзорі спостерігалися містичні явища.