На тлі невизначеності з фінансуванням допомоги США Україні, міністри закордонних справ країн Євросоюзу вкотре не змогли домовитися про виділення Україні траншу військової допомоги в розмірі 500 мільйонів євро з Європейського фонду миру. Про це на прес-конференції з жалем оголосив верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель.
Брюссельський кореспондент «Радіо Свобода» Рікард Йозвяк пояснив причину. Угода не була досягнута через Угорщину. Це відбувається вже не вперше.
«Як і очікувалося, на сьогоднішній зустрічі міністрів закордонних справ ЄС не було досягнуто угоди щодо восьмого траншу (500 млн) військової допомоги ЄС для України. Угорський банк OTP був виключений з чорного списку компаній, які продовжують працювати в росії, але Будапешт хоче отримати юридичні гарантії, що це назавжди», — повідомив Йозвяк.
Нагадаємо, Україна виключила угорський банк OTP зі списку «спонсорів війни» на початку жовтня. Як бачимо, це не допомогло.
У травні 2023 року міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто заявив, що Будапешт блокуватиме транш із Європейського фонду миру на 500 мільйонів євро доти, доки ОТР не виключать зі списку.
Європейський фонд миру створено в березні 2021 року. Він фінансується за рахунок внесків країн-членів Євросоюзу. Україна в межах фонду отримала від ЄС приблизно 3,6 мільярда євро. Крім України, з Європейського фонду миру фінансували допомогу у сфері оборони ще низці країн, включно з Грузією, Молдовою, Малі, Сомалі та Ліваном.
Угорщина, будучи членом Євросоюзу і НАТО, відмовилася надати будь-яку військову допомогу Україні після повномасштабного російського вторгнення в лютому 2022 року, а також виступала проти запровадження низки санкцій щодо рф.
У 2022 році Угорщина блокувала програму допомоги Україні на 18 мільярдів євро. У вересні 2023 року прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан заявив, що його уряд «не буде підтримувати Україну в жодному міжнародному питанні» доти, доки не буде відновлено мовні права угорської меншини на заході України. Він також сказав, що у влади Угорщини немає «непереборного бажання» голосувати за вступ України до ЄС.
Нагадаємо, раніше повідомлялося, що ЄС запропонував Угорщині розморозити 13 млрд євро для неї в обмін на зміну позиції щодо України.