В Україні вкотре продовжили дію воєнного стану і загальної мобілізації, і військовозобов'язаними вважаються всі чоловіки віком від 18 до 60 років. Їх можуть мобілізувати до війська після вручення повістки та відповідної перевірки стану здоров'я.
В той же час чинне законодавство передбачає декілька випадків, коли чоловікі можуть проігнорувати повістку та не приходити до ТЦК.
Про специфіку цього питання розповіли у Telegram-групі «Ти ж юрист».
За словами юристів, перелік випадків, коли для чоловіків не передбачена відповідальність у випадку ігнорування повістки, прописано у постанові Кабміну від 28 липня 2010 р. № 673.
«Зараз перелік причин, через які військовозобов'язаний після вручення повістки може не прийти до ТЦК, зменшився. До них належать лише три», — продовжили спеціалісти, пояснюючи нюанси чинного законодавства.
Поважні причини, з яких військовозобов'язані чоловікі можуть проігнорувати повістку та не приходити до ТЦК:
Для того, аби підтвердити поважну причину, громадянам необхідно надати відповідні документи. Якщо проігнорувати повістку та не прийти до ТЦК без поважної причини, передбачена як адміністративна, так й кримінальна відповідальність. Якщо повістка видавалася для уточнення даних — передбачено штраф від 1500 до 3400 гривень. Повторне ж порушення впродовж року передбачає штраф у розмірі до 5100 гривень.
Якщо людина не відвідує ТЦК після вручення повістки три й більше разів, на військовозобов'язаного мають право подати до суду та притягнути його вже до кримінальної відповідальності. Зокрема за систематичну неявку до військкомату та ігнорування мобілізаційного розпорядження передбачено позбавлення волі від 3 до 5 років.
Нагадаємо, що в деяких випадках мобілізувати можуть навіть осіб, яким ще не виповнилося 18 років, і вже виповнилося 60. Але це дуже специфічні і чутливі випадки — про них розповів юрист.