В Україні нещодавно Кабмін скасував мораторій на відключення боржників від електрики та житлово-комунальних послуг. Керівник компанії YASNO Сергій Коваленко запевнив, що його компанія не буде відключати одночасно всіх боржників.
«Давайте про борги. Перше. Ні, YASNO точно не буде відключати всю Україну. Ми працюємо з приватними клієнтами лише у Києві та на Дніпропетровщині. Як відключатимуть постачальники й оператори системи розподілу на решті території України — краще уточнити у них. Друге. Так, Кабмін дозволив відключати. Повірте, у нас є кейси, коли людина має кілька квартир і по одній з них — багатотисячний борг, попри війну. Зовсім не розумію, чому пенсіонери можуть платити, а вона — ні. Третє. Ні, ми не будемо відключати всіх підряд. У нас є чіткі критерії і по сумі, і по „віку“ заборгованості. Наразі таких кандидатів на відключення більше 70 тисяч у Київі та Дніпропетровській області і їхній загальний борг становить понад 600 млн грн. Четверте. Ні, це не буде одномоментно всім. У нас немає рубильника. П'яте. Це не буде раптово. Ми щомісяця сповіщаємо клієнтів про стан рахунку, всі знають, чи є у них борг, чи ні. Коли ж ми будемо подавати на відключення, то власник житла отримає паперове попередження за 10 днів до відключення, ще за 5 днів — сповіщення від ОСР», — запевнив він.
Коваленко закликав споживачів передавати вчасно показання лічильників.
«Якщо ви не живете у квартирі — уточніть свої показання, передавайте їх коректно і щомісяця, тоді боргу не буде. Для тих, кому оплачувати складно, держава розробила субсидії. Зараз їх можна оформити за спрощеною процедурою. Гроші підуть в енергосистему. Атаки на інфраструктуру, особливо у східній частині України, нікуди не ділися, тому ремонти та масштабні відновлення — це наша реальність ще надовго. Тому будь ласка, оплачуйте рахунки вчасно», — написав він.
Як писали «ФАКТИ», голова парламентського комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Андрій Герус заявив, що основна причина скасування мораторію на відключення житлово-комунальних послуг — зростання заборгованості. І якщо, за його словами, субсидіанти та пенсіонери залишаються найбільш дисциплінованими платниками (через загрозу «злетіти» з субсидії та вироблену роками звичку), то досить забезпечені українці почали зловживати мораторієм і накопичувати борги, наприклад, за електроенергію.