Колишній радник голови Офісу президента Олексій Арестович вважає, що для перемоги у війні українська влада повинна не тільки випускати на певних умовах чоловіків за кордон, але й припинити кримінальне переслідування тих, хто втік з країни з початку російської агресії.
Таку думку він висловив у коментарі сайту ТСН.ua.
«Як би ми не розверталися до людей обличчям, ми розуміємо, що війну неможливо виграти добровольцям, однаково доведеться мобілізувати. А що буде, якщо ми будемо заохочувати або прощати тих, хто ухиляється від мобілізації? Але ступінь цього обмеження треба обмірковувати. Зараз багато було криків про те, що їх треба кримінально переслідувати. Я на цьому етапі так не вважаю», — поділився міркуваннями Олексій Арестович.
Він пропонує встановити термін «добровільного повернення». Наприклад, ті, хто повернеться з-за кордону до 1 квітня 2024 року та стане на облік, отримають амністію.
«Пів року дамо, повертайтеся, ми вас не переслідуємо, ви будете на звичайному військовому обліку, як звичайні громадяни», — каже ексрадник ОП.
Ті, хто не повернуться у встановлений термін, мають бути обмежені у правах, вважає Олексій Арестович.
«Ми кажемо, що зараз кримінально вас не переслідуємо, але після війни, якщо повернетеся, будемо розбиратися з кожним окремо. А якщо війна закінчилася, наприклад, і ви не повернулися, то ми будемо думати, що з вами робити принципово як із громадянами, які обрали інше життя», — пропонує ексрадник Єрмака.
На думку Арестовича, суспільству треба надати сигнал, що держава змінює політику в галузі забезпечення прав військовослужбовців, членів їхніх родин, мобілізованих і тих, хто зараз перебуває за кордоном.
«Ми починаємо суспільну дискусію широку в якості експертних груп з Верховної Ради, Кабміну, Міністерства оборони і громадських організацій і виробляємо пакет для тих, хто мобілізований, тих, кому доведеться мобілізуватися, і для тих, хто за кордоном і не хоче повертатися. Цей пакет має бути побудований на принципах довіри людині. І навіть якщо вона втекла і не хоче повертатися, поки не має бути жодних кримінальних загроз у стилі „ми вас будемо репресувати“. А переводити потенційну кримінальну відповідальність у фінансову. Добре, працюй за кордоном, але заплати за того хлопця, який воює за тебе», — певен Олексій Арестович.
На його думку, це буде розумним рішенням, яке вирівняє соціальну справедливість і з одного боку дасть змогу не втратити громадян. З іншого — забезпечити достатню кількість людей у війську.
«Такий підхід має бути. Тоді довіра до влади, армії зросте, і обов’язково знайдуться люди, які скажуть: „Ну, добре, на таких умовах я готовий захищати Батьківщину“. Випускання за кордон — це лише десять відсотків реальної проблеми», — вважає ексрадник ОП.
Нагадаємо, відомий адвокат Ростислав Кравець знає чимало «хитрощів», на які йдуть співробітники військкоматів, аби ввести чоловіків в оману і мобілізувати їх попри наявність права на відстрочку.