Астено-депресивний синдром — стан, який лікар може визначити попередньо. Цей синдром не класифікується у DSM-5 та МКХ-11, тому що не є самостійним розладом — лише синдромом, що супроводжує інші розлади та захворювання, пояснює лікар-психіатр та невролог Євген Скрипник, який розповідав, як ефективно боротись з депресією.
«Виявляється астено-депресивний синдром так — людина відчуває постійне почуття втоми та пригніченості. Сама назва говорить про два типи хворобливого стану. «Астено» — від грецького a esthénos, тобто «без сили». Астенічні симптоми: постійна стомлюваність, дратівливість, порушення сну. «Депресивний» — симптоми «класичної» депресії: знижений настрій, рухове та розумове уповільнення психіки.
Клінічна картина астено-депресивного синдрому включає:
Для лікування астено-депресивного синдрому фахівці використовують комплексний підхід: ліки і психотерапію.
«Завдання психотерапії — сформувати у пацієнта позитивне світовідчуття та здоровий спосіб життя.
Психотерапевтичне лікування активізує відновлювальні функції організму, нормалізує режим праці та відпочинку.
Ліки лікар може призначити для боротьби з депресією та астенією.
Лікувати депресію допомагають антидепресанти, насамперед селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну: серотонін регулює настрій, цикли сну та неспання".
Ставити собі діагнози, додає Євген Скрипник, не потрібно — правильний діагноз визначить лише фахівець.
«Однак ви можете оцінити свій стан за допомогою опитувальника діагностики депресії. Якщо опитувальник показує депресію, а стан триває щонайменше двох тижнів — обов’язково зверніться до фахівця».
Раніше у «ФАКТАХ» лікар пояснив, що робити при дистимічному розладі.