Уряд ухвалив постанову про продовження виплат на проживання для ВПО. Всім внутрішнім переселенцям, які отримували виплати до 1 лютого, їх автоматично буде продовжено до 1 березня без додаткового звернення. А ось з 1 березня правила зміняться.
Як повідомляють у Мінсоцполітики, виплати буде продовжено для більшості нинішніх отримувачів виплат — тих ВПО, які належать до найбільш вразливих категорій громадян.
Так, з 1 березня виплати автоматично продовжуютьсяще на 6 місяців для категорій ВПО, які не мають можливості працювати, а саме:
Крім того, значна кількість ВПО також зможуть отримати продовження виплат ще на 6 місяців, але після подання нової заяви на виплату допомоги.
«Звертатись по перепризначення допомоги для ВПО з 1 березня родини можуть вже починаючи з 1 лютого 2024 року. Тим, хто відповідає критеріям Постанови, і хто звернеться з новою заявою у лютому — березні 2024 року, допомога призначатиметься і виплачуватиметься, починаючи з 1 березня», — йдеться у повідомленні.
Умова продовження виплат на додаткові 6 місяців — те, що розмір доходу в таких родинах не перевищує 9 444 грн на одну особу (це дорівнює чотирьом прожитковим мінімумам для осіб, що втратили працездатність, або, скажімо, 37 776 грн на родину з 4-х осіб).
Ще на 6 місяців зможуть отримати виплати для ВПО ті родини, у яких є діти до 14 років, які не мають змоги відвідувати виховні та навчальні заклади або навчання відбувається в гібридному форматі (офлайн та онлайн), через що батьки не мають можливості працювати.
Зокрема, право на продовження допомоги матимуть родини ВПО з дітьми до 14 років, які проживають в зоні активних чи можливих бойових дій. А також ті родини з дітьми до 14 років, які проживають в умовно безпечних регіонах України, але в цих населених пунктах немає можливості віддати дитину до дитячих садочків, а навчання в школі відбувається в форматі онлайн.
Також допомога буде продовжена родинам, у яких один з членів сім'ї доглядає за особою з інвалідністю I групи, або дитиною з інвалідністю віком до 18 років, або тяжко хворою дитиною (детальний перелік випадків буде оприлюднено додатково).
Крім того, допомога буде продовжена малолітнім дітям, які прибули без супроводу батьків, та вагітним жінкам (починаючи з 30 тижня вагітності).
В міністерстві зазначають, що ці зміни мають сприяти стимулюванню внутрішньо переміщених осіб працездатного віку до працевлаштування. Адже кількість отримувачів допомоги внутрішньо переміщеним особам в Україні
«Тому допомога буде продовжуватися родинам, у яких працездатні особи працевлаштувалися, зареєструвалися як фізична особа-підприємець та розпочали відповідну діяльність/ або отримали допомогу на здобуття економічної самостійності/мікрогрант на створення чи розвиток власного бізнесу/ або отримали ваучер на навчання тощо та у складі сім’ї є діти віком до 14 років. Крім того, продовження виплати допомоги на проживання для ВПО зможуть отримати родини, у яких непрацююча працездатна особа на дату звернення зареєструвалась в центрі зайнятості як безробітна або як така, що шукає роботу, але ще не працевлаштувалась, та в сім’ї є діти, які навчаються в школах /вузах. Водночас, якщо після перепризначення допомоги на додаткові 6 місяців працездатний непрацюючий член родини, який не займається доглядом за дітьми чи особами з інвалідністю, не сприятиме своїй зайнятості (наприклад, зніметься з обліку в Центрі зайнятості), — виплату допомоги буде припинено», — зазначають в Мінсоцполітики.
Йдеться у постанові й про тих ВПО, які раніше отримували допомогу та відмовилися від неї, або яких було знято з обліку як внутрішньо переміщених осіб через те, що такі особи повернулись до покинутого місця проживання, але знову були змушені з нього виїхати. Вони мають змогу знову звернутись за призначенням допомоги на проживання.
Раніше в Мінсоцполітики повідомляли, що частині переселенців і біженців, які повернулися в Україну, виплачуватимуть допомогу протягом півроку.
Фото Pixabay