Україна вперше застосувала надані США ракети великої дальності ATACMS для удару по російських цілях на окупованій території України 17 жовтня. The Wall Street Journal та інші західні ЗМІ підтвердили 17 жовтня, що США «таємно» надали Україні ракети ATACMS з дальністю дії 165 км протягом останніх днів, і повідомили, що українські війська вже використовували їх для нанесення ударів по аеродромах в окупованих Бердянську Запорізької області та Луганську Луганської області. Президент України Володимир Зеленський також заявив у своєму нічному зверненні 17 жовтня, що ATACMS «добре себе зарекомендували».
Як йдеться в аналітичному звіті американського Інституту вивчення війни (ISW), ймовірно, США передали системи ATACMS таємно, щоб забезпечити українським силам оперативну несподіванку, і загальний шок в російському інформаційному просторі свідчить про те, що Україна досягла бажаного ефекту.
«Удари українських ЗРК по оперативно важливих російських аеродромах в Україні, ймовірно, змусять російське командування „розпорошити“ авіаційні сили і перебазувати частину літаків на аеродроми, розташовані далі від лінії фронту. Російські війська, зокрема, використовували вертольоти з аеродрому в Бердянську в перші місяці триваючого українського контрнаступу на заході Запорізької області, що дуже ефективно протистояли великим механізованим наступам українських військ».
Попередні супутникові знімки Бердянського аеродрому показали, що російські війська розосередили літаки по всьому аеродрому, і українські сили, ймовірно, були здатні наносити удари лише по окремих літаках за допомогою раніше доступних ракет великої дальності.
«Версія ракет великої дальності ATACMS, оснащена касетними боєголовками, дозволить українським військам наносити удари по російських аеродромах, які можуть знищувати російські літаки та інші об'єкти більш масштабно».
Російські військові блогери зазначають, що російські війська адаптували свої аеродроми до українських ударних засобів дальнього радіусу дії, але ATACMS є новою ракетною загрозою, яка так само змусить російське командування знову адаптуватися. Російські військові постійно демонструють, що вони можуть адаптуватися до нових українських ударних засобів — але тільки після того, як зазнають початкових і виражених втрат від українських засобів, до яких російське командування мало б бути реально готовим.
Як зазначають експерти. ймовірне розосередження російських літаків на аеродромах по всій окупованій Україні і переміщення авіаційних засобів далі від лінії фронту, порушить російську авіаційну підтримку оборонних зусиль і локальних наступальних операцій. Перебазування літаків на аеродроми, розташовані далі в тилу збільшить час простою російської авіації. Це, ймовірно, буде особливо важливо для російських вертольотів, які тривалий час діяли на відносно невеликих ділянках фронту, щоб послабити наступаючі механізовані сили України на початку контрнаступу в червні і липні 2023 року. «Розпорошення» авіаційних засобів на більшій кількості аеродромів також, ймовірно, створить для Повітряно-космічних сил росії більші проблеми з координацією і забезпеченням життєдіяльності.
Раніше «ФАКТИ» писали, експерти спрогнозували, як наявність ATACMS вплине на ситуацію на фронті.